Louis van Gaal: Dünya Kupası'nın Katar'da olması saçmalık

Hollanda Milli Takım teknik direktörü Louis van Gaal, Katar'ın 2022 Dünya Kupası ev sahipliğinin arkasındaki gerçek nedenlerin para ve ticari çıkarlar olduğunu söyledi.

NTV Spor 22.03.2022 - 10:19 | Son Güncelleme: 22.03.2022 - 11:52

FIFA'nın 2022 Dünya Kupası ev sahipliğini Katar'a vermesi büyük eleştilere yol açmıştı.

Katar'da stadyumların inşası sırasında binlerce göçmen işçinin öldüğüne dair haberler, ülkenin insan hakları ihlalleri ve taraftarların güvenliğine ilişkin endişeler, turnuvanın ülkeden alınması yönünde çağrılara yol açmıştı. Ancak FIFA, futbolu daha küresel hale getirme ve daha fazla ülkede yeni hayran kitlelerine ulaşma arzularından bahsederek bu kararın arkasında durdu.

Hollanda Milli Takım teknik direktörü Louis van Gaal de FIFA'nın kararını eleştiren son isim oldu.

Van Gaal'den tepki: Saçmalık

İngiliz basınından Mirror'ın haberine göre, Louis van Gaal 2022 Dünya Kupası'na Katar'ın ev sahipliği yapma kararını 'saçmalık' olarak değerlendirdi.

Hollandalı teknik adam gazetecilere verdiği demeçte, "Daha önceki basın toplantılarında da söylemiştim. Bence Dünya Kupası'nın orada olması saçma bir karar. FIFA'nın futbolu geliştirmek istediğini söylediği bir ülkede oynuyoruz. Bu saçmalık ama önemli değil. Bu karar parayla ve ticari çıkarla ilgili çünkü FIFA'da bu önemli. Benim bu uzmanlığımla neden FIFA veya UEFA'da herhangi bir komitede yer almadığımı düşünüyorsunuz? Çünkü bu tür organizasyonlara her zaman karşı çıktım. Bunu Katar'da da söyleyebilirim ama bu, dünyanın sorundan kurtulmasına yardımcı olmaz." ifadelerini kullandı.

Birçok oyuncu ve milli takım, Katar'a Dünya Kupası'nı verme kararını eleştirmişti.

Geçen yıl Norveç, Hollanda ve Almanya, Dünya Kupası eleme maçları öncesi Katar'ın İnsan Hakları ihlallerini sloganlı tişörtler giyerek protesto etmişti.

Ayrıca Almanya'nın orta saha oyuncusu Toni Kroos, Katar'ın ev sahipliği yapmasını 'yanlış' olduğunu söylemişti.

Katar bu yıl turnuvaya ev sahipliği yapmaya hazırlanırken Uluslararası Af Örgütü temsilcileri, FIFA yetkililerine Körfez ülkesinde devam eden işçi sorunları ele almaya yönelik çağrıda bulunan bir dilekçe teslim edecekler.

2022 Dünya Kupası, 21 Kasım'da başlayacak ve 18 Aralık'taki final maçıyla son bulacak.

Sayfa Yükleniyor...