Kocaman'dan iki kupalı sezon yorumu

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, "İki kupalı bir sezon hayal ediyor musunuz" sorusunu yanıtlarken, "Kupada her şey elimizde; ancak ligde bizim kazanmamız yetmiyor" dedi.

NTV Spor 15.04.2018 - 14:28

Galatasaray-Medipol Başakşehir maçını değerlendirerek sözlerine başlayan Aykut Kocaman, "Üstümüzdeki iki rakibin birbirleriyle oynayacağı haftada asgari üç, totalde 4 puan kaybının olabileceği haftayı tamamlayacaktık. 2 hafta öncesine göre üstümüzdeki üç takımla aramızda 13 puanlık fark vardı. Yarınki maçla birlikte 2 haftada 6-7 puan indirmiş olacağız." dedi. 

Demir Grup Sivasspor maçını kazanmaktan başka çareleri olmadığını kaydeden Kocaman, "Maça da bu duygularla başladık. İlk yarı son derece kuvvetli bir oyun oynadık. Öne geçtik, Sivasspor'un kontra atakları da vardı. Son derece sert ve organize bir takım. Burada üstümüzdeki üç takımı da yenmeyi başarmış bir takım. İlk yarıda risk alarak bizi fazlasıyla zorladılar. İlk yarıda yüksek yüzdeli pasla oynadık. Skor bulduk. Maçı ya üçüncü golle ya da topu kaliteli kullanmamızla sonuçlandırmamız gerekiyordu. Daha sonra Sivasspor maçın kontrolünü ele geçirdi. Bütün bunlar bir tarafa kazandığımız için mutluyum." ifadelerini kullandı. 

"İki kupalı bir sezon hayal ediyor musunuz?" sorusuna ise Aykut Kocaman, "Kupada avantaj sayılabilecek bir skorumuz var. Beşiktaş aynı zamanda ezeli bir rakip. Çok kuvvetli ve güçlü bir rakip. Avantajımız var. Burada her şey kendi elimizde. Diğer taraftan (lig yarışı) bizim kazanmamız yetmiyor. Rakiplerin puan kaybetmesi gerekiyor. Şu anda bu maçı bitirdik. Yarınki maçın sonucunu bekleyeceğiz. Yarından sonra da Beşiktaş'ı nasıl eleyeceğiz diye düşünmeye başlayacağız." yanıtını verdi. 

Sakatlığı sonrası süre almaya başlayan Jansen'in performansını da değerlendiren Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, "Maçı ya üçüncü golle ya da oyunun kontrolünü elimizde tutarak bitirebilirdik. Jansen'i daha fazla maçta tutmayı düşünüyordum. Ancak şimdi onu kazanmaktan ziyade maçı kazanmak önemliydi. İlerleyen haftalarda 5 lig artı bir kupa maçında kazanmaya çalışacağımız takım için önemli bir oyuncu." açıklamasını yaptı.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Galatasaray ile Medipol Başakşehir'in oynayacağı maç öncesi üst sıralardaki rakiplerle olan 13 puanlık toplam farkı 6 ya da 7 puana indirme fırsatını yakaladıklarını için son derece mutlu olduğunu söyledi.

Kocaman, deplasmanda 2-1 kazandıkları Demir Grup Sivasspor maçının ardından düzenlenen basın toplantısında, Galatasaray ve Medipol Başakşehir'in karşılaşacağı haftada kazanmalarının önemli olduğunu belirtti.

Kazanırken bir takım sıkıntılar ve zorluklar yaşadıklarına değinen Kocaman, Sivasspor'un ilk 10-15 dakikalık periyotta etkili oynadığını ifade etti.

Kocaman, daha sonra kontrolü ele geçirdiklerini ve 2-0 öne geçtiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"İkinci yarıda skoru koruma kaygısı biraz daha ağır bastı. Özellikle atakları sonlandıramamamız ve bu ataklarda sprinter oyuncularla kalemize doğru gelmeleri bir andaoyunun seyrini Sivasspor'un inisiyatifine doğru götürdü. Biraz daha topun arkasında beklediğimiz bir oyun olarak gerçekleşti. Ancak sonuçta Başakşehir'in Galatasaray ile oynayacağı maç öncesi üzerimizdeki rakiplerle olan 13 puanlık toplam farkı, 6 ya da 7 puana indirme fırsatını yakaladık. Bu nedenle son derece mutluyum."

Galatasaray-Medipol Başakşehir maçı hakkında ise Kocaman, "Ya bir takım kazanacak 3 puanlık avantajımız olacak ya da berabere kalacaklar, 4 puanlık avantajımız olacak. Dolayısıyla bizim maçı kazanmamız gerekiyordu, bu maçı aldık. Her zaman söylediğim şeyi söyleyeceğim. Hak eden kazansın, doğruları yapan kazansın. Hak edenler kazanmaya başladığı zaman aslında herkes kazanmaya başlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"BANA ARTIK GINA GELDİ"
Kocaman, Fenerbahçe'nin defansif futbol oynadığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de şunları kaydetti:

"Bir kişinin reklam amacıyla yapmak istediği şeyi konuşmanın bir anlamı yok. Bu algı yönetiminin içinde olmak istemiyorum. Bir örnekleme yapacağım, zihnimden söyleyeceğim, düzeltilmesi gereken şeyler olabilir. İlk 11 haftada 33 puanın 16'sını yitirdik. Ben de görevimi bırakmıştım. Sonraki periyotta birtakım şeyler yerine oturdu. Biraz daha doğru oyun, doğru oyuncular, birbirini tamamlayan oyuncularla... Bu maçı saymıyorum, 17 haftalık periyotta ilk yarıdaki Osmanlıspor maçından ikinci yarıdaki Osmanlıspor maçına kadar en çok puan toplayan takım biziz, 37 puan. Sadece şu anda sıkıntısını çektiğimiz en önemli şey 11 haftada yitirdiğimiz 16 puan, ya da yakın geçmişten bakarsak kendi sahamızda kaybettiğimiz Akhisar Belediyespor maçı. Bu maçı çevirebilmiş olsaydık ligin en fazla puan toplayan takımı olacaktık ki bu enteresan bir durum. Bunları anlatmaktan bana artık gına geldi, işimiz bu işimizi yapıyoruz."

Sivaslılara teşekkür eden Kocaman, "İyilik herkese kazandırır, kötülükten herkes kaybeder. Bütün Sivaslılarla her türlü davranışları için başta Samet hoca olmak üzere nezaketi için teşekkür ediyoruz. Kıyasıya mücadele ettiler, biziyenmek için her şeyi yaptılar ama bu saha içindeydi. Tekrar ediyorum iyilik her zaman her yerde kazanır. İnsanlık tarihi böyle geldi. Allah'tan iyi insanlar var." şeklinde konuştu.

Giuliano'nun performansında milli takıma seçilememesinin ardından düşüş yaşanıp yaşanmadığının sorulması üzerine de Kocaman, oyuncusunun bugün çok önemli işler yaptığını belirtti.

Brezilyalı futbolcunun performansında dalgalanmalar olabileceğini ancak önemli bir düşüş olduğunu düşünmediğini dile getiren Kocaman, bunun da milli takıma seçilmemesiyle ilgisi olmadığını ifade etti.

"DOĞRU VOLKAN BU ZATEN" 
Kocaman, Volkan Demirel'in performansının sorulması üzerine de şunları kaydetti:

"Volkan için o maçtan (Beşiktaş maçı) sonra yapmadığım şeyi yaptım. Oyuncularımı kamuoyunda rencide edecek konuşmalar yapmamayı tercih ederim, beraber yaşıyoruz. Bir maçla bitmiyor hiçbir şey. Bunu hiçbir zaman aklımdan çıkarmayan bir insanım. Ama bu sefer de hakkını teslim etmem lazım. Özellikle o maçtan sonraki periyot başarılı oynuyor. Olması gereken gibi oynuyor, Volkan bu zaten. Bu geçiş sırasında yaşadığı ve yaşattığı zorluklardan dolayı sevincimle beraber kızgınlığımın da arttığını söyleyebilirim. Şaka tarafı, bu tarafı. Ama öbür tarafta da şunu söylemem lazım, doğru Volkan bu zaten. Volkan'ın kapasitesi bu zaten."

Sayfa Yükleniyor...