Mosturoğlu'ndan CAS açıklaması!

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Trabzonspor Kulübünün, Fenerbahçe ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) hakkındaki şikayetinin Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinde (CAS) değerlendirildiği toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

NTV Spor

25.11.2016 - 19:25 | Son Güncelleme: 25.11.2016 - 19:27

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, CAS ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Trabzonspor Kulübünün, TFF ve Tahkim Kurulu üzerinde siyasetin baskısı olduğunu iddia ettiğini ileri süren Mosturoğlu, "Bizim CAS'ta Trabzonspor ile 4 tane davamız var. Bir tanesi bizim davacı olduğumuz dava. UEFA'nın reddettiği talepler üzerine biz 28 Eylül'de temyize gittik. Bir de Trabzonspor'un UEFA'nın verdiği para cezasına karşı bir davası var. Bu 18 Kasım'dagirdiğimiz dava Trabzonspor'un birtakım talepleriyle ilgiliydi. UEFA o talepleri reddetmişti, onun temyiz duruşmasıydı. Trabzonspor'un çok geniş bir sunumu var. Trabzonspor'un CAS'a sunumunun içinde en önemli kısım, Türkiye'de TFF ile Tahkim Kurulunun bağımsız olmadığı ve siyasi baskı altında olduğuydu. Kararların siyasi yönlendirmelerle verildiği yönündeydi. Tabii ki biz bunun böyle olmadığını ifade etmeye çalıştık. Bunu şöyle yanlış buluyorum: Eğer Trabzonspor'un böyle bir iddiası varsa Türkiye'de de dillendirmesi gerekecek. Çıkıp açıklamalarında 'Siyasetin federasyon ve kurulları üzerinde etkisi var' diyecekler, o zaman biz de 'Samimiler' deriz." dedi.

CAS'ın yargılamada iki konu üzerinde durduğunu anlatan Mosturoğlu, "Bir tanesi taraf ehliyeti, yani Trabzonspor'un böyle dava açma yetkisi var mı, diye. Diğeri de UEFA ve CAS'ın Fenerbahçe'ye böyle bir ceza vermeye yetkisi var mı yok mu, şeklinde. Türkiye'ye yansıtıldığı gibi bir ortam yoktu. Karar verildiğinde herkes görecek. Bir-iki ay sonra karar çıkacak." şeklinde görüş belirtti.

Emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un CAS davasında şahit olarak isminin yazılmadığını vurgulayan Mosturoğlu, "Ahmet Zeki Üçok, uçakla bizimle seyahat etti ama şahit değildi. Şahit de gösterilmedi. Şahit listeleri 1 ay evvel verildi. Bizim şahidimiz yoktu, Trabzonspor'un dinletmek istediği şahitler vardı. CAS, o şahitlerin tümünü reddetti. Sonra ek bir liste verdiler, o listedeki şahitler de reddedildi. Kamuoyuna özellikle yanlış bilgi veriliyor. Bizim şahidimiz değildi, birtakım önemli görüşmeler yaptı. Kendisi uygun görürse ne görüşmeler yaptığını açıklar." şeklinde konuştu.

"VAN PERSIE UYUM SAĞLADI"
Mosturoğlu, Hollandalı futbolcuları Van Persie'nin bu sezon Türkiye'ye uyum sağladığını dile getirdi.

Geçen sezon takıma katılan Van Persie'nin son haftalardaki yükselen performansını değerlendiren sarı-lacivertli kulübün asbaşkanı, "Sinerji; takım, hoca, taraftar bir araya geldiğinde yakalanıyor. Her şeyi kötümser gibi yaşarsak, her şey iyi gitse de sonuçlar iyi olmaz. Bu yüzden olumlu taraftan bakmak lazım. Tamam, geçen sene mutsuzdu, Türkiye'ye ilk defa geldi. Premier Lig'den geldi, Türkiye'yi belki zor bir lig olarak görmüyordu. Şimdi ailece buranın sosyal yaşantısına uydular. Tribünlerde de karamsar haberlerin tesiri var. Ligin 5. haftasıydı herkes Fenerbahçe'ye havlu attırdı. Lig uzun bir maraton." dedi.

Mosturoğlu, kiralık olarak kadroda bulunan Lens'le önümüzdeki sene de şartların oluşması durumunda devam etmek istediklerinin altını çizdi.

Kurulacak Fenerbahçe Üniversitesi hakkında da açıklamada bulunan ve İstanbul için gelecekte Silivri'deki arazinin çok büyük potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Mosturoğlu, "Bu bir proje, 1-2 yıl içinde eğitime geçeceğiz. Beş yıl sonra belli bir büyüklüğe geleceğiz. 10, 15, 25 yıl sonra Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olacağız. Çok heyecanlıyız ve hedeflerimiz büyük. Burada aslında size büyük resmi göstermedik. Hayal etmek lazım. Hedefimiz 2018'de ilk öğrenciyi almak. Sayın Cumhurbaşkanı son dönemde bu üniversitenin kuruluşu için inanılmaz destek verdi. AK Parti, MHP ve CHP'nin genel başkanları da büyük destek verdiler, inanılmaz bir hızla TBMM'den geçti. YÖK Başkanı'nın da büyük desteği var. Bizim üniversitemiz, çağdaş, Atatürkçü, her şeyden önce milli değerlere sahip bir üniversite olacak. Türkiye'nin üniversitesi olacak. Sadece Fenerbahçeliler değil tüm vatandaşlar okuyabilecek. Şu an dünyada bir spor kulübünün sahip olduğu ilk ve tek üniversite olacak. Diğerleri, Türkiye'de var, kulüplerin değil devletin. Bu tamamen kulübün desteğiyle kurulmuş bir üniversite." ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...