Kocaman isyan etti! "Ya kör ya da art niyetli olmak lazım"

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Vodafone Park'ta 90+3. dakikada 3-2 kaybettikleri Beşiktaş maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 10.03.2019 - 21:42 | Son Güncelleme: 10.03.2019 - 23:33

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Beşiktaş mağlubiyeti sonrası hakemlerden dert yandı.

İstediğimiz sonuçla ayrılamıyoruz. Nedenleri var. İğneyi kendimize batırıp çuvaldığızı başka yere batırmak için neden var mı onlara bakmalıyız." diyen Kocaman, "Beşiktaş, biraz daha temas şiddetini artırarak rakibi zorlayarak daha fazla sağ taraftan geleceklerdi. Biz de maç toplantısında Beşiktaş'la ilgili en fazla dikkat etmemiz gereken şeyler merkezde fazla top kaybı yapmamaktı. Yediğimiz iki gol direk buralardan geldi. Hem özgüveni kaybetmemize hem de bütün olarak baktığımızda biraz daha telaşlı takım havasında ilk yarıyı götürdük. Sonraki bölüm 2. yarıda oyuncu değişiklikleriyle biraz daha maçı sahanın her tarafında kora kor mücadele tarafına gittik. Eşitliği yakaladık. İlk iki golde olduğu gibi son dakikada bir golle yenildik. Bütüne bakılırsa Beşiktaş daha fazla pozisyon buldu ve kazanmaya daha yakın taraftı. Ayağımıza özellikle 2-2'den sonra fırsatlar geldi. Fakat başaramadık." dedi.

"KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL"
Kocaman, "Oyunla ilgili bir kaç daha şey söylenir ama şunu söylemek lazım. Ali Hoca'yla (Hakem Ali Palabıyık) ilgili aynı benzer temaslarda sonrada maçın son bölümünde maçı kaçırdı. Dengeyi kaçırdı. Bu atmosferde orantısal olarak kabul edilebilir bir durum. Akhisar maçı son dakikada 906+4'te net penaltı, yukarıdan bir şey gelmiyor. Trabzon maçında olmuyor. Malatya maçında gidip bakılmıyor bile. Ali Palabıyık'ın göremediğini var sayıyorum ama bir oyuncunun dizine gelen darbeyle düşmemek için çaba göstermesi ihlali olarak değerlendirilmeli." şeklinde konuştu.

KOCAMAN'DAN PENALTI İSYANI
"Bülent Yıldırım ile Abdulkadir Bitigen bakıp bakıp görmüyor." diyen deneyimli teknik adam, "Ya kör ya da art niyetli olmak lazım. Amir'in dizine Necip'in direk müdahelesi geliyor. Çok net pozisyon, penaltı. Beşiktaş bizden üstün oldu, itirazım yok. Atamadın, kabul ediyorum ama pozisyonda inceledim deniyor. Net darbe var. Tekrarlıyorum ama bir büyüyüğümüzün de söylediği gibi ayarlar meselesi. Ayarlanıp gidiyor. Suya yazı yazıyoruz. VAR diye sistem geldi. Oturuyorlar, oturdukları yerden gördüklerini vermiyorlar. Kaçıncı oldu bu. Göreve geldiğim andan itibarın 5. oldu. Amir'in dizine net darbe var. Görüp de vermiyorlar." ifadelerini kullandı.

Vodafone Park'ta oynanan maçın ardından düzenlenen basın toplantısında karşılaşmayı değerlendiren Kocaman, aleyhlerine verilen hakem kararlarını eleştirdi.

Savunma oyuncularının cezalı olması ve sakatlıklar nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kocaman, "Ligin ikinci yarısına iyi başladık. Üst üste 2 galibiyet almıştık. Bu maça kadar kolay gol yeme sorunumuzu ortadan kaldırmıştık. Atamadığımız zaman puan toplaması kolay olmuyor. Son 5 dakika bizim için bu anlamda böyle geçti." ifadelerini kullandı.

Aykut Kocaman, Beşiktaş'ın zor bir deplasman olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"İkinci yarıda biraz daha temas ve sportif anlamda şiddet arttı. Kaptıkları toplarla hızlı oynamaya çalıştılar. Rakibi kendi kalesine iten bir takım. Kulüp bünyesinde yaşananlar maçın zorluğunu arttırdı. Bir reaksiyon verecekti. İlk 20-25 dakikalık bölümde kendi ayağımızdaki topları rakibe verdik. Pozisyonlar verdik. Kalemizde goller gördük. Bu, takımın öz güvenini zedeledi. Daha ürkek bir oyun oynadık. Beşiktaş daha sonra oyunun kontrolünü eline aldı."

İkinci yarı yaptıkları değişikliklerle oyunu tüm sahaya yaydıklarını vurgulayan Kocaman, "Bunda başarılı olduk. Pozisyonlar verdik ancak rakibin üzerine daha tehditkar gittik. Fizik gücümüzü de sahaya yayarak Beşiktaş'ı hırpaladığımızı düşünüyorum. Gol geldi. Golden sonra istediğimiz gibi oldu. Ancak bu atmosfer kolay bir atmosfer değil. 2-2'den sonra daha iyi, doğru tercihler yapabilirdik. Berabere bitecek derken yine ayağımızdaki topu rakibe verdik ve iyi vuruşla gol yedik. Beraberliği kaybettiğimiz bir maçın ardından elbette üzüntü hakim." değerlendirmesinde bulundu.

HAKEM ELEŞTİRİSİ
Aykut Kocaman, VAR uygulamasına rağmen yapılan hataları anlayamadığını ifade ederek, "Ali Palabıyık'ın yönetiminde içeride oynayan büyük takımların hakem sapmaları oluyor. Bu da kabul edilebilir bir şekilde oluyor. Hakem maç oynanırken göremeyebilir. Çeşitli kameraların olduğu bir ortamda yapılan hataları anlamıyorum. Pozisyonu inceleyip inceleyip 'penaltı değil' demek tamamen iyi niyetin kötüye kullanılmasından başka bir şey değil. Çok net bir biçimde Necip'in dizi Amir Hadziahmetovic'in dengesini sarsacak şekilde geliyor. Son anda düşmemek adına çaba harcamasıyla düşmeden kurtarmaya çalışıyor. Amir'in iyi niyetli olması onu yukarıdan izleyenlerin karar vermesini etkilememeli. Beşiktaş bizden daha fazla pozisyona girdi. Doğal olarak daha etkili olabilir, bu futbolun gerçekleri." şeklinde konuştu.

Kasıtlı kararların endişe verici bir yere gittiğini ifade eden Aykut Kocaman, "Ben VAR kararlarının büküleceğini hiç düşünmemiştim. Gri pozisyonların karar vericileri sizsiniz. Var olan güvensizlik duygusu daha da büyütülüyor. Zalimin zulmü daha çok olurmuş ya oraya doğru gidiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"SUYA YAZI YAZMAK BU"
Futbolun içindeki sürpriz sonuçların güzel olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, "Futbol denen oyunun kendi içinde sürprizleri var. Bunu kaçıncı kez söylüyorum. Suya yazı yazmak bu. Hiçbir şey değişmeyecek biliyorum. Ayar vericiler var. Türk futbolunun en yetkin ismi bunu söyledi, Fenerbahçe-Galatasaray maçının sonrasında. Yine bir ayar veriliyor, 5. veya 6. ayar oldu. Akhisarspor maçında yüzde 100 penaltı. Yukarıdan da söylendi. Trabzonspor maçında olmayan penaltı verildi. Nasıl yapacaksınız?" ifadelerini kullandı.

Kocaman, şöyle devam etti:

"Hakemler kararlarıyla maçları böyle çeviriyorlar. Sen gördüğünü net yorumlamalısın. 50 tane açıdan görüyorsun. Yüreğiniz mi yetmiyor yoksa kafanızda başka şeyler mi oluyor. Çok net bir darbe. Bunu göremedik, demek için bakmamak gerekiyor ya da istemiyorsa büyük takım küçük takım hikayeleri oluyor bu. Herkes çabalıyor. Hata varsa cezalandırılmalı. O zaman yarışmada sürprizler olmaz. Barcelona yüzde 89 topla oynadığı maçı 1-0 kaybetti. Bu böyle bir oyun. Görüp de neden vermiyorsun ayıp değil mi? Çocuğun kendisini atmaması erdemse bu cezalandırılır mı? Ne Beşiktaş'a, Beşiktaşlı oyunculara ne de emeklerine, değerlerine bir şey demiyorum. Yoksa başka birine lafım yok."

Kocaman, futbol ortamında güvensizlik olduğunu vurgulayarak, "Güvensizlik ortamı en zor tesis edilen şeydir. Fedakarlıkta bulunmamız gerek. Böyle bir ortamda kimse kimseye güvenmez. Futbol alanında sıfır güven var. Sıfıra yaklaşmıştı. Artık sıfıra gidecek gibi duruyor." dedi.

Aykut Kocaman, A Milli Futbol Takımı'nın başına geçen teknik direktör Şenol Güneş için ise yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.

Fenerbahçe takımının yaşadığı zor günlerle ilgili soru üzerine ise Kocaman, "Bana büyük değerler katmış kulübün bu halini görmek üzüntü veriyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...