Musafa Cengiz açıkladı... Galatasaray'dan TFF'ye Fenerbahçe başvurusu

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Fenerbahçe'nin şampiyonluk sayılarıyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonuna yaptığı başvuru üzerine, başvurunun reddi için 6 sayfalık dilekçeyi federasyona vermek durumunda kaldıklarını söyledi.

NTV Spor 25.03.2021 - 14:44 | Son Güncelleme: 25.03.2021 - 16:37

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, GS TV'de açıklamalar yaptı. Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün, Fenerbahçe'nin 28 şampiyonluk talebinin reddedilmesi için TFF'ye başvuruda bulunulduğunu söyledi.


Kulüp televizyonunda katıldığı programda soruları yanıtlayan Cengiz, sarı-lacivertli kulübün gündem değiştirmek için böyle bir başvuruda bulunduğunu savundu. 

Cengiz'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"Daha önce TFF, Tahkim ve TBMM reddetmiş. Nihat Bey bilmeyebilir. Daha önce reddedilen bir şey çok kuvvetli bir karine, çok umulmayan bir delil ortaya çıkınca yargılanabilir. Öyle bir şey de yok. Bunu devamlı kaşıyorlar. Hırsızsınız demiyorum ama yanlış yapıyorlar. Yarın bu gelişir 1959'dan öncesi olabilir. Öncesinde Siyah Çoraplılar vardı, İngiliz kulüpleri olabilir. Onlar da hak iddia edebilirler."

Sarı-lacivertli kulübün başvuru zamanlamasını bilinçli olarak seçtiğini ileri süren Cengiz, "O kadar kırılgan bir camiaları var ki hemen rüzgara kapılıyorlar, üfürmeniz yetiyor. Bunu gördükten sonra biz bir komite kurduk, hemen hazırlandık. Altı sayfaya yakın dilekçeyi maalesef TFF'ye vermek durumunda kaldık." ifadelerini kullandı. 

Sarı-lacivertli kulübün ligde puan kaybettiği bir haftada gündemi değiştirmek istediğini savunan Cengiz, şunları kaydetti: 

"Bu hafta da yaptılar, hemen gündem değiştirmek için bir şey atıyorlar. Bu beni ilgilendirmez. Galatasaray'da bu yapılsa beni ipe çekerler. Sokakta yürütmezler. Galatasaray camiası bu konuda daha uyanıktır. Bizimkilerin gündemini hemen değiştiremezsiniz. Bizimkiler doğruluk, dürüstlük ve amaca yönelik başarıdan yanadır. Fenerbahçe camiasına en ufak laf etmem. Fakat camialarla yönetimler farklıdır. Bir yönetimin yaptığı ağır bir suçu ben camiaya yüklemem." 

"BU NEDİR; FENERBAHÇE CUMHURİYETİ"
Mustafa Cengiz, Fenerbahçe'yi Kadıköy'de 1-0 yendikleri derbide üzerinde, "1-0 yendiğimiz maç. Statlarına gittik. TFF, Sayın Vali, İçişleri Bakanı, Savcımız, Emniyet herkes var. Seyirci sayısına girmeyeyim, orası destan. Karşıda dev bir pankart; 'Fenerbahçe Cumhuriyeti' yazıyor. Dünyada bir tek makamın önünde 'Cumhuriyet' vardır, Cumhuriyet Savcısı. Türkiye Cumhuriyeti'nin Savcısı orada. Bu nedir ya; 'Fenerbahçe Cumhuriyeti' Allah büyük, sonra neden Fenerbahçe Cumhuriyeti dendiğine kanıt çıktı."  şeklinde görüş belirtti. 

"62 YIL SONRA NEDEN ŞİMDİ?"
Fenerbahçe camiası sözlerimi lütfen ayırsın. Ben yönetimin yazdığını söylüyorum. Yönetimdeki genç çocuklar oldukça saçmalıyorlar. Onları muhatap alamam. Oradaki deklarasyon başkanı ve yönetimi bağlar. Başvurunun bir tanesinde 1 yılda 2 şampiyonluk var. Bu kaç yıl olmuş? 62 yıl olmuş. Peki niye Fenerbahçe bizden önceyken başvurmamış? 62 yıl önceki bir şeyi neden şimdi getiriyorsun? Onların hiçbir şampiyonluğuna laf etmeyiz. Haksız da olsa tescil esastır deriz. Gerçi şu yıl şampiyonu şu takım dedik, bizim bayrağımızı yaktılar. Bu yasa ve düzen koyucular aptal mı? Neden milli lig demiyor da milli küme diyor? Çünkü öyle olmadığını biliyorlar. Milli lig ne zaman kondu, 1959'da. O zaman tüm kulüpler mücadele ediyorlar.

Nihat Özdemir'i Fenerbahçe'den ihraç ettiler. Ben kendimi TFF başkanının yerine koyuyorum. Çok zor bir durum. O kulübün adını bile ağzına almıyor tabii. Gönül işiyle girdiğiniz yerlerden takdir almamak çok üzer."

Sayfa Yükleniyor...