L'equipe'e göre sorumlu...

Fransız L'equipe Gazetesi olaylı Lyon - Beşiktaş maçına sayfalarında geniş yer ayırdı.

NTV Spor 14.04.2017 - 11:22

Lyon ile Beşiktaş arasındaki olaylı maç Fransa'nın en çok okunan spor gazetesi L'equipe‘te geniş yer buldu. Gazete, Lyon'un 2-1 kazandığı maç için "Kaosun da ötesinde" manşetini attı.

Gazeteye göre çıkan olaylardan sadece Beşiktaş taraftarı sorumlu değil. Stat dışında başlayan olayların stadın içinde de devam ettiğini belirten gazete, önce Lyon taraftarının Türk seyircisine saldırdığını daha sonra siyah-beyazlı taraftarların polis ile çatıştığını ifade etti.

L'equipe, stat içindeki olaylarda ise tek bir tarafın suçlanmasının zor olduğunu vurguladı.

45 dakika rötarla başlayan maç öncesinde tribünde yaşanan olayları detaylarıyla aktaran L'Equipe, gerilimin yerel saatle 19:00'da ''Berlin Çarşı'' yazılı tshirt giyen grubun Lyon'un resmi mağazasına saldırmasıyla başladığını ve buna karşılık veren Lyon'un ultras gruplarının şiddeti artırdığını okurlarıyla paylaştı.

Skorun 73 saniyede Lyon lehine evrildiğini hatırlatan gazete, Avrupa kupalarında 1971-1972 sezonundan bu yana iç sahadaki ilk maçı 2-1 kazanan takımların %51'inin turu geçtiğini yazdı.

"FUTBOL HARABESİNİN BAYRAMI"
Le Figaro gazetesi ise dün gece yaşanan olayları bir futbol harabesi olarak betimlerken, güvenlik önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekti.

Yaklaşık 20 bin Beşiktaş taraftarının stadyumda yer aldığı ve güvenlik açısında ''en yüksek risk'' sınıfına konumlandırılan bir karşılaşmada 500 polis ve 1000 özel güvenlik görevlisinin yer almasının kabul edilemez olduğunu ifade eden gazete, maç için alınan tedbirleri eleştirdi.

"PARC OL'DE SICAK AKŞAM"
Le Parisien gazetesi karşılaşmayı ''Parc OL'de sıcak akşam'' başlığıyla okurlarına aktarırken, Lyon Başkanı Jean Michel Aulas'nın stadyumdaki olaylar sırasında gösterdiği cesur tavırlardan övgüyle bahsetti. Aulas'nın sahaya giren Virage Sud (güney kale arkası) tribünlerini yatıştırdığı ve karşılaşmayı onlarla beraber izlediğine dikkat çeken gazete, dün geceyi sevgi ve nefretin dışa vurumu olarak tanımladı.

CEHENNEMDEN DÖNDÜLER"
Lyon kentinin yer aldığı Rhone bölgesinin yerel gazetesi Le Progres, "Cehennemden döndüler" başlığını kullanarak Fransız ekibinin iki dakika içerisinde 1-0'dan geriye gelmesine vurgu yaptı. Futbol adına kayıp bir gecenin yaşandığını ifade eden gazete, İstanbul'da tutkulu bir taraftarın önünde Lyon'u zorlu bir rövanşın beklediğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...