"Lehimize haksız bir penaltı verildi"

Çaykur Rizespor teknik direktörü Hikmet Karaman, 1-0 kaybettikleri Osmanlıspor maçının ardından düzenlediği basın toplantısında maçın hakkının beraberlik olduğunu söyledi. Karaman, ayrıca lehlerine verilen kararı ise "haksız" olarak nitelendirdi.

NTV Spor

25.12.2016 - 16:49

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında sahasında Osmanlıspor'a 1-0 mağlup olan Çaykur Rizespor'un teknik direktörü Hikmet Karaman, "Kendi sahamızda kaybetmememiz lazım. Bu maçın hakkı beraberlikti." dedi.

Karaman, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, maç içerisinde talihsiz sakatlıkların yaşandığını belirterek, "Bizim açımızdan 90 dakikanın dezavantajlı bitmesinin nedenlerinden biri Orhan ve Oboabona'nın sakatlanarak oyundan çıkması oldu. Bu durum yapacağımız hamleleri engelledi. Oyun içerisindeki gidişata göre yapacağımız hamleler geride kaldı. İki takım da iyi mücadele etti." diye konuştu.

Maç içerisinde penaltı pozisyonlarının çokça tartışıldığını kaydeden Karaman, şöyle devam etti:

"Lehimize verilen penaltı haksız bir penaltı. Hakem orada yanıldı. Osmanlıspor oyuncuları da kaleci Karcemarskas da kısa kollu. Karcemarskas'ın eli ile haksız bir penaltı kazandık ve değerlendiremedik. Belki bunu değerlendirsek maçın gidişatı değişebilirdi. Esas penaltı ikinci yarının başındaki Karcemarskas ve Patrik'in pozisyonuydu. Penaltı ve kırmızı kart olabilirdi. Bizim için en önemli an. Aleyhimize verilen penaltıda ilk pozisyonda darbe var ve futbolcu düşmemiş. Daha sonra penaltıyı kendisi almış. Kendi sahamızda kaybetmememiz lazım. Bu maçın hakkı beraberlikti."

Maçın kritiğini hakem Cüneyt Çakır'ın da yapacak cesarette olduğunu vurgulayan Karaman, "O penaltı pozisyonunda yanıldı. Çizgi hakemi orada çıplak el gördüğünü kimin olduğunu görmediğini söylüyor. Orta hakem için çok zor bir karar. Ya gerçek bir penaltıysa. 48. dakika net bir penaltı. Mutlaka tartışılacak konular. Bunu yüksek sesle sadece tartışma değil konuşmanında zamanı geldi." ifadelerini kullandı.

Karaman, bir gazetecinin "video hakem tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Video hakem uygulamasını çok merak ediyorum. Bu maçta tartışılacak 3 penaltı pozisyonu var. Demek ki; ihtiyaç var. Hakem daha sağlıklı görebilir. Biz bazen analiz yaparken aynı pozisyonu 4-5 kez çevirip izliyoruz. Tartışıyorsun, karar veriyorsun. Yetkililerin bunu ele alması gerekiyor." şeklinde cevap verdi.

 Osmanlıspor cephesi
Osmanlıspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, ligin ilk bölümünü hesaplarının üzerinde puanla tamamladıklarını söyledi.

İki takımın da final paslarında sorun yaşadığını anlatan Akçay, "Çaykur Rizespor penaltı kaçırınca motivasyonumuz yükseldi. Son dakikada penaltı golü ile galip geldik. Hesaplarımızın üzerinde bir puanla tanıştık. İlk yarı itibariyle tüm oyuncu arkadaşlarımı kutluyorum." şeklinde konuştu.

Hakemlerle ve sahada verilen kararlarla ilgili yorumların dışında kaldığına dikkati çeken Akçay, "Ben hakemlerle ilgili hiç konuşmadım. Bunu yönetimler, spor yorumcuları yapabilir. Bugün aleyhinize yarın lehinize karar verilebilir. Hata yapılabilir hakem de insandır. Eğer adalet duygusu yitirilmiş ise hakemlikte ne işi var. Eğer yetenekli ve adil ise kararlarına saygı duymalıyız." yorumunu yaptı.

Mustafa Reşit Akçay, video hakem sistemiyle ilgili, şunları kaydetti:

"Futbolun ruhuna aykırı görüyorum. Kim ne zaman hangi kararı vererek videoyu oynatacak? Süre kaybı ve konsantrasyon kaybı. Ayakla taç da gündeme gelmişti ama futbolun hızını ve konsantrasyonunu kestiği için vazgeçilmişti. Bence hakemlerin özgür görüşü ile oyunu doğal hale getirmeliyiz. Belki gol çizgisi konusunda uygulanabilir. Penaltı pozisyonu olunca durdur, bak. Bence bu futbolun ruhunu bozacak gibi ve pek sıcak bakmıyorum."


Sayfa Yükleniyor...