"Meksika, Dünya Kupası düzenlemeyi hak etmiyor"

Arjantinli futbol adamı, 2026 Dünya Kupası'nın ABD, Kanada ve Meksika'nın ortak ev sahipliğinde düzenlenmesine ilişkin kararı eleştirdi.

NTV Spor 15.06.2018 - 10:47 | Son Güncelleme: 15.06.2018 - 16:27

Geçtiğimiz günlerde FIFA Kongresi'nde yapılan oylamayla 2026 Dünya Kupası'nın ABD, Kanada ve Meksika'nın ortak ev sahipliğinde düzenlenmesine karar verilmesi, futbol kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getirdi.

Dünya Kupası tarihinde çeyrek finalden ötesini göremeyen Meksika'nın bu organizasyona üçüncü kez ev sahipliği yapacak olması, eleştirlerin odak noktası hâline gelmiş durumda. Polemiklere dahil olan son isimse, Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona.

Meksika'nın tarihte Dünya Kupası'na üç kez ev sahipliği yapan ilk ülke olmasına anlam veremediğini ifade eden Maradona, "Meksika, Dünya Kupası düzenlemeyi hak etmiyor. Karşılarına Brezilya veya Almanya gibi bir takım çıktığı anda Meksikalılar için Dünya Kupası bitmiş demektir." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

57 yaşındaki futbol adamının eleştirilerinden, organizasyonun diğer ev sahipleri ABD ve Kanada da nasibini aldı. İki ülkenin de yerleşik bir futbol kültürüne sahip olmadığını savunan Maradona, "Kanadalılar kayak sporunda iyi olabilirler ama futbolda değiller. ABD'liler ise sırf reklam gelirlerini yükseltmek için futbol maçlarını 25'er dakika üzerinden dört parçaya bölmek istiyorlar. Bu ülkelerde futbol tutkusu yok." diye konuştu.

Diego Armando Maradona'nın muhteşem performansıyla ülkesi Arjantin'e tarihindeki ikinci Dünya Kupası'nı kazandırdığı turnuvaya 1986 yılında Meksika ev sahipliği yapmıştı. Daha önce 1970 yılında da bu turnuvayı organize eden Orta Amerika ülkesi, 2026 yılı itibariyle Dünya Kupası'na üç kez ev sahipliği yapan ilk ülke olarak tarihe geçecek.

Sayfa Yükleniyor...