"Ligin geri kalanı mini bir Dünya Kupası gibi oynanabilir"

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, "Maçlar seyircisiz oynanacak denildiğinde en son maçı biz oynadık Antalya'da. İnanın benim takımım ilk defa bu kadar kötü oynadı. Çünkü kafalarında maç yoktu. Uçağa bile binmek istemiyorlar. Özel uçak tuttuk ve öteki gün geldik. Maçlar iptal oldu. Maçlar iptal olmasaydı bana göre bütün takımlar darmadağın olacaktı. Kafalarda maç olmayacaktı" dedi.

NTV Spor 17.04.2020 - 11:29 | Son Güncelleme: 17.04.2020 - 11:57

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Demirören Haber Ajansı'na açıklamalar yaptı.

Şu anda Sivas'ta evde yalnız kaldığını ifade eden Rıza Çalımbay, "Sıkıcı olmuyor. Sabah saatlerinde yürüyüş, koşu yapıyoruz. Ayak tenisi oynuyoruz. Sabah saat 09.00'da gidiyorum zaten ve saat 11.30-12.00 gibi buraya geliyorum. Gelince bir kahvaltı yapıyoruz. Sonrasında öğlen arası oluyor. Onu da farklı değerlendiriyoruz. Film seyretmek, kitap okumak, İngilizce çalışmak gibi bazı şeyler yapıyoruz. Akşam oluyor zaten. 7'den sonra tekrar bir yürüyüşe çıkıyoruz. Ancak bu sefer tesislere gitmiyoruz. Kendi oturduğumuz yer biraz şehir dışı zaten. Sakin bir yer kimse olmuyor. Yardımcımla, Ayhan hoca ile birlikte 1 saat kadar yürüyoruz. Sonrasında da tekrardan eve geliyoruz" diye konuştu.

"OYUNCULAR ŞU ANDA PSİKOLOJİK OLARAK YORGUN, BİTKİN VE TEDİRGİN"
Koronavirüs salgınının sona ermesinin ardından oyuncuları kalan maçlara hazırlamanın kolay olduğunu belirten Çalımbay, "Yarın bir gün sezonu açarsak diye tüm çalışmalarımızı yaptık. 2'li çalışmalar, 3'lü çalışmalar.. Böyle temaslı çalışmaları yaptırmadan arkadaşlarımızı hazırlamaya çalışacağız. Oyuncuları hazırlamak çok kolay. Önemli olan şu durumun bir an önce bitip, düzelmesi. Oyuncular şu anda psikolojik olarak yorgun, bitkin ve tedirgin. Önemli olan oyuncuları o yönde motive etmemiz" dedi.

"SÜRE BELLİ OLMADIĞI İÇİN FAZLA ÇALIŞMAK DA İYİ DEĞİL"
Liglerin başlama tarihinin belli olmaması sebebiyle çok fazla antrenman yapmanın da iyi olmayacağını vurgulayan Çalımbay, şu ifadeleri kullandı:

"Biz 15 günde de 20, 21 günde de oyuncularımızı hazırlanırız. Oynayacağımız zaten 8 tane maç. Yani onu da oynayabilirler, hiçbir sorun olacağını zannetmiyorum. Hiçbir oyuncu antrenman yapmadan durmuyordur. Evinde yapar, bahçesinde yapar ama mutlaka yapar yani. Çünkü biliyor ki önünde maçlar var. O maçlarda oynama olasılığı da var. Bu nedenle ona göre kendilerini hazır tutuyorlardır. Takımdaki arkadaşlarımın kimi 10'da, kimi 12'de kimi 3'te, 5'te geliyor. Sahada koşuyorlar. Bunu da kendileri yapıyorlar, biz hiç karışmıyoruz. Ondan sonra gidip 1 gün de evde kuvvet çalışıyorlar. Gayet iyi şekilde gidiyorlar. Ben bir sorun olacağını düşünmüyorum. Diğer takımlarda da öyle. Teknik direktör arkadaşlarımız, oyuncuları takip ediyorlardır. Mutlaka bir şeyler yapmalarını istiyorlardır. Süre belli olmadığı için fazla çalışmak da iyi değil. Süre uzadıkça bıkkınlık başlayabilir. Zaten çalışırken bile tedirginler. Antrenmana gelseler bile önce konuştukları şey, 'Ne olacak?' Onun için oyuncuları hazırlamanın teknik direktörler için sorun olduğunu zannetmiyorum. Bizler nasıl çalışacağımızı, çok iyi biliyoruz. Ekip olarak da bu işleri bilen arkadaşlardan kuruluyuz. Bir sorun olacağını zannetmiyorum"

"MİNİ BİR DÜNYA KUPASI, OLİMPİYAT GİBİ TEK ŞEHİRDE OYNANABİLİR"
Daha önce maçların Antalya'da tamamlanabileceğini söylediğini hatırlatan Rıza Çalımbay, şöyle konuştu;

"Bu iş biterse herkes rahatlayacak. Hemen maçlara gidelim diyecekler. Sonucu falan kimse düşünmeyecek. Maçlara gidelim bir an önce diyecekler. Ben maçları Antalya'da oynayalım diyerek bir fikir attım ortaya. Bütün takımların oraya gelmesini, Çarşamba-Pazar maç oynayarak ligi bitirmesini söyledim. Burada çok güzel sahalar var. Atmosfer çok iyi, hava sıcak. Yani her şey var. Orada mini bir Dünya Kupası gibi, Olimpiyat gibi orada bitirmek... Zaten böyle bir şeye karar verilirse benim düşüncem o. Başkanımıza söyledim. Kulüpler Birliği'nde konuşmasını rica ettim. Böyle bir şey olursa biz zaten 15 gün önceden oraya gidip hazırlığımızı yapacağız. Orada çift antrenman yaparak rahatlıkla hazırlanabilirsin. Önemli olan bu ortamın bitmesi veya çok azalması ki rahat bir şekilde bunlar oynansın. Orada oynanan maçların kesinlikle seyircisiz oynanması gerekiyor ki kimse bir avantaj sağlamasın. Normal olsa deplasmana gidip geleceksiniz. Orada tarafsız bir sahada oynuyorsunuz. Bu herkes için eşitlik oluyor o zaman. Taraftar da olmasa daha da eşitlik oluyor. Hakem arkadaşlarımız bir otele, diğer görevliler bir otele, bütün takımlar teker teker bir otellere... Orası futbol açısından zengin bir yer. Dünyanın da en iyi kamp yapılacak yerlerinden bir tanesi. Ben öyle uygun gördüm. Böyle bir şey olursa 15 gün önceden oraya gidilir, kampa girilir. Oteline gidip gelir çalışırsın ve maçlara hazır bir duruma gelirsin."

"1 AYDA BİLE LİGİ BİTİREBİLİRSİN"
Mayıs'ın ilk haftasında yapılacak federasyon toplantısından çıkacak kararı görmek gerektiğini, daha sonra bir şeyler yapılabileceğini söyleyen Çalımbay, "Gidişata bakmak lazım. O yüzden federasyonumuz tam karar veremedi. Mayıs'ın ilk haftasına attılar olayı. Yapılacak toplantıya bağlı dediler. O yüzden her şeyden önce bizim o toplantıyı beklememiz gerekiyor. Oradan çıkacak karar çok önemli. Mayıs dediler ama belki de Haziran'a atılacak. Bana göre bu iş Temmuz ayında başlasa bile Temmuz ayında bitirebilirsin. Ağustos ya da Eylül de önümüzdeki yılın ligini başlatabilirsin. Bunlar sorun değil. Play-off yapabilirsin. Her şeyi yapabilirsin. Bana göre önemli olan şey bu durumun bir an önce bitmesi. Onun dışında hiçbir şey hallolmayacak gibi değil. Bir kere her şeyden önce UEFA kabul etmiyor. Belçika tescil ettirdi, onlara ceza verdiler. Bu maçların oynanması için ne gerekiyorsa yapılacak. Ama önce insan sağlığı, kafa olarak futbolcunun hazır olması. Onları ayarlayıp, bu olaylar da bittikten sonra 1 ayda bile ligi bitirebilirsin. Hiçbir sorun olmaz yani" şeklinde konuştu.

"MAÇLAR İPTAL OLMASAYDI BÜTÜN TAKIMLAR DARMADAĞIN OLACAKTI"
Takımının bu sezon en kötü oyununu seyircisiz oynanan Antalyaspor maçında ortaya koyduğunu, çünkü futbolcularının kafasında maç oynamak olmadığına dikkat çeken Çalımbay," Ben ligler oynansın demiyorum. Olaylar biterse oynansın diyorum. Ben mesela Antalya'yı söylüyorum. Bitsin ki diğer lig başlasın. Ama bunların olması için önce olayların bitmesi gerekiyor. Maçlar seyircisiz oynanacak dendiğinde en son maçı biz oynadık Antalya'da. İnanın benim takımım ilk defa bu kadar kötü oynadı. Çünkü kafalarında maç yoktu. Kesinlikle maç yoktu. Öyle bir maç oynadık ki arkadaşlarımız bitsin de gidelim, bir an önce evimize kavuşalım... Tesadüf biz gece gelemedik Sivas'a. 1 gün daha kaldık Antalya'da. Herkes tedirgin, panik içerisinde ne yapacağını bilmiyor. Uçağa bile binmek istemiyorlar. Özel uçak tuttuk ve öteki gün geldik yani. Ondan sonra geldik, maçlar iptal oldu. Maçlar iptal olmasaydı bana göre bütün takımlar darmadağın olacaktı. Kafalarda maç olmayacaktı. Her şeyden önce oyuncuların rahat olması, güzel bir mücadele vermelerini düşünüyorsak olayların bitmesini beklemek gerekiyor ki ona göre hareket edelim. Hadi şöyle oynayalım, böyle oynayalım en son şey yani" diye konuştu.

"KENDİ MAÇLARIMIZI ALIRSAK BÜYÜK AVANTAJIMIZ VAR"
Kalan 8 haftada üst sıralardaki rakiplerinin birbirleriyle oynayacağı maçların olduğunu dile getiren Çalımbay, şöyle konuştu:

"Bizim kalan 8 maçta avantajımız çok. Kendi maçlarımızı alırsak çok büyük avantajımız var. Neden derseniz; bizim üstümüzdeki takımlar hep birbirleriyle oynuyor. Galatasaray, Trabzonspor ve Başakşehir ile karşılaşacak. Trabzonspor da Göztepe ile oynayıp, ardından Alanya'ya gidecek. 2 tane deplasmanı var. Hepsinin birbirleriyle maçları var. Başakşehir'in de öyle. Biz kendi maçlarımıza bakacağız. İyi şekilde bitirirsek kesinlikle ligi çok çok iyi bir yerde tamamlayacağız."

"İNDİRİM YAPILMASI LAZIMSA HERKESİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKİYOR"
Bazı teknik direktör ve oyuncuların hak ettiklerinden fazla para aldığı söylemlerine katılmadığını dile getiren Çalımbay, "Ben ona hiç katılmıyorum. Falcao'nun aldığı paraya bakın. Belki biz o paralara takımı yapıyoruz. Sivasspor'un bütçesini yapıyorsun. Diğer takımlarda da var. Fenerbahçe de, Trabzonspor da var. Mesela Trabzonspor anormal transferler yaptı. Ben Trabzonspor'da çalışırken 1 tane oyuncu alabildim. O da Novak. Bir oyuncum gitti, bir tek onu alabildik. Başka oyuncu alamadık. Şimdi bir çok transfer yapıyor. Neden, çünkü şampiyonluk iddiası var. Sezon başında da yaptılar, devre arasında da yaptılar. Galatasaray da, Fenerbahçe de, Beşiktaş da herkes yaptı. Bu transferler zaten yüksek rakamlar. Diğerlerine baktığınız zaman buradaki oyuncuların, teknik direktörlerin aldıkları paralar yüksek değil. Bir kere kulüplerin yaşaması gerekiyor. Durumlardan dolayı biz de Avrupa'yı takip ediyoruz. Tabii ki düşülmesi, indirim yapılması gerekiyorsa hepimize ne düşüyorsa herkesin onu yapması gerekiyor. Genelde futbolcu arkadaşlarımızın menajerleri konuşuyor. Özellikle 4 büyüklerde çok büyük maliyeti olan oyuncular var. Onlara tabii ki indirmelerini söyleyecekler. Bu da gayet normal. Çünkü kulüpler çok büyük zarar edecekler. Zaten onu yapmazlarsa kulüplerin çoğu büyük sıkıntılar yaşar" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...