Mehmet Özdilek: Bu ortamda futbol oynanmaz

4'ü futbolcu 11 kişide corona virüs testi pozitif çıkan BB Erzurumspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, psikolojik olarak çok etkilendiklerini açıkladı ve "Bu ortamda futbol oynanmaz" dedi.

NTV Spor 14.05.2020 - 13:35

Mehmet Özdilek, NTV yayınında test sonuçlarından 11 kişinin pozitif çıkmasını değerlendirirken şöyle konuştu, 

"Sıkıntılı bir süreç. 6 gün önce antrenmanlara başladık. TFF'nin bize uygulamamız adına verdiği prosedürleri harfiyen uygulamaya çalıştık. Tüm çalışan personele corona testi yaptırdık. Herkes negatif çıktı. 

Bu hastalığın bir kuluçka dönemi var. 14 gün içerisinde dikkatli olmamız gerektiği iletilmişti. Dün itibariyle tekrar bir test yaptırdık. Bu süreye kadar gruplar halinde çalıştık. Evli olanlar evine gitti. Bekarlar tesiste kalmaya başladılar. Dün tüm oyunculara test vardı. Kulüpten gelen telefon bütün her şeyimizi alt üst etti. Oyuncularda, teknik heyette, idari bölümde çalışan 11 kişide pozitif çıktı. 

7-8 kişi de sarı tabir ettiğimiz, arada olan bir kısım. Bunlar tekrar teste tabi tutuldu. Bunun psikolojik tarafı çok büyük, zor. Tesistesiniz ve gece tesisinize 9-10 ambulans geliyor. Karantinaya götürüyorlar ki yapılması gereken de bu. Bizim adımıza dramatik bir geceydi. 

Bununla ilgili net ifadeler kulanmıştım. Futbol oynanabilmesi için sağlıklı ortamın oluşması gerekiyordu. İlime, bilime inanan bir insanım. Bu süreç sadece bizim değil, dünyanın yaşadığı bir süreç. Bu sürece kadar Sağlık bakanının ve Bilim Kurulu'nun direktifleriyle çok doğru bir süreç yaşadık. 60 gündür evdeyim. İşim icabı buradayım. Bir çok oyuncumuz istanbul'dan, İzmir'den, Ankara'dan, Antalya'dan buraya katıldılar. Bu şehirler vakaların en çok olduğu bir yer. Bu çocukların hepsi karantinadayken buraya geldiler. Bir riski otomatikman açtık.

Bakanımız devamlı 'Bu hastalığın giderilebilmesi için evde izolasyon çok önemli. Mesafeyi koruma çok önemli' diyor. Biz de bunları bu sürece kadar harfiyen uyguladık. TFF'yi, Sağlık Kurulu'ndaki arkadaşlarımızı dinliyoruz. Mete Düren hocamız net şeyler ifade ediyor. Bu ortamda oynanabilmesi için bütün takımın tesislerde, 60 kişiyle kampa girmesi gerekir. İçeri ve dışırayla irtibatın kesilmesi gerekiyor. Test yapıyoruz, oyuncu akşam evine gidiyor. Yapılan testin de bir anlamı olmuyor. Sağlıklı ortamda spor yapabilmemiz için oyuncu grubuna bu ortamı yaratmanız lazım. Yardımcı hocamın eşi hamile. Oyuncumun eşi dört gün sonra doğum yapacak. Burada Oltan arkadaşımızın 20 günlük çocuğu var. Evine gidip karantinaya geliyor. Bu süreci nasıl kontrol edebilirsiniz? Kendinizi bu yarışmaya nasıl hazırlayabilirsiniz?"


"İNSANLAR PARAYI DAHA ÖN PLANA ÇIKARMAYA BAŞLADI"
Baştan itibaren ligin oynanmasını doğru bulmadığını ifade ettiğini söyleyen Mehmet Özdilek, "Sağlıklı bir şekilde bu ortam oluşturulacak vaka sayısı düşürülecekse oynayalım. Bizim işimiz bu. Futbol mu? para mı; sevmediğim bir tabir ama insanlar parayı daha ön plana çıkarmaya başladı. Hayatta insan sağlığından daha önemli bir şey var mı? İnsan sağlığının arkasına bir çok maddeyi koyabilirsiniz. İlk önce insan sağlığı. Bu ortamda oyuncularımız karantinada. Biz, tesislerde 14 gün karantinadayız. Dramatik bir şekilde bu ortamdan çıkıp ligi oynayacaksınız diyeceksiniz. Bu ortamda ligi oynama şansımız yok. Çok net." ifadelerini kullandı. 

"Futbolcuların psikolojileri nasıl?" sorusuna ise Özdilek, "Akşamki yaşadığım görüntüyü hiçbir teknik adamın, oyuncunun, kulübün yaşamasını istemem. Çünkü neden? İnsanlar artık burada yaptığımız işten çok sağlığını, çoluğunu, çocuğunu düşündüğü için dün akşamki durum çok vahimdi. Futbolla alakalı hiçbirşey ifade etmedi. 'Çocuğum evde, onun yanından geliyorum aileyi hemen karantinaya alalım.' Düşünce yapısı bu. Bu psikolojik durumdaki insanların tekrar hayata kısa vadede dönmesi çok zor" yanıtını verdi. 

TFF 1. Lig'in 19 Haziran'da başlama tarihine hazır hale gelmelerini "Mümkün değil" sözleriyle değerlendiren Özdilek, "Fiziksel olarak da değil, zihinsel olarak hiç mümkün değil. 14 gün itibariyle hepimiz karantinadayız. Pozitif olanlar ve sarı çizgidekilerin hepsi hastanedeler. Diğer oyuncular burada. Bugün itibaren antrenman programımız 14 gün boyunca yok. Biz de hala bu riski taşıyoruz. Dün pozitif çıkan testlerden sonra kuluçka süresi 14 günse, bize de 5'er gün arayla test yapacaklar. Bu 14 günde 3 tane daha test yapacaklar. Biz de bu süreci testlerle geçireceğiz. Dışarıyla ilişkiyi keserek, kendimizi izoleye aldık" diye konuştu. 

"BU ORTAMDA FUTBOL OYNANMAZ"
BB Erzurumspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, futbol için sağlıklı bir ortam olmadığını söyledi ve "Futbol doğru ortamda, sağlıklı ortamda oynanacaksa varız. Ama bugünkü yaşadıklarımız futbol adına çok sağlıklı bir ortam olmadığını bize bir kez daha gösterdi. İlk önce adım adım gitmemiz lazım. Bu ortamda futbol oynanmaz. Ondan sonraki süreci bilemem. Bugünkü ortamda sağlıklı bir ortamı konuşmak, futbolu ve temassızlığı konuşmak mümkün değil" diyerek sözlerini tamamladı. 

Sayfa Yükleniyor...