Kupa tartışması alevlendi!

Ziraat Türkiye Kupası'nda grup maçlarına geçilirken, organizasyonun formatına ve dağıtılan para ödülü miktarına yönelik eleştiriler de yeniden gündeme geldi. Süper Lig kulüpleri sistemden ciddi şekilde rahatsız. Alt lig kulüpleri ise duruma razı...

NTV Spor 18.12.2015 - 14:01

Kasımpaşa Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Medipol Başakşehir Asbaşkanı Mustafa Saral ve Kastamonuspor 1966 Başkanı Mahir Altıkulaç, Ziraat Türkiye Kupası organizasyonuyla ilgili olarak AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
KASIMPAŞA: "MİLYON EURO'LUK FUTBOLCULARI O SAHALARDA OYNATAMAZSIN"
Organizasyona 3. turda elenerek veda eden Kasımpaşa'nın Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Ziraat Türkiye Kupası'nda format değişikliğine gidilmesi gerektiğini savunarak, "Milyonlarca euro ile oluşturulan kadrolar, standartların çok altında sahalarda oynamak durumunda bırakılıyor. Ziraat Türkiye Kupası'nda formatın değişmesi lazım. Milyon euro'luk ayakları bu kötü zeminlerde, sentetik çimlerde, standardı olmayan sahalarda oynatamazsın" dedi.

"Biz kaç senedir bu kulvarda eleniyoruz. Kimse nedenini merak etmiyor mu?" ifadesini kullanan Öksüz, "Ziraat Türkiye Kupası'nda şampiyon olmak istemez miyiz? Uygulanan sistem içinde yanlışlar olduğuna inanıyorum. Önemli olan zemin ve saha ölçekleri. Standardı olmayan yerlere mahkum ediliyoruz. Sonra maça B takımıyla çıkılıyor ve yenilince de 'çok şükür elendik' deniliyor" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'nin Tuzlaspor ile karşılaştığı sahaya da dikkati çeken Öksüz, şunları söyledi: "Biz geçen sezon o statta elendik. Stada gidip oturduğumda, 'burada maç alamayız' dedim kendi kendime. Kötü bir suni zemin ve saha vardı. Ölçüleri de standart değil. Önemli bütçelerle kadro kurmuş takımları bu tür sahalara mahkum ediyorsunuz. Sonra da önemli oyuncular, sakatlanabilir korkusuyla bu maçlara çıkarılmıyor. Düşünün, saha dışından atılan bir futbolcuya isabet eden taşı konuşuyoruz artık."

Ziraat Türkiye Kupası'ndaki gelirin düşüklüğüne de vurgu yapan Öksüz, "Bu organizasyonun bizim seviyemizdeki takımlara mali katkısı yok. Ancak alt seviye takımları memnun edebilecek bir gelir dağıtımı mevcut" diyerek sözlerini tamamladı.
 
BAŞAKŞEHİR GELİRDEN ŞİKAYETÇİ
Ziraat Türkiye Kupası A Grubu'nda mücadele eden Medipol Başakşehir Kulübü'nün Asbaşkanı Mustafa Saral da dağıtılan rakamların kendilerini memnun etmediğini kaydetti.

Verilen primlerin giderleri karşılamadığına değinen Saral, "Prim miktarları bizi memnun etmiyor. Her zaman tartışılan bir konu. Kupa, takımlara külfet geliyor. Sezon başında sözleşme yaparken, kupa karşılaşmalarına maç başı ücret eklemiyoruz. Bunu sözleşmeye maç başı olarak ekleyen kulüpler sıkıntı yaşıyor. Böyle olunca alınan para giderleri karşılamıyor" diye konuştu.

Kupayı kazanan takımın Avrupa Ligi'ne kaldığına vurgu yapan Saral, "Buradan Avrupa Ligi'ne kalındığında, 2,5 milyon euro civarında gelir elde ediliyor. Büyük takımlar için önemli bir miktar olmayabilir ancak bizim gibi ekipler için hedef olabiliyor. Anadolu takımlarının bu hedefi koyması Ziraat Türkiye Kupası'na heyecan verebilir. Gelir, Süper Lig takımları için az, alt lig ekipleri için iyi" ifadelerini kullandı.

Mustafa Saral, Amed Sportif Faaliyetler ile Diyarbakır'da oynayacakları maç için uçak ve otel masrafı olarak yaklaşık 25 bin euro harcayacaklarını aktararak, şu değerlendirmede bulundu: "Süper Lig takımlarının bir maçlık deplasman giderine, oyuncuların maç başı alacakları da eklendiğinde, maliyet artıyor. Grup maçlarındaki prim dağılımı ele alındığında takımlar, sadece lojistik giderlerini karşılayabilmek için dahi mutlak galibiyete ihtiyaç duyuyor. Ev sahibi ekip tarafından bakıldığında ise futbolculara maç başı ödenen ücretlere, stat ve güvenlik giderleri de eklenince performans primini oldukça aşan bir rakam ortaya çıkıyor."

KASTAMONU GELİRDEN MEMNUN
Organizasyonda Galatasaray'ın da yer aldığı E Grubu'nda mücadele veren Spor Toto 3. Lig takımı Kastamonuspor 1966'nın Başkanı Mahir Altıkulaç ise kendileri için buradan elde edilecek gelirden çok, büyük takımlarla maç yapabilmenin önemli olduğuna dikkati çekti.
 
Kupa maçlarında alabilecekleri primlerin bütçelerine önemli katkıda da bulunacağını kaydeden Altıkulaç, "Türkiye Kupası maçları bizim için çok önemli. Türkiye'ye mal olmuş Galatasaray ile Kastamonu'da maç yapacak olmak bize gurur veriyor. Bu maçlardan gelecek primlerin bize artısı olacaktır. Ödenen rakam için az veya çok demem" şeklinde görüş belirtti.
 
Yıllık bütçelerinin 6 milyon lira olduğunu kaydeden Altıkulaç, "İkinci yarıda 3-4 transfere ihtiyacımız var. Ona katkısı olacak. Kulüplerin borcu, derdi bitmiyor. Elde edebileceğimiz paralarla işimizi çevirme şansımız yok ama buna da şükrediyoruz. 1 yıllık bütçemiz 6 milyon lira. Kupadan alabileceğimiz 200 bin dolar bizim için çok önemli. Küçük takımlar için gayet olumlu bir rakam. Ben aza kanaat eden birisiyim" değerlendirmesinde bulundu.
 
PARA ÖDÜLLERİ
Ziraat Türkiye Kupası prim sistemi, takımlara hem kazandığı ya da berabere kaldığı her maç hem de geçtiği her tur üzerinden ödül vaadediyor.
 
Bu sezonki prim sistemine göre oynadığı bütün maçları kazanarak kupayı alan ekip, 12 maçlık sürecin ardından toplamda 3.740.000 dolar gelir elde ediyor.
 
Sistem şu şekilde...
 
GRUPLAR (6 maç)
Katılım payı: 50.000 dolar
Her galibiyet: 40.000 dolar
Beraberlik: 20.000 dolar
 
SON 16 TURU (Tek maç)
Katılım payı: 100.000 dolar
Galibiyet: 100.000 dolar

ÇEYREK FİNAL (İki maç)
Katılım payı: 100.000 dolar
Galibiyet: 150.000 dolar
Beraberlik: 75.000 dolar
 
YARI FİNAL
Katılım payı: 150.000 dolar
Galibiyet: 200.000 dolar
Beraberlik: 100.000 dolar

FİNAL
Kazanan: 2.300.000 dolar
Kaybeden: 875.000 dolar
 

Sayfa Yükleniyor...