Türkiye'de tüm ligler ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantı sona erdi. Bakan Kasapoğlu, tüm liglerin ertelendiğini açıkladı.

NTV Spor 19.03.2020 - 17:09 | Son Güncelleme: 20.03.2020 - 08:06

Bakan Kasapoğlu, başkanlar ile corona virüs salgınına ilişkin tedbirlerin ele alındığı görüşme sonrası futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda liglerin ertelendiğini açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyon başkanları ile yaptığı toplantı sonrası şunları söyledi;

"Corona virus ile ilgili çalışmamız devam ediyor: Türkiye olarak salgının ilk ortaya çıktığı andan itibaren işin üstüne giden ilk ülkelerden biriyiz. Gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Sağlık Bakanlığı'nda operasyon merkezi var. Hastanın dünyadaki gelişimi, tedbirleri ivedilikle ele alan bir süreç var. Tüm önlemleri hızlı ve koordineli bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu salgının üstesinden millet olarak, devletin tüm kurumlarıyla el ele vererek üstesinden geleceğiz.

14 günlük karantina süreci, yurtdışından gelen vatandaşlarımız çok önemli. Tüm tedbirlere uymak çok önemli. Tüm kurum ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Yaygın bir yurt ağına sahip olmamız, bizler için önemli bir fırsat. Üniversitelerin tatil edilmesi ve öğrencilerin bu zamanı aileleriyle geçirmeleri nedeniyle yurtlarımızın doluluğu yüzde 25'e düştü. Yurtlarımız hem gözlem, hem de karantina bölgesi olarak kullanıyoruz. Vatandaşların geçici bir süre buraları kullanmalarına açtık.

Corona virüs tüm dünyada belki en çok etkilediği alanlardan bir tanesi de spor. Salgının kontrol altına alınamadığı ülkelerde spor müsabakaları ertelendi. Avrupa Şampiyonası 2021'e ertelendi. İstanbul'da büyük bir gayretle, TFF'ye de teşekkür ediyorum. Şampiyonlar Ligi finali var. Bu da ileri bir tarihte düzenlenmesi kararı alındı. Tüm kurumlarla sıkı irtibat halindeyiz.

Federasyon başkanlarıyla önemli bir toplantı yaptık. Detaylı, kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Sadece bugünler değil, yarınları da planlamak. Hiçbir süreci son 18 yılda sporda geldiğimiz mesafe hepimizin malumu. Bu süreç bize bir irtifa kaybı yaşatmamalı. Sporumuzun gençliğimizin ileri matuf olan yürüyüşü çok ciddi bir şekilde devam edecektir.

Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki toplantıda organizasyonların durumlarını masaya yatırmıştık. Salon organizasyonları başta olmak üzere tüm maçların seyircisiz oynanması yönünde karar almıştık. Bu geçtiğimiz hafta uygulandı. Euroleague, La Liga, Bundesliga gibi tatil kararları oldu. Ülkelerinde vaka sayıları binlerle ölü sayısı onlarla ifade edilirken ligler seyircili devam etti. Biz seyircisiz oynanma kararını vaka sayısına göre en erken alan ülkeyiz.

Corona virüs pandeminin yayılımı nedeniyle, salgının mevcut durumunun düşünülmesiyle yeniden değerlendirilmesi söz konusu. Ülkemizin en az zayiatla atlatılması için kararlar alındı. Bugün federasyon başkanlarıyla birlikte bu kararları tekrar mütalaa ettik ve liglerin hep birlikte ertelenmesine karar verdik.

Hepimizin amacı Türk sporunu daha güçlü hale getirmek. Antrenör, sporcularımızın sağlıklarını korumak için tüm tedbirlerin azami derecede uygulanacağına inanıyorum. Federasyon başkanları bu konudaki çalışmaları bize bildirecekler. Sporumuzu, sporcularımızı, ay yıldızımızı daha güçlü hale getirmek için işbirliğimizi bundan sonra daha güçlü hale getireceğiz. Bundan sonra birlikte sevinmeye, bu duyguları var etmeye devam edeceğiz.

Yabancı sporcuların yurt dışı konusundaki seyahatlerinde 14 gün kuralının ne kadar hassasız. Hiç bir tedirginliğe gerek kalmayacak. Bu mücadeleyi, tedbirli, duayla ve en güçlü bir şekilde atlatacağız. Aldığımız kararların camiamıza, sporumuza ve gençlerimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Süreç yönetiminde kimsenin tereddüdü olmasın. Tüm paydaşlar bu süreci en iyi şekilde yönetiyoruz. Belirlenen çerçevenin işletilmesi noktasında hem istişare hem dayanışma olarak ortak hareket edeceğiz. Takvimleri, süreçleri birlikte yürüteceğiz ve bunları peyderpey sizlere aktaracağız.

Sağlık Bakanlığı'mızın koyduğu kriterler, ciddiyetle uygulanmaktadır. Herkes karantina uygulama noktasında güzel bir süreçten geçiyor ve bunda bir kesinti vermeyeceğiz."

HİDAYET TÜRKOĞLU: BU KARARI DUYMAK BİZLERİ GERÇEKTEN MUTLU ETTİ
Toplantı sonrası konuşan Türkiye Basketbol Federasyon Başkanı Hidayet Türkoğlu, "Öncelikle bu süreçte bizi burada misafir edip anlatmak istediklerimizi dinleyip sonunda da her branşın beklediği kararları duymak bizleri gerçekten mutlu etti. Her zaman devlet olarak atılmış tüm adımların spor camiası adına atılmış olması bizi çok mutlu etti. Hepimiz dünya olarak, ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte sporcularımızın çekincelerini her zaman bakanımıza iletiyorduk. Sayın bakanımız ve diğer kurumlar bizden daha bilgili olmaları ve ülkeyi bu şekilde yönetiyor olmaları bizi her zaman mutlu ediyordu. Karar, bu süreçte herkesi mutlu etmiştir. Biz alınacak tedbirleri, üzerimize düşenleri layıkıyla yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Erteleme sonrası işimiz daha farklı olacaktır. Kulüplerden, sporculardan isteklerimiz farklı olacaktır. Kendilerine daha sıkı bakmaları ve tedbiri elden bırakmamalarını istiyoruz. Bu karar tüm spor camiasına hayırlı olsun. Umarım, tüm sporcularımız ve camia bu karardan memnun olmuştur." dedi.

ÜSTÜNDAĞ: BU SÜRECİ EN KISA SÜREDE ATLATACAĞIZ
Türkiye Volaybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, "Sayın bakanımızın daveti üzerine bugün burda biraraya geldik. Türk sporu için en iyisi olması gereken karar üzerine tartışıldı. Sayın bakan biz federasyonların görüşlerini dinlemesine ayrıca teşekkür ediyorum. Alınan karar alındığı gibi bırakılmalı. Biz voleybol branşı olarak da çok zor bir süreçteyiz. Olimpiyatı hak etmiştik. Olimpiyat hazırlığı bizim için çok önemliydi. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 4 kulübün 3'ü Avrupa'da ilk 4'e kaldı. Planlı programlı, samimi, şeffaf birlikte hareket edeceğiz. Bunu en kısa sürede atlatacağız. İnşallah sağlıklı, seyircili, güzel günler geçireceğiz." şeklinde konuştu.

SERVET YARDIMCI: BU SÜRECİ YÖNETECEĞİZ
TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, "UEFA, Euro 2020'nin önümüzdeki seneye erteledi. Buradaki amaç, UEFA, Avrupa'da turnuvalarını ve Avrupa liglerini bu yıl bitirme gayesindeydi. Bu süreci UEFA ile yakınen takip ederek bir karar almış olacağız. Bu süreci yöneteceğiz. Kararın hayırlı olmasını diliyorum. Sayın bakana teşekkür ediyorum." dedi.

Sayfa Yükleniyor...