"Nefret söylemleriyle karşılaşacağımı o an biliyordum"

EURO 2020'yi finalde kaybeden İngiltere'de gündem futbolculara yapılan ırkçı saldırılar. Sosyal medyada çirkin söylemlere maruz kalan Bukayo Saka "Kimse böyle mesajlar almamalı" dedi.

NTV Spor 15.07.2021 - 19:21
Son Güncelleme: 15.07.2021 - 20:42
"Nefret söylemleriyle karşılaşacağımı o an biliyordum"

, ilk kez konuştu; ırkçı mesajlara tepkisini sosyal medya hesabından gösterdi.

finalinde kaçırdığı penaltının ardından çirkin söylemlere maruz kalan 19 yaşındaki İngiliz futbolcu, hissettiklerini paylaştı.

Saka "Sosyal medya platformları Instagram, Twitter ve Facebook kullanıcılarından ben, Marcus ve Jadon, bu hafta çok sayıda nefret içerikli, kırıcı mesajlar aldık. Bunları hiçbir çocuk veya yetişkinin yaşamaması gerekiyor. Buna benzer mesajlara aşinayım çünkü güçlü sosyal medya platformları, bunları önlemek için yeterince çaba sarf etmiyor. Nefret söylemleriyle karşılaşacağımı o an biliyordum. Güçlü platformlarınızın bu mesajları durdurmak için yeterince bir şey yapmaması üzücü. "Futbolda veya toplumun başka bir yerinde, ırkçılık ve nefret söylemleri için yer olmamalı. Bunun için toplumun büyük bir kısmının bir araya gelerek ortak bir mesaj vermesi, eyleme geçmesi ve böyle söylemlerle karşılaşmaları halinde emniyet yetkilileriyle irtibata geçmesi gerekiyor. Nezaketi birbirimize yayarak nefreti hayatımızdan çıkarabiliriz. Sevgi her zaman kazanacak" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Rashford da bir açıklama yayınlamış ve "Kim olduğum ve geldiğim yer konusunda asla özür dilemeyeceğim." ifadelerini kullanmıştı.

Maçta 'nin son üç penaltısını kaçıran Rashford, Sancho ve Saka hakkında çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından hakaret içerikli yorumlar paylaşılmasının ardından UEFA, İngiltere Federasyonu ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaşananları kınamıştı.

Öte yandan, İngiliz emniyeti, final maçı sonrası sosyal medyada ırkçılığı destekleyen mesajlar attığı tespit edilen 5 kişinin tutuklandığını duyurdu.


Sayfa Yükleniyor...