"Ligin tescil edilmemesi kimsenin aklının ucundan geçmesin"

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen, Spor Toto Süper Lig'in tescil edilmemesinin kimsenin haddine olmadığını, aklının ucundan da geçmemesi gerektiğini söyledi.

NTV Spor 06.04.2022 - 11:34 | Son Güncelleme: 06.04.2022 - 11:56

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sürmen, TFF ile MHK'nin hakemlerle ilgili aldığı karar sonrası ligin tescil edilmemesi yönünde yapılan söylemlere tepki göstererek, şaibe yönündeki iddiaları kabul etmediklerini belirtti.

Sürmen, MHK'nin kararı aldığı zaman en yakın rakibiyle Trabzonspor'un arasında 18-20 puan farkın bulunduğunu vurgulayarak, "O nedenle de zaten Trabzonspor'un şampiyonluğunun hemen hemen resmen tescillenmese de fiilen tescillenmesi döneminde alınmış bir karar. 'Keşke ligin sonunu bekleseydik' diyenler var. MHK'den bazı isimler, 'Alttan gelenleri yetiştirmek için böyle yaptık.' diyor. O içlerindeki bir sorundur, Trabzonspor'u bağlamaz. Trabzonspor'un da bu icraatlarda rolü yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in istifa kararına ilişkin de Sürmen, şunları söyledi:

"İstifasına bizim yorum yapmamız doğru olmaz. Ancak şunu diyebilirim. Biliyorsunuz ben geçen sene Sayın Nihat Özdemir'i uyarmıştım. 'Bu federasyon içerisinde bazı gruplar var. Bu icraatlarınız bunun sonucudur, bu sağlığınızı bozar.' dedim. Bu söylemlerimden dolayı federasyondan ceza yedim. Hak mahrumiyeti ve 50 bin lira ceza aldık. Şerefle de bunu ödedik. Geldiğimiz noktada Sayın Nihat Özdemir'in kendisinin açıkladığı gibi o grup sağlığını da bozmuş ve istifa etmek zorunda kalmış. Bu noktada ben Sayın Nihat Özdemir'in bu son açıklamalarından federasyonda adaleti öne çıkarmasından dolayı önceki dönemlerde tenkit ettiğim gibi şimdi de kendisine teşekkür ederim. Çünkü bir kurum içerisinde dönen yolsuzluk varsa ve onu deklare eden kurumun başkanıysa kimlerden rahatsız olunması gerektiğini de o kurumun başı açıklıyorsa bizim ona teşekkür borcumuz var."

- Gümüşdağ'ın federasyon başkanlığı için isminin geçmesi

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın isminin federasyon başkanlığı adaylığında geçmesi konusunda ise Sürmen, şunları kaydetti:

"İnsanların nereye nasıl aday olacağına biz karar veremeyiz. Eğer aday olmaya şartları uygun olursa aday olabilir, önemli olan seçicilerdir. O zaman Anadolu kulüpleri oturup hiç ağlamayacaklar, maçlardan sonra yok o hakemler şunlar, bunlar... 'Hakemler, şunlar etki altında' diye demeç verip men ve para cezası almayacak. Eğer bu organizasyonun başında Göksel Gümüşdağ varsa, iddia doğruysa o zaman seçiciler de buna göre davranacak, gereğini yapacaklar. Ha yapmayacaksa kimse çıkıp 'Bıktık bu hakemlerden, Avrupa'dan hakem gelsin, şu pozisyonumuz verilmedi.' demeyecek."

Spor Kulüpleri Yasası taslağını incelediğini ve son şeklinin genel kurulda şekilleneceğini söyleyen divan başkanı Ali Sürmen, şöyle devam etti:

"Ancak ben yasanın özellikle kulüplerin şirketleşmesinin önünü açtığını görüyorum. Asıl orada da şu değerlendirmeyi yaparım, bunu aralık ayındaki divan toplantısında da söylemiştim. Dernekle şirketin bağı koparılırsa o bağ sağlam kurulmazsa kulüplerin artık kimlere nasıl satılacağına kulüplerin dernek genel kurulları karar veremez. Önemli hassasiyetlerden bir tanesi odur. Olumlu yönlerinden biri, yöneticilere mali sorumluluk getiriyor. Ancak biz bunu 2018'de yaptık. Spor Yasası da genel kuruldan bana göre kısa zamanda geçmemeli ve çok tartışılmalı. Spor Yasası taslağı hazırlanırken kulüplerden temsilci çağrıldı mı, fikirler alındı mı? Özellikle Anadolu kulüplerinin fikirleri alındı mı? Bunlar önemlidir, bunları önemsemezseniz yarın altta kalanın canı çıkar."

Sayfa Yükleniyor...