Mesut Hoşcan NTV Spor'a konuştu

Galatasaray maçı öncesinde NTV Spor'un sorularını yanıtlayan Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan, ligdeki konumlarından memnun olmadıklarını ve Galatasaray maçıyla birlikte çıkışa geçmek istediklerini söyledi. Yeni yabancı kuralına pek sıcak bakmadıklarını ancak sistem hakkında son detayları beklediklerini belirten Hoşcan, Erkan Zengin'e de yeni kulübünde başarılar diledi.

NTV Spor 09.02.2015 - 16:08

Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan, Galatasaray maçı öncesinde NTV Spor muhabiri Evren Göz'ün sorularını yanıtladı.

"MOTİVE OLDUK, 3 PUAN İSTİYORUZ"
Lig sıralamasındaki durumlarının iyi olmadığını söyleyen Hoşcan, "Bugün Eskişehir'de büyük bir heyecan var. Galatasaray ile sahamızda lig maçı oynuyoruz. Sıralamada maalesef iyi bir yerde değiliz. Bunun verdiği bir moralsizlik var ama moralsizliğimizi, bugün alacağımız puanlarla iyi bir noktaya getireceğimizi düşünüyorum. Sahamız kapalı, tribünlerimiz kapalı, kale arkasında çok az bir yerimiz var. Kötü tezahürat nedeniyle, taraftar olmayınca maçların keyif çıkmıyor. Futbol paydaşlarıyla güzel. Bu olayların bitmesi lazım ki taraftarlar takımlarının yanında olsun ve centilmenlik içinde maçlar oynansın. Futbolun güzelleşmesi lazım. Futbolda çok büyük bir dejenerasyon var, bunu hep beraber çözmemiz lazım. Passolige karşı bir protesto var, bunun aşılması gerek. Burada herşeyin bir belgelenme olayından bahsediliyor ama zaten her yerde, kredi kartı alırken de, en ufak bir yere müracaat ederken de TC kimlik numaralarımız veriliyor. Kötü tezahürat, kötü bir olay. Maç oynayacaksın ama seyircisiz oynayacaksın, bu güzel olmuyor, İnşallah bütün takımların taraftarları bundan uzak durup takımlarının yanında olurlar. Hava biraz soğuk ama güzel bir maçla sahanın, ortamın ısınacağını düşünüyorum. Galatasaray, Türkiye'nin güzide kulüplerinden biri, şampiyonluk mücadelesi veriyor. Biz ise konumumuzu beğenmiyoruz, bugün takım olarak motive olduk, 3 puanla ayrılmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu.

"TRİBÜN CEZAMIZ OLDUĞU İÇİN..."
Galatasaraylı taraftarların bilet fiyatlarından yakındığının hatırlatılması üzerine Hoşcan, "Biz de Eskişehirspor olarak İstanbul takımlarının maçına gittiğimizde bizim taraftarımız da yüksek bedeller ödüyorlardı. Bizim tarafımızın da ekonomik yapısı ortada. Tribünlerin bugün boş olması, böyle ücretleri getirebiliyor. Biz normalde Galatasaray taraftarına en son kupa maçında bir jest yapmıştık ama bugün ligde tribünler boş olduğu için fiyatlar böyle. Bize uygulananlar da az değildi. Kıstas değil ama alınan bu aldığımız bir karar, saygı duymak gerek" dedi.

"YABANCI FURYASI TÜRK FUTBOLUNA KATKI SAĞLAMAYACAK"
Kulübün mali yapısı ve transfer politikası hakkında da konuşan Hoşcan, "Önümüzdeki sezon yeni bir sistem olacak, 14 yabancılı sistem. Bu sistemle ilgili başta biz olmak üzere bizimle beraber 3 kulübümüz sıcak bakmadığımızı belirttik ama alınan karar doğrultusunda, diğer kulüplerin ortak kararıyla böyle bir yetki, federasyona verildi. Fatih hoca da ciddi çalışmalar yapıyor, son değişiklikleri bekliyoruz. Oyuncu piyasasında fiyatların ne olacağını ancak yaşayarak göreceğiz. Avrupa'nın en pahalı oyuncu bedellerini ödeyen Türkiye, Avrupa'da oyuncuların vergileri kendi alacağından kesiliyor. Avrupada 100'e oynayan Türkiye'de 300-400'e geliyor. Ne gibi sonuçlar getirecek yaşayıp göreceğiz. Benim görüşüm, yabancı futbolcu cenneti olacak, belli takımların çok iyi transfer yapacağı şeklinde. Yabancı furyasının Türk futboluna katkısı olacağı görüşünde değilim. Biz altyapımıza da çok önem veriyoruz, çalışmalarımız var, delili de A takımla idmana çıkan 2 oyuncumuz. Hocamız da kadroda yer veriyor, bizi mutlu ediyor. Altyapıdan yetişenlerin hizmet etmesi önemli bir nokta. Tesislerin, antrenman sahalarının gelişimiyle çok daha iyi noktaya gelecek. Transfer konusunda, Burak Yılmaz, Erkan Zengin, Tarık, Veysel, Sezer Öztürk gibi oyuncuları büyük kulüplere yollayan bir kulübüz. Bu konuda kültürü gelişmiş bir şehir ve takım, bunu devam ettirmeyi düşünüyoruz. Transfer bu işin doğasında var. Nasıl transfer ediyorsan, gönderirken de değerini bulunca göndermek, işin doğasındadır. Bunun faydalı olduğunu düşünüyorum.

"ERKAN'A BAŞARILAR DİLERİZ"
Erkan Zengin transferi hakkında ise Eskişehirspor Başkanı, "Erkan Zengin artık kalmak istemiyordu, maalesef çok yorum da yapmak istemiyorum. 5 Ocak'ta Eskişehirspor'dan gitmeyi kafasına koymuştu. Yatırımlarını elinden çıkarmıştı. Bu konuyla ilgili Eskişehirspor olarak hak ve menfaatlerimizi düşünmek zorundayız. Maalesef yetkisiz menajerlerin, oyuncuların aklına girerek kaos ortamına çektiği malum. Gitmek isteyen oyuncu hakkında fazla birşey yapamazsınız. Erkan Zengin 5 senedir buradaydı, gitmek istediğini de paylaşmıştı. Biz de gerekeni yaptık. Eğer insanların elinde tek taraflı fesih imkanı olsaydı, farklı olurdu, biz buna müsaade edemezdik. Eskişehirspor'un menfaati için hareket ettik. Bahsedilen rakamların çok büyük paralar olmadığını da herkes bilir. Erkan da yetenekli bir oyuncu, başarılar dileriz. Türk futboluna karakterli bir şekilde hizmet etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Son olarak Mesut Hoşcan, "İnşallah, soğuk hava, bu akşam güzel bir sonuçla kırılacak ve Eskişehirspor hakettiği yerlere tırmanacak" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...