Mbappe, Fransızları aşırı sağcılara karşı oy vermeye çağırdı: "Görülmemiş bir olay"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı rakiplerinin başarısı sonrası erken seçim çağrısında bulunmuştu. Ülkede 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirecek seçimler öncesi yaşanan tartışmalara Fransa Milli Takımı'nın yıldızı Kylian Mbappe de dahil oldu. Mbappe, "Bizler fark yaratabilecek bir nesiliz, aşırı uçların iktidarın kapısını çaldığını görebiliyoruz." dedi.

Haber Merkezi - NTV Spor 17.06.2024 - 12:58
Son Güncelleme: 17.06.2024 - 14:14
Mbappe, Fransızları aşırı sağcılara karşı oy vermeye çağırdı: "Görülmemiş bir olay"

Real Madrid'e transfer olan , 'da tek gündem olan erken seçimler için 'ten mesaj verdi.

MBAPPE: "FRANSA TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Aşırı sağcılara karşı Fransızları oy kullanmaya çağıran Kylian Mbappe açıklamasında, "Fransa tarihi için çok önemli bir an olduğunu biliyoruz, bu daha önce hiç görülmemiş bir olay." dedi.

"AŞIRI UÇLARIN İKTİDARIN KAPISINI ÇALDIĞINI GÖREBİLİYORUZ"

Mbappe ayrıca, "Bizler fark yaratabilecek bir nesiliz, aşırı uçların iktidarın kapısını çaldığını görebiliyoruz ve ülkemizin geleceğini şekillendirme fırsatına sahibiz. Umarım mümkün olduğunca çok kişiyle gerçekleşir. Bu ülkeyle hoşgörü, çeşitlilik ve saygı gibi değerlerimizle özdeşleşmemiz gerekiyor. Fransızlara güveniyorum, her ses önemli. Değerlerimi temsil etmeyen bir ülkeyi temsil etmek istemiyorum. Gerçekten doğru seçimi yapacağımızı ve 7 Temmuz'da bu formayı giymekten gurur duyacağımızı umuyorum" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

9 Haziran'da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağını aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) kazanmıştı. RN yüzde 31.37'lik oyla zirveye otururken Cumhurbaşkanı 'un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile 2. sırada kalmıştı. Bunun üzerine Macron, Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz'da erken seçime gideceğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...