Bir genetik harikası: Haaland

İspanya'da yayın yapan AS, Borussia Dortmund forması giyen Erling Haaland'ın daha önce çalıştığı antrenörü Erase Steenslid ile bir röportaj yaptı. Steenslid, Haaland'ın sahip olduğu fiziksel gücün ve yeteneklerin sırlarını açıkladı.

NTV Spor 20.05.2020 - 13:51

Haberde, "Haaland'ın bu kadar patlamasının sebebi asla tesadüf değil. Eski futbolcu olan babası Alf-Inge ve heptatlon şampiyonu annesi Gry Marit'ın genlerini alan Haaland'da farklı bir şeyler olduğu, ailesi tarafından daha 5 yaşında görüldü" ifadeleri kullanıldı.

Haaland'ın 2006 yılında daha küçük bir çocukken 163 cm ile uzun atlama rekoru kırdığı detaylarını veren Erase Steenslid, golcü futbolcunun eskiden sıska bir çocukken 19 yaşına geldiğinde nasıl 1.94 boyunda, 87 kg ağırlığında bir 'robota' dönüştüğünü de anlattı. 

Erase Steenslid, "Haaland'ın çok önemli bir avantajı var: genetik... 15 ayda 12 kg kas kazandı" ifadelerini kullandı. Haaland'ın eski hocalarından Alf-Ingve Berntsen ise, "Daha 12 yaşındayken onun ileride bir yıldız olacağını ve Norveç Milli Takımı'nda olacağını görmüştüm." dedi.

Erase Steenslid, Haaland'ın saha içindeki sezileri ve başarılarının da tesadüf olmadığını ve yeteneklerini çalışmayla birleştirdiğini söyledi. Soccerbot isimli bir sistemden bahsedilen haberde, Haaland'ın saha içinde yaşanabilecek senaryoların kurgulandığı ve oyuncuların buna göre aksiyon aldığı bu sistem sayesinde kendisini daha da geliştrdiği dile getirildi.

Borussia Dortmund ile 12 maça çıkan Haaland, bu sezon 13 gol atmıştı. Salzburg'tan devre arasında Borussia Dortmund'a geçen Haaland, Avusturya ekibi ile ise Şampiyonlar Ligi'nde gruplarda 8 gol atmayı başarmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...