"O maç biyolojik bombaydı"

Corona virüs salgınının merkezi İtalya, epideminin çıkış noktasını aranıyor. Başlıca teori ise Atalanta ve Valencia arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçı. Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori'ye göre 19 Şubat'ta oynanan karşılaşma 'biyolojik bomba' etkisi yaptı.

NTV Spor 26.03.2020 - 16:33 | Son Güncelleme: 26.03.2020 - 19:20

Avrupa'da corona virüs salgınını en ağır geçiren ülke İtalya'da futbol pişmanlığı yaşanıyor.

Bu pişmanlığın sebebi 19 Şubat'ta Milano'da oynanan Atalanta - Valencia karşılaşması.

Salgında en çok kayıp yaşanan bölgeler arasında yer alan Bergamo'daki bir hastanenin yoğun bakım direktörü Luca Lorini, İtalya'daki trajik yükselişin sıfır noktası olarak San Siro'da oynanan Şampiyonlar Ligi maçını gösterdi.

''Atalanta'nın 4 gol attığı bir maçta stadyumda toplanan 40 bin taraftarın defalarca birbirine sarıldığından eminim. Enfeksiyonun yayılımı için inanılmaz bir ortamdı. Peki bunun olacağı tahmin edilebilir miydi? Açıkçası bunun zor olduğunu düşünüyorum. Oraya giden insanların da neler olacağından haberleri yoktu."

Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori de aynı fikirde...

120 bin nüfuslu şehirden Milano'ya seyahat eden 40 bin taraftarın seyrettiği maçı 'biyolojik bomba' olarak tanımlayan Gori, söz konusu tarihte virüsün İtalya'da dolaştığını fark etmediklerini söyledi.

İtalya'da yurt dışı bağlantısı bulunmayan ilk corona virüs vakası, 19 Şubat'taki Atalanta - Valencia maçından iki gün sonra tespit edilmişti.

İTALYA'DA SON DURUM
İtalya'da yeni tip corona virüsten ölenlerin sayısı bugün 743 kişi artarak, 6 bin 820'ye yükseldi.

Sayfa Yükleniyor...