Kulüpler Birliği'nden 5 önemli karar

Kulüpler Birliği toplantısından 5 önemli karar çıktı. Kulüpler, "Bu sene küme düşme olmasın" konusunda görüş birliğine vardı; yayıncı kuruluşun indirim talebine mesafeli olunduğu vurgulandı. İşte Kulüpler Birliği toplantısında çıkan 5 önemli konu başlığı...

NTV Spor 28.07.2020 - 18:17 | Son Güncelleme: 28.07.2020 - 20:51

Kulüpler Birliği gündemdeki konularla ilgili bir toplantı yaptı. Süper Lig'in yeni ekipleri BB Erzurumspor ve Hatayspor başkanlarının da katıldığı ve 20 takımla yapılan toplantı sonrası başktan Mehmet Sepil alınan kararları kamuoyuyla paylaştı.

Toplantıyla ilgili konuşan Mehmet Sepil, "Sezonu değerlendirmek için bir toplantı yaptık. Başakşehir'i kutluyoruz. Hatayspor ve Erzurumspor'u da davet ettik" dedi.

Corona virüs sürecine vurgu yapan Sepil, "Türk futbolu, dünyada da olduğu gibi zor bir süreçten geçti. Kulüpler Birliği Vakfı olarak bunları ne şekilde çözeriz diye tartıştık. Önümüzdeki toplantıda bir takım daha olacak. Onlarsız yeni kararlar almamız mümkün değil. Adana Demirspor ve Karagümrük'ü tebrik ediyoruz. Onlardan bir tanesi daha gelecek. Aramıza katılacak yeni takımdan sonra yine toplantı yapacağız" diye konuştu.

"KÜME DÜŞME OLMASIN"
Toplantıda 5 ana başlıkları olduğunu vurgulayan Mehmet Sepil, "Lig tamamlandı; 3 kulübün önümüzdeki sene 1. Lig'de oynaması gerekiyor. Salgın sürecinde bu kulüplerimizin, önemli bir müracaatı vardı. Pandeminin yarattığı bu sürecin haksız rekabeti veya zor rekabeti oluşturacağını; dolayısıyla bu sene liglerden düşmenin kaldırılmasıyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) ilettikleri bir talep vardı. TFF liglerin devam ettiği gerekçesiyle kabul etmedi.

Ligleri geçen hafta tamamladık. Yine bu kulüpler özellikle son üç sıradaki kuluplerimiz (Malatyaspor, Kayserispor ve Ankaragücü), Kulüpler Birliği'ne düşmenin kaldırılması talebiyle geldiler.

Kulüplerin tamamının 18 hatta 20 kulüp, tamamının bu konuda müracaat eden kulüplerin ortak düşündüğü ve hakikaten çok zor geçen süreçte, bunun kabul edilebileceğini ve TFF'ye tavsiye kararı alması konusunda görüş oluştu.

Kulüpler Birliği olarak müracaatımızı, tavsiye kararımızı TFF'ye ileteceğiz" ifadelerini kullandı.

YAYINCI KURULUŞUN İNDİRİM TALEBİ
Naklen yayın konusunda indirim isteğinin masaya yatırıldığını kaydeden Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil şöyle konuştu;

"Yayıncı kuruluşumuz indirim talebiyle gelmişti. İndirim talebinin görüşülebileceğini; ancak sadece bu senenin değil önümüzdeki senelerdeki mevcut kontrat konusunun da tartışılması gerektiğini söyledik. TFF Başkanı Nihat Özdemir geçenlerde beni aradı. Digiturk ile bir rakam üzerinde anlaştığını söyledi. Digiturk'un teklif ettiği rakamın, kulüplerin içinde olmadığı bir pazarlığın yapıldığı durumda Kulupler Birliği tarafından doğru bulunmadığı kararı alındı.

Kulüplerin Digiturk'ten elde edeceği gelir özellikle Anadolu kulüplerinin gelirlerinin hemen hemen tamamına yakın. Bundan sonra yapılacak görüşmede, Kulüpler Birliği tarafından yapılacak İcra Kurulu'nun Digiturk'le yapacağı görüşmelerin içinde olması konusunda bir görüş belirtildi ve bunu TFF'ye ulaştıracağız.

Bu işin devam edip, en uygun şekilde önümüzdeki 2 senenin bitirilmesi önemli. Kulüplerin gelirlerinin sürekli düşürülmesi, kulüpler tarafından kabul edilmesi mümkün değil. Görüşmelere hazırız ama mevcut kontrat var ve buna uygun davranılmasını istiyoruz."

TFF'YE YABANCI OYUNCU KONUSUNDA ÇAĞRI

TFF'nin yeni sezondan itibaren yürürlüğe girecek yabancı oyuncu konusunda erteleme isteyeceklerini belirten Mehmet Sepil,

"Yabancı oyuncu konusunu görüştük. TFF bir karar aldı. Bunu bizimle ve kamuoyuyla paylaştı. TFF ile daha önce yaptığımız toplantılarda karar alınmadan kulüplerle istişaret yapılmasını istedik. Ortada bir gerçek var. 18 kulüp ortak tavır alabiliyor.

Burada kulüpler doğal olarak değişik düşünceleri var. Her kulüp yabancı oyuncu konusunda ortak payda da birleşemiyor. Buna rağmen 18 kulüp olarak şu konuda ortak görüş belirtildi. Bu yapılan çok hızlı yapıldı. Bu uygulamanın bu sene yapılması kulüplere hiçbir faydası olmadığı gibi zaten zor durumda olan kulüplerin ekonomisinde yara açacaktır. Bu çok speküle ediliyor.

TFF'ye şunu teklif ediyoruz. Bu işi bir erteleyelim. Bu kadar hızlı alınan karar kesinlikle kulüplere yararı yoktur. Kulüplerin ekonomisine hızlı zarar verecektir. Bu konuda görüşü alınması gereken kişilerin görüşü alınarak 2021-22 sezonundan itibaren yabancı sayısı düzenlemesi olabilir diyoruz. Burada da kulüplerin hepsinin değişik düşünceleri var ama uygulamanın bu sene yapılmasının hiçbir faydası olmadığını kulüplere hatırlatıyoruz" diye konuştu.

HARCAMA LİMİTLERİ KONUSU
Limitler konusunda da TFF'den taleplerini dile getiren Mehmet Sepil,

"Limitler konusunda bir uygulama var. Kulüplerin değişik görüşleri var. TFF ile kulüpler arasında görüş ayrılıkları vardı. Şu anki TFF'nin getirdiğği bu harcama limitleri konusunun kulüplerin ihtiyacını karşılamadığını, bu durumda bir çok kulübün 2020-21 yılında çok büyük zorluğa gireceğini, dünyada yapılan uygulamalara benzemediğini, FFP içinde de eşinin olmadğığını değerlendirdik. 18 kulüp şöyle bir ortak payda da birleştik. Tekrar TFF'ye gidilip bu konuda endişelerimizi ileteceğiz. Bu konuyla ilgili kendi aramızdaki fikir birliğini oluşturabileceğimiz için en yakın zamanda TFF'ye gidecek ve bununla ilgili görüşmeleri ve yeni uygulamayla ilgili kulüplerin tekliflerini TFF ile görüşecek" açıklamasını yaptı.

REZERV LİG

Kulüpler adına, Rezerv Lig'in kurulması çağrısında bulunan Sepil,

"Rezerv Lig konusunu konuştuk. Genç oyunculara oynayabilecek ortamı yaratamıyoruz. Bunun dünyada örnekleri çok. Bu işte başarılı olmanın yollarıandan biri bu genç arkadaşlara oynama imkanı vermemizdi. Bundan iki sezon önce 21 yaş ligi vardı. Aniden bir kararla kaldırıldı. Bunun yerine oyunculara oynama fırsatı verecek bir uygulama söylendi. Ancak hala bir gelişme yok. TFF'ye çok net olarak teklifimizi götürdük. Buna bazı kulüpler katılmayabilir, hatta 2 kulübümnüzün 2. ligde takımı da var. Ancak kulüplerin önemli bir bölümü buna katılmak istediği, genç oyuncu yetiştirmekte önemli unsurlardan biri olduğunu TFF ile paylaştık. Ne görüşme yaptıysak, TFF'den net bir görüş dönüş olmadı.

Israrlı oludğumuz bir konu var. Bu organizasyon dışına çıkmak istemiyoruz. Kulüp başkanları tarafından sistemin suistimal edilmemesi de engellenmeli. Bir nokta da bu rekabetçi olmalı. Sadece gençleri oynattığımızda zaten U21 dışında bir format oluşuyor. TFF, böyle bir şey yapın ama kulüpler şikayetçi oluyor diye bir görüş vardı. Bu konuda ısrarlı olduğumuzu TFF'ye birlireceğiz. Rezerv Lig'in Türk futbolu için önemli olduğunu söyleyeceğiz. Bunun takipçisi olacağız. Ligler onaylandığında aramıza bir takım daha katılacak. o zaman bu konular8la ilgili karar alacağız" diyerek sözlerini noktaladı.

Sayfa Yükleniyor...