Mancini dönemi sona erdi

Galatasaray'da Roberto Mancini dönemi sona erdi. Sarı kırmızılı kulüp, İtalyan teknik adamla yollarını ayırdığını borsaya bildirdi.

NTV Spor 11.06.2014 - 14:43

Galatasaray'da Roberto Mancini dönemi sona erdi. Sarı kırmızılı kulüp, İtalyan teknik adamla yollarını ayırdığını borsaya bildirdi.

Galatasaray'da Roberto Mancini dönemi kısa sürdü. Fatih Terim ile yolların ayrılmasının ardından ligin 7. haftasında takımın başına getirilen İtalyan çalıştırıcının sözleşmesi karşılıklı fesh edildi.

Başkan Ünal Aysal başta olmak üzere yönetimin Mancini'nin performansından memnun olmadığı biliniyordu. Galatasaray'ın ligi Fenerbahçe'nin 9 puan gerisinde ikinci sırada bitirmesi, Şampiyonlar Ligi'nde Chelsea karşısında ortaya konan kötü futbol, devre arasında yapılan transferlerin takıma hiçbir katı verememesi; Mancini'nin karnesindeki en büyük eksilerdi. İtalyan teknik adamın her hafta farklı bir 11 ile sahaya çıkması, sürekli sistem değiştirmesi de bir başka eleştiri konusuydu.

Bütün bunlara karşın Mancini'nin sözleşmesindeki yüksek tazminat maddesi nedeniyle Galatasaray yönetiminin İtalyan teknik adamın görevine son vermesi beklenmiyordu. Türk futbolundaki yabancı sınırlaması, sarı-kırmızılı kulübün transfere ayırdığı kısıtlı bütçe ve yüksek beklentiler Roberto Mancini'nin de kafasındaki en büyük soru işaretleriydi. Sezonun sona ermesinin ardından başkan Ünal Aysal'ın, "Teknik direktörümüzün Haziran'ın 15'ine kadar vakti var. Bu süreye kadar takımda kalıp kalmayacağına karar verecek" açıklaması ayrığılın ilk sinyaliydi.

Teknik direktör konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle transferde de ağır davranan Galatasaray'da gözler Mancini ile başkan Ünal Aysal'ın görüşmesine çevrilmişti. Başkan Aysal'ın otelinde yapılan toplantıda taraflar karşılıklı anlaşarak yolları ayırmaya karar verdi.

Galatasaray kulübü bu görüşmenin 24 saat sonrasında  Roberto Mancini'nin sözleşmesini karşılıklı fesh ettiğini duyurdu. Kulübün borsaya gönderdiği yazıda, İtalyan teknik adama sezon sonu itibariyle hak ettiği ücret dışında herhangi bir ödeme yapılmayacağı bildirildi.

Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Taraflar tam bir dostluk ve karşılıklı anlayış ile yollarını ayırma kararı almışlardır. Sayın teknik direktörümüze kazandırdığı başarılar için gönülden teşekkür  ediyor ve bundan sonraki görevlerinde de kendisine başarılar ve mutluluklar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...