"Başkanlık gibi bir beklentim yok, tek kavgam..."

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, hafta sonundaki kongre öncesi birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 29.05.2018 - 21:44

A Spor'a açıklamalar yapan Aziz Yıldırım sözlerine "Fenerbahçe 3 Temmuz gibi önemli bir olay yaşadı. Türkiye de aynı olayı 15 Temmuz'da yaşadı. 3 Temmuz'da bunun ayak sesleri vardı. Fenerbahçe yükselişteyken 3 Temmuz başımıza geldi. Fenerbahçe üzerinden Türk sporunu ele geçirmek istediler. Parasal girdiden pay almayı istiyorlardı. Bunu da Fenerbahçe üzerinden ele geçirmeye çalıştılar. İçeride 1 yıl hapis yattık. Keyfimiz yerinde miydi? Hayır. 'Biz bu şikeyi yapmadık' diye devam ettik" diyerek başladı.

Yıldırım "Fenerbahçeliler 'Siz şikecisiniz' diye taciz edildi. 'Ne şikesi? Memleket elden gidiyor' dedim ben. FETÖ'den dolayı bunu dedim. O zaman yanlış anlaşılmıştı bu dediklerim. Sonradan herkes 15 Temmuz'da gördü. UEFA ve TFF ile hesaplaşacağız. Fenerbahçe'nin zararlarını kimse ödeyemez. Ödemek için 2 Temmuz'a dönmemiz lazım. Bu hesaplaşmayı yapmazsak, maddi kayıpları karşılayamazsak 50-100 sene sonra da 'Fenerbahçe şike yaptı' diye tarihte kalacaktır. Çatır çatır paraları alırsak hem bütçeyi düzelteceğiz hem de Fenerbahçe'nin üzerindeki kara lekeyi kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

"Fenerbahçe'de bundan sonra benim bir başkanlık beklentim yok" açıklamasını yapan Aziz Yıldırım "Fenerbahçe'nin 1.8 milyar dolar olan hisse senedi, 4 Temmuz'da 600 milyona düştü. Şu an 350 milyon dolar civarlarında. Fenerbahçe, 2 defa Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmedi. Şampiyonlar Ligi'ne gitsek 50 milyon geliyor. Fenerbahçe, o hakkı olan paralarını almak için mahkemeye gitmek zorunda. Ben de bunun için adayım. Başkası gelse bu mücadeleyi yapmaktan sıkılacak. Bu hikayeyi biz yaşadık. Fenerbahçe'de bundan sonra benim başkanlık gibi bir beklentim yok. Bir tek kavgam var; 3 Temmuz'un hesabını sormak. Avrupa'da anlaştığımız şirketler, avukatlık büroları var. Mahkemeleri açacağız. Açtıktan sonra bir problem yok. Divan kurulu, kongre üyeleri, taraftar 20 sene bana destek oldu. Kim seçilirse seçilsin benim derdim Fenerbahçe'yi haklı çıkarmak. Bu dönem Fenerbahçe'nin parçalanmaması lazım. Kongre üyelerinin aklı selim davranmasını istiyorum" dedi.

Aziz Yıldırım'ın diğer açıklamaları şöyle:

"BEN GELMEDEN TAKIM KÜME DÜŞÜYORDU"
"Ben gelmeden önce futbol takımı kümede averajla kaldı. Küme düşüyordu neredeyse. Bizim zamanımızda az şampiyon olduk. Neden az peki? 2006'da Denizli maçı, Rize'deki maçtan sonra kurşunlanma olayı... Böyle 4 şampiyonluk gitti. Bunların hepsini koyduğunuz zaman futbolda çok başarısız diyemeyiz aslında."

"TÜRKİYE'DE AMATÖR SPORLARI BEN SEVDİRDİM"
"Ben 20 sene Fenerbahçe Başkanlığı yaptım. İyi ve kötü günler yaşadım. Voleybolda ve basketbolda Avrupa şampiyonlukları yaşattık. Atletizmde Ramil Guliyev'i 7 senelik çalışmanın ardından, Usain Bolt'tan sonraki şampiyon yaptık. 'Kim bu adam?' dediler. Masa tenisinde, kürekte şampiyonluklar kazandık. Tüm amatör şubelerde başarılı olduk. Türkiye'de amatör sporu ben sevdirdim. Ben ortaya çıkarttım. Fenerbahçe gibi dünyada amatör şubelerde başarı yakalayan, bütçe ayıran var mı? '400 milyon Euro borcumuz var' diyoruz. Bu borcun 222 milyon Euro'su amatör şubelerden."

"BEN GELMEDEN ÖNCE STAT DOLMUYORDU"
"Taraftarın istediği futbolu sahaya yansıtamadığımız için tribünlerimiz dolmadı. Bir oyun sistemi kurulmaya çalışılıyor. Bunu Aykut Kocaman, 2011'de kurmuştu. O takım takviye yapılarak Türkiye'yi domine edecekti. 3 Temmuz'dan sonra o takım bozuldu. Tüm futbolcular takımdan ayrıldı. Gidenlerin yeri hemen dolmadı. Ben gelmeden önce Fenerbahçe tribünleri hiç dolmuyordu. İyice bakın. 25 bin kapasitesi vardı stadın en fazla 15 bin oluyor. Biz 50 bine çıkarttık stadı. En iyi zamanımızda bile 30-35 bin kişiye oynadık. Kimse diyemez ki her maçı 50 bin kişiye karşı oynadık diye. Sezonu 29 bin taraftar ortalaması ile bitirdik. Galatasaray'ın stadı neden doldu bu sezon? İç sahadaki performansından dolayı. Biz de içerideki maçları kazansaydık bizim de stadımız dolardı. Şampiyon olmak istiyorsanız içerideki 17 maçın 16'sını kazanmanız gerekiyor zaten."

"Taraftarlar arasında 10 senedir muhalefette olanlar var. Onlar da seçim sürecine kaptırdılar kendisini. Göztepe maçında oyunculara bağırdılar, 2-1 kazandık. En çok bağırdıkları Dirar, son dakikada golün asistini yaptı. Sosyal medyada 'Fenerbahçeliyim' diyenler 'bilet alma, kombine alma' diye propaganda yaptı. Bu yüzden stadımız dolmadı. Fenerbahçe taraftarı bölündü. FETÖ'nün beceremediğini biz becerdik!"Sayfa Yükleniyor...