Mali yapıda zirve Paris Saint-Germain'in

Dünya futbol ekonomisinin süper güçleri hangi takımlar? Araştırma kuruluşu Soccerex, mali yapısı en kuvvetli takımları sıraladı. Zirvede bu sezon Fransız devi Paris Saint-Germain var.

NTV Spor 14.02.2020 - 14:49

Futbol endüstrisi her geçen yıl sınırlarını genişletiyor. Artan harcamaların yanında kulüpler yarattıkları gelir kaynaklarıyla sahadaki başarıların altyapısını oluşturuyor.

Araştırma kuruluşu Soccerex, futbol dünyasında mali yapısı en güçlü takımları hakkında yeni bir rapor yayımladı. Raporda kulüplerin kadro değerleri, yıllık gelir gider farkı ve mevcut borçları hesaplandı.

Zirvede Paris Saint-Germain yer alıyor. 1 milyar 50 milyon Euro değerindeki futbolcu portföyüyle dikkat çeken Fransız ekibi, 2019 yılında borçlarını 70 milyon Euro azaltarak zirveyi Manchester City'den devraldı.

İkinci sıraya gerileyen City'nin 1 milyar 280 milyon Euro futbolcu portföyü olmasına rağmen 173 milyon Euro'luk borcu var.

Üçüncü sıra ise Bayern Münih'in oldu. Sadece 6 milyon 900 bin Euro borcu bulunan Alman devi, 883 milyon Euro'luk kadro değeriyle Real Madrid ve Barcelona gibi devleri geride bıraktı.

Raporda en mali yapısı en güçlü 100 takım sıralanırken listede Türk takımları yer almadı.

Sayfa Yükleniyor...