Bu model bize uyar mı?

Kulüpler Birliği'nin, Süper Lig kulüplerine teknik adam kısıtlaması getirilmesi konusunda anlaşması, Serie A örneğini gündeme getirdi. Peki bu model bize uyar mı? İtalya Birinci Ligi’nde halen teknik direktörler için; "Bir sezonda bir takım" kuralı uygulanıyor. Şimdi bu uygulamaya daha yakından bakıyoruz...

NTV Spor 16.04.2013 - 18:10
Kulüpler Birliği'nin, teknik direktörlerin Süper Lig'de bir sezonda birden fazla takım çalıştırmasının önüne geçilmesi konusunda görüş birliğine varması, akıllara İtalya örneğini getirdi. İtalya Futbol Federasyonu, Serie A'da uzun süredir bu kuralı uyguluyor. İtalyan Federasyonu'nun amacı, teknik adamlara iş güvencesi sağlamak.  
 
Zira bir teknik adam, aynı sezon içinde başka bir takımı çalıştıramayacağı için, kulüplerin yeni bir teknik direktör bulması zorlaşıyor. Söz konusu kuralın işlemesi için, teknik adamın 1 gün takımı çalıştırdıktan sonra görevine son verilmesi dahi yeterli oluyor. Görevine son verilen teknik adamlar, İtalya alt liglerinde de çalışamıyor.
 
İşsiz kalan teknik direktörlerin önünde 3 seçenek var. Yurtdışına çıkmak, yaz aylarında yeni bir takım bulana kadar beklemek ya da görevine son verilen kulübe geri dönmek; ki 3. seçeneğe İtalya'da sık sık rastlanıyor.
 
Bu durumun en çarpıcı örneği bu sezon Palermo'da yaşandı. Sezona Guiseppe Sannino ile giren Palermo, üst üste alınan başarısız sonuçlar üzerine, bir dönem İnter'i de çalıştıran Gianpiero Gasperini'yi göreve getirmişti. Gasperini, yönetimle yaşadığı anlaşmazlık sonucu görevinde sadece 1 gün kaldıktan sonra istifa edince, bu sezon herhangi bir takım çalıştırmayan Alberto Malesani bayrağı devralmıştı. Ancak Malesani'ye de sadece 19 gün dayanabilen Başkan Zamparini, takımı yeniden Gasperini'ye emanet etti. 2. Gasperini dönemi de başarısız sonuçlanınca, Palermo'yu çalıştırma görevi bir kez daha kulübü sezona başlatan Sannino'ya düştü.
 
Federasyonun teknik adamlar için uyguladığı “bir sezonda bir takım" kuralı, işte böyle sonuçlar doğurabiliyor. Bununla birlikte, söz konusu kural kulüplere istikrar getirip; Massimiliano Allegri gibi teknik adamların kariyerini de parlatabiliyor. Allegri, Cagliari'yi çalıştırdığı dönemde, takımı sezona üst üste 5 yenilgi ile başlamasına karşın, teknik adam kuralı nedeniyle yönetim görevine son verememişti. O günden sonra takımı toparlayan Allegri, İtalya'nın en saygıdeğer teknik adamlarından biri haline gelmiş ve Milan'ın başına geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...