"Kitabımızın ilk bölümü etkileyici bir biçimde yazdık"

A Milli Takım, Uluslar C Ligi 1. Grup 4. maçında Litvanya'yı 2-0 yendi ve liderliğini sürdürdü. Teknik Direktör Stefan Kuntz, maçtan sonra görüşlerini dile getirdi.

NTV Spor 15.06.2022 - 00:13
Son Güncelleme: 15.06.2022 - 01:05

Uluslar C Ligi 1. Grup 4. maçında A Milli Takım ve Litvanya, İzmir'deki Gürsel Aksel Stadyumu'nda karşılaştı. Milliler, karşılaşmadan 2-0 galip ayrıldı. Goller Kaan Ayhan ve Hakan Çalhanoğlu ile geldi. 

"Tabii ki hedeflerimize ulaştık. Bunu yaparken de gol yemedik" diyen Kuntz, "İkincil hedeflerimizden biri de pas isabet oranıydı. İstatistiklere de baktım. Gerçekten gurur verici rakamlar gördüm. Bunlar bize ileride taktiksel esneklik sağlayabilir" dedi.

"Taraftarlara da teşekkür etmek istiyorum. Adeta oyuncularımıza kanat taktılar" ifadelerini kullanan Alman hoca, "Tabii ki ayaklarımızın yere basması lazım. Henüz bir kupa kazanmadık ama oyuncularımla gurur duyuyorum. Kitabımızın ilk bölümü etkileyici bir biçimde yazdık. Analizlere devam edip, kitabın ikinci bölümü olan Eylül ayına odaklanacağız" diye konuştu.

Kuntz, maçtan sonra yaptığı basın toplantısında ise, Uluslar C Ligi maçlarını oynadıkları haziran ayının futbolcularla geçirdikleri en uzun dönem olduğunu söyledi.

Bu sürece kadar gerek saha gerek içinde gerekse saha dışında takımını nasıl iyileştirebileceğine yönelik çalışmaları yaptıklarını kaydeden Kuntz, "Örneğin kayropraktik uzmanları Milli Takım kampına geldiler, yoga seansları yapıldı. Mental workshoplarda Milli Takımın değerleri nedir, Milli Takım oyuncularından beklenen değerler nedir? Bunlar üzerine çalışıldı ve ilk çıkanlardan da çok iyi sonuçlar aldık. Burada aldığımız sonuçlardan bir poster oluşturduk ve bu posteri her maç öncesinde soyunma odamıza astık. Oyuncular da gerek bireysel olarak gerekse takım olarak kendilerinden neler beklendiğini gördüler. Tabii ki oyuncuları daha iyi tanıma imkanı bulduk. Zaman geçtikçe de onların kişiliklerini öğrenmiş olduk. Bu da tabii ki önemli. Lider oyuncuların özelliklerinden çok memnunum. Onu da söyledim ve yine mutlu eden başka bir faktör istatistik. Elimize ulaşan rakamlardan ve bugünkü karşılaşmada yüzde doksanın üzerinde bir isabetli pas oranı yakaladığımızı gördüm ki tabii ki bu beni çok mutlu etti." şeklinde konuştu.

Kuntz, bu sonuçları beklediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sonuçların başımızı döndürmesine izin vermemeliyiz. Bunun dışında alınan skorların yanı sıra ikincil önemli bazı gelişmeler var ki, onları da siz fark ediyorsunuzdur. Örneğin sahada harika bir takım ruhu gördüm karşılaşmalarda. Bazı oyuncuların saha içinde veya saha dışındaki gelişimleri gerek oyuncu olarak performans anlamındaki özellikleri bakımından gerekse kişilik özellikleri bakımından gelişmeler gördük. Oyuncu yapısına baktığımız zaman aday kadroda Türk kulüplerinde forma giyen oyuncularımız var. Yarısı yurt dışındaki kulüplerde forma giyiyor. Onlar da kendi gelişimleri içerisindeler. Ferdi ve Salih'i takımımıza katmıştık biliyorsunuz ki onlar da kendi mevkilerinde çok önemli roller oynadılar. Taraftarlarımızla ilgili olarak da belli şeylerin, belli parçaların bir araya gelmiş olduğunu görebiliyoruz bu süreçte. Türk Milli Takım taraftarının da takıma yaklaştığı ve bu elde edilen başarılardan dolayı temkinli bir şekilde gurur duyabileceği bir ortam yaratılmış oldu."

Kendilerini iç sahada ve deplasmanda takip eden basın mensuplarına da teşekkür eden Kuntz, "Sizlere iyi tatiller diliyorum. Eylül ayındaki maçlarda görüşmek üzere." dedi.

Sayfa Yükleniyor...