Fenerbahçe: Lefter Küçükandonyadis ve Galatasaray efsanesi Turgay Şeren dostluğu

Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsanesi Lefter Küçükandonyadis 9 yıl önce bugün vefat etti. Sarı Lacivertliler, Türk futbolunun 'ordinaryus'unu anarken; ölüm yıldönümünde TRT Arşiv'in sosyal medya hesabında Lefter' ile Galatasaray efsanesi Turgay Şeren'in katıldığı bir program yayımladı.

NTV Spor 13.01.2021 - 14:46

Galatasaray efsanesi Berlin Kaplanı Turgay Şeren, programda Lefter Küçükandonyadis ile olan arkadaşlığını anlatırken; "Lefter ile belki aynı forma altında oynamadık ama yıllarca bütün Türkiye'nin forması altında, Türk Milli Takımı formasıyla oynadık. Aşağı yukarı takım arkadaşlarımdan daha iyi arkadaşlığımız var. Belki ben sarı lacivertli formayı, yahut o sarı kırmızılı formayı giymiş olsaydı dostluğumuz, arkadaşlığımız bundan daha ileri gidemezdi diyebilirim" ifadelerini kullanmış.

"Galatasaraylı olmak üzereydiniz" sözleri üzerine ise Lefter Fenerbahçe'ye geliş sürecini anlattı. İşte Lefter'in o sözleri:

"Galatasaray'ın o dönemki yöneticisi Rafet'ti. 1 hafta bizim bahçenin kapısında kaldı, yattı, kaçmayayım diye. Benim artık yüzüm tutmadı; çünkü bir insan, bir hafta bahçede yatarsa onu kırmak doğru olmayacak. İçimizde de bir Fenerbahçelilik var. Kulüp değiştirmek de eski futbolcuların katiyetle aklına gelmiyordu. Para değil, dünyaları verseler 'kulüp değiştirilmez' denirdi. O zamanın parasıyla 50 bin lira gibi o zamanlar çok büyük bir para verdiler 1954 senesinde. Mukavele imzalamaya giderken, tam Müslim Bağcılar'ın (dönemin Fenerbahçe başkanı) yazıhanesinin önünden geçerken -çocuğumun isim babası, çok sevdiğim birisi, babam ağabeyim ne derseniz deyin-, hemen Rafet'in yanından kaçıp 'Müslim Baba bana boş bir kağıt verin de imza atayım da ben de kurtulayım bu insanlar kurtulsun' dedim ve boş bir kağıda imza attım, Fenerbahçeli oldum."

LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS KİMDİR? NERELİ? FUTBOL KARİYERİ...

Lefter, 22 Aralık 1925'te doğdu. Türk futboluna iz bırakan kariyerinde sarı-lacivertli takımda şampiyonluklar yaşayan Lefter, Fenerbahçe formasıyla çıktığı 615 maçta 423 gol kaydetti. Lefter, ay-yıldızlı formayı ise 50 kez giydi.
Kariyerinde 832 gol atan Lefter, golcülüğü dolayısıyla "Ver Lefter'e yazsın deftere" sloganı ile Türk futbol tarihinin unutulmazları arasına girdi. 

Fiorentina ve Nice'de de forma giydi

"Ordinaryüs" lakaplı Lefter Küçükandonyadis, ayrıca yurt dışında İtalya'nın Fiorentina ve Fransa'nın Nice takımlarında da oynadı.

Lefter bir sene de Johannesburg'da antrenör futbolcu olarak görev üstlendi.

Lefter Küçükandonyadis, futbolu 1965-1966 sezonunda bıraktıktan sonra Samsunspor, Boluspor, Orduspor, Sivasspor ve Mersin İdmanyurdu'nda teknik direktörlük yaptı.

Fenerbahçe Kulübü tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ve sembol sporcularından biri olan Lefter Küçükandonyadis, 2012'de İstanbul'da 86 yaşında hayatını kaybetmişti.

2018-2019 sezonuna adı verildi

Lefter Küçükandonyadis'in ismi 2018-2019 sezonunda unutulmadı.

Türkiye Futbol Federasyonu, milli futbolcunun hatırası için 2018-2019 sezonunda ismini Süper Lig'in adına verdi.

Ligde 2018-2019 sezonu "Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu" ismiyle oynandı.
Lig tarihinin ilk penaltı golü

Lefter Küçükandonyadis, lig tarihindeki ilk penaltı golünü kaydeden isim oldu.

Fenerbahçe'nin Beykoz'u 15 Mart 1959'da 2-1 mağlup ettiği maçta sarı-lacivertli oyuncu Lefter Küçükandonyadis, lig tarihindeki ilk penaltı golüne imza attı.

Selahattin Baki: Onun bizim için yazdıkları sadece goller değildi, Fenerbahçelilikti

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, koca bir neslin "Ver Lefter'e yazsın deftere" diyerek büyüdüğünü ifade etti.

Lefter'in Fenerbahçe'yi Fenerbahçe yapan değerlerin en özeli olduğunu vurgulayan Baki, şunları kaydetti:

"Bugün Leftersiz geçen dokuzuncu yıl da geride kaldı. Biz belki yılları doldurduk ama onun bu dünyadaki boşluğu, Fenerbahçe'ye gönül verenlerin kalplerinde bıraktığı boşluk dolmadı. Koca bir nesil 'Ver Lefter'e yazsın deftere' diyerek büyüdü. Onlar da bu büyülenmeyle bize Fenerbahçe sevgisini aşıladı. Lefter, Fenerbahçe için deftere çok gol yazdı. Onun bizim için yazdıkları sadece goller değildi, Fenerbahçelilikti. Bu nedenle, Fenerbahçe tarihine 'Ordinaryüs' olarak yazıldı. Fenerbahçe'yi Fenerbahçe yapan değerlerin en özelidir, en güzelidir Lefter. O, bugün 'Çubuklu' ile Yoğurtçu Parkı'nda, ismi ile Dereağzı'nda... Bu dünyadan geçerken yaşattıklarıyla, hissettirdikleriyle, zihinlerde bıraktığı izle ebediyete göç etti. Işıklar içinde huzurla uyusun. Fenerbahçe onu hiç unutmayacak..."

Sayfa Yükleniyor...