Newcastle United-Ülker iddiasına açıklama

İngiltere Premier Ligi'nin köklü ekiplerinden Newcastle United satışa çıkarılırken, Yıldız Holding Başkanı Murat Ülker'in kulübü satın almak için 220 milyon Sterlin'i gözden çıkardığı iddia edildi. Holding'den yapılan açıklamada ise söz konusu iddia yalanlandı

NTV Spor

17.10.2017 - 16:21 | Son Güncelleme: 17.10.2017 - 17:37

Evening Standard gazetesinin haberine göre, Yıldız Holding Başkanı Murat Ülker, satışa çıkarılan Newcastle United için 220 milyon sterlini gözden çıkardı. Newcastle United ise konuyla ilgili yorum yapmadı.

Ancak Yıldız Holding'den yapılan "Türk sporunun ve Türk takımlarının her zaman destekçisi olan Yıldız Holding’in Newcastle United Futbol Kulubü’nü satın almayı düşündüğü ve bunun için teklif verdiği yönündeki haberler asılsızdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" açıklamasıyla haber kısa sürede yalanlandı.

Evening Standard Gazetesi'nin haberinde Murat Ülker'den bisküvi kralı olarak bahsedilirken, Yıldız Holding'te 56 bin kişinin çalıştığı ve yerel markalarla birlikte Avrupa'da McVitie's, Penguins ve Jaffa Cakes'in de grup kontrolünde olduğu vurgulandı. 3.7 milyar servete sahip Murat Ülker'in Newcastle'la bir süredir ilgilendiği kaydedildi. 

Ülker'in, aralarında PwC finans kuruluşu ve uluslararası hukuk firması Charles Russell Speechlys'in de olduğu danışmanlarının Newcastle United'ın sahibi Mike Ashley'in temsilcileriyle bu yılın başından itibaren görüşmeleri sürdürdüğü de haberde yer aldı. 

Ülker ailesinin Londra'daki temsilcisi Tom McLoughlin ise konuyla ilgili olarak gazeteye yaptığı açıklamada, "Ülker ailesi aynı zamanda İngiltere'de de çok sayıda varlığa ve yatırıma sahip. Futbolu biliyoruz ve  ilk hedefimiz Newcastle'ı ilk 6'da kalıcı hale getirmek. İlerleyen dönemlerde de Avrupa'da boy göstererek yerel ve uluslararası alanda popüler hale getirmek istiyoruz" diye konuştu. 

Newcastle'ın sahibi Ashley'in kulubü resmen satışa çıkardığı ve yılbaşına kadar Newcastle'ı elinden çıkarmak istediği vurgulanırken, Murat Ülker'in İngiltere'de kulüp sahibi olan ilk Türk unvanını elde edebileceği belirtildi. Haberde Ülker dışında finansçı Amanda Staveley ile Çinli yatırımcıların da Newcastle United'ı takip ettiği belirtildi. 

Haberde ayrıca, Murat Ülker'in kulübü alması halinde kulüp menajeri Rafa Benitez'e 60 milyon Sterlin'lik bir transfer bütçesi ayırmaya hazır olduğu da kaydedildi. 

Satış gerçekleştiği takdirde, külübü 2007'de 134 milyon Sterlin'e satın alan Mike Ashley'in çalkantılı dönemi sona erecek. Ashley bu süreçte 9 menajerle çalışırken, takım 2 kez de küme düştü. 

Sayfa Yükleniyor...