Meclis yine harekete geçti!!

Beşiktaş - Bursaspor maçının öncesinde çıkan olaylar meclisi de harekete geçirdi.

NTV Spor 07.12.2010 - 11:46

Beşiktaş - Bursaspor maçı öncesi çıkan olaylar, sporda şiddet yasasının hızlı çıkarılması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Beşiktaş - Bursaspor maçının öncesinde çıkan olaylar meclisi de harekete geçirdi.

"Sporda şiddet ve kulüplerin sorunlarını araştırma komisyonu" ilk toplantısını Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'in de katılımıyla yapacak.  Komisyonda,  mecliste taslak halinde bulunan yeni spor yasası ile ilgili tavsiye kararları alınması bekleniyor.  Yeni kararlar ile birlikte tasarıya son şeklini teknotratlar verecek.  Tasarının 18 - 19 Aralık tarihlerinde meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.

Tasarının en önemli bölümünü yeni spor mahkemelerinin kurulması oluşturuyor. Tek hakimli bu mahkemeler, sadece sporda şiddet suçlarına bakacak ve ihtisas mahkemesi konumunda olacak.

TBMM'de bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında bu konuya değinen bakan Özak '' Sporda şiddet uygulayan ya da hakeme taş atan bir kişi anında mahkemeye çıkarılmalı ve hiç bir müsabakaya sokulmamalı.  Mevcut düzenlemede, bunlar tespit edilse dahi, futbol maçından çıkıp basketbol maçına gidiyorlar. Spor mahkemeleri kurulmalı. Bu konu tasarı halinde önümüzdeki günlerde TBMM'ye gelecek" dedi. 

Adalet Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslağa göre spordaki şiddet suçlarına ihtisas mahkemeleri bakacak. Buna göre,
-Spor alanlarına; her türlü silah, kesici veya delici alet, sis, ses ya da maytap gibi patlayıcı maddeler ile taş, metal gibi fırlatılabilecek veya yaralayıcı nitelikte sert cisim veya alkollü içecekler ve çevreyi kirletecek cisimleri sokanlar

- Müsabakanın yapılacağı yerde veya yakın çevresinde takımlar ile taraftarlarını, kulüp başkan ve yöneticilerini, antrenörünü ve sporcularını, hakemleri ve federasyon yöneticilerini, söz veya hareketlerle aşağılayıcı, tahrik ve taciz edici çirkin tezahüratta bulunanlar

-Basın ve yayın organlarında; spor kulüplerini, taraftarlarını, spor adamlarını şiddete, kulüpler arası husumete veya suça teşvik edici eylem ve davranışlarda bulunanlar, aşağılayıcı yorum veya haber yayınlayanlar yeni kurulacak mahkemelerde hakim karşısına çıkacak. Yeni yasaya göre, suçlu bulunanlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası alabilecek.  Mahkeme ayrıca, bir yıla kadar spor müsabakalarına giriş yasağı ve para cezası da verebilecek.

Sayfa Yükleniyor...