Okan Buruk'tan Icardi, Kerem ve Yunus ile yabancı kuralı açıklaması

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, yapılan eleştirilere yanıt verdi, tek hedeflerinin şampiyonluk olduğunu söyledi. Buruk, geçen hafta ismi sıkça özel hayatıyla gündeme gelen Icardi'ye destek çıkarken; yabancı kuralını eleştirdi. Hızlı oynamaya çalıştıklarını vurgulayan Okan Buruk, buna karşın oyunu yavaşlatmaya çalışan oyuncular ve hakemler olduğunu savundu.

NTV Spor 07.10.2022 - 11:31 | Son Güncelleme: 07.10.2022 - 14:09
Anadolu Ajansı

Okan Buruk'un açıklamaları şu şekilde: 

Son 5 yılın en yüksek puanını aldık. En zorlu fikstürü oynadık. Bütün maçları kazanacak şekilde oynuyoruz. Tek hatamız, Giresunspor maçı. Giresunspor karşılaşması dışındaki diğer karşılaşmalarda oyun olarak iyi durumdayız. Sonlandırmada kendimizi eksik görüyoruz. Gol sayımızı değiştirmemiz gerekiyor. Sonlandırmada büyük bir problem yaşıyoruz. Bunu değiştirmeye çalışıyoruz. 

Bu sene Galatasaray taraftarı büyük heyecan yaşıyor. Bunu yaşatan bir takım var. Dışarıdan gördüğümüz mutlu, heyecanlı ve takımını destekleyen bir taraftar var. Tek hedefimiz var, şampiyon olmak. 

Eleştiri olacak. Türkiye'nin en büyük kulübünde oynuyorsunuz. Beklenti yüksek. Sonuç, giren çıkan eleştirilecek. İyi niyet olduğu sürece bunu kabul etmek zorundayız. Futbolun doğrusu yok. Herkesin fikri başka. En kolay yorumlanan spor. Yedek külübesine kimi koysak, buradan maç seyretmek ne kadar zor derler. Herkesin herkesten bir şeyler alabileceğini düşnüyorum. Eleştiri olacak ama yolumuz düzgün. İyi oynuyoruz. Bu kadar geniş bir kadro kuruyorsanız, tabii ki, giren-çıkan, Türk kuralı üzerinden de eleştiri alabiliyoruz. Hepsine saygı duyuyorum ama ligin ilk dört sırasına baktığımızda lig lideri de 11 gol atmış. üçüncü sıradaki Konyaspor da düşük gol atmış. Çok yüksek gol sayılarına ulaşmadık. Geçen senenin aksine az gol yiyen bir Galatasaray var. Dominant bir oyun oynuyoruz. İstatistikler olarak ortaya çıkıyor. Daha tam kadro olmadık. Icardi daha süre almadı. Mata daha bir resmi maçta oynadı. Yeni gelen oyuncularımız az süre aldılar. Biz tam olarak kadromuzu yüzde yüz oluşturmadan bu kazaman kadar iyi bir performans sergiledik. Tam olarak oluşturduktan sonra, üç Türk kuralı olduğu için tüm yabancı oyuncuları birarada oynatma şansımız olmayacak. Tüm oynayan oyuncular bize katkı verecektir. Bu haftayı baş geçiyoruz. Hazırlık yapacağımız takım yok. Kendi aramızda oynayacağız. Bu hafta içerisinde farklı denemeler yapacağız. Bu da bize katkı yapacaktır. 

Okan Buruk, Icardi için ne dedi?
Icardi sorunu yok. Geldi, arkadaşlarıyla antrenmana başladı. Keyfi iyi. İyi bir karakter. Herkes Icardi için farklı şeyler düşünebiliriz ama takım arkadaşları ve teknik heyetle iyi ilişkileri olan bir oyuncu. Geçen hafta zor bir hafta geçirdi. Takım üç gün izin yaptı. O da ülkesine gitti, döndü. Çalışmalara başladı. İyi de çalışıyor. Onu da hazır bir şekilde sahada göreceğiz. 

Yabancı kuralı eleştirisi

8+3 kuralıyla ilgili iyi bir şey söyleyeni görmedim. Yabancı kuralı konusunda kimin mutlu olduğunu merak ediyorum. Hocalar mutsuz, yönetimler mutsuz, futbolcular mutsuz, taraftarlar mutsuz. Bu kural çıkmadan önce her şey daha iyi gidiyordu. 8+3 kuralının yanlış olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu kural, Türk futboluna nasıl bir katkı sağlayacak? İnşallah bu yanlış, düzeltilir. Türk oyuncu oynatma, oynatmama üzerinden değerlendirildiği için burada bir yanlış var. TFF'nin bununla ilgili çalıştığını biliyoruz. Bundan sonra da buna adapte olmaya çalışacağız. Türk futbolcu transfer etme konusunda sıkıntılıyız. Altyapıdan oyuncu üretme konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Savunma oyuncusu anlamında Türk oyuncu bulmamız zor. Bulduğumuzda çok fazla para isteniyor. 5-6 milyon Euro'lar isteniyor. Bu bizde zorluk yaratıyor. Ama içeriden de bunu çözmeye çalışacağız. 

Lig beklediğimiz gibi sert ve birbirine yakın geçiyor. Başakşehir var, Adana Demirspor var. Devre arasına kadar böyle gideceğini düşünüyorum. Kalite olarak iyi ama Türk futbolundaki en büyük sorun vakit geçirmeye çalışan oyuncular ve buna izin veren hakemler. Türk futbolunun, maçların hızlanmaya ihtiyacı var. Maçlar hızlanınca kalite de artacak. Seyirci zevki yukarı çıkacak. Hızlı oynamaya çalışan bir takımız. Kaliteli bir lig olsa da, bunu aşağı çekmeye çalışan takımlar ve hakemler olduğu sürece, Türk futbolunun kalitesinden her zaman şikayet edeceğiz. 

Kreme ve Yunus'a destek çağrısı

Son maçtan sonra Kerem ve Yunus'a eleştiri oldu. Biz onlara güveniyoruz. Çok maç oynadılar, ve az tatil yaptılar. Onlara çok fazla destek olacağız. Galatasaray için önemli oyuncular. Hem taraftarlarımızın hem de bizim destek vermemiz gerekiyor. Galatasaray'ın Kerem ve Yunus üzerinden karıştırılmaya çalışıldığını net bir şekilde görüyoruz. Bütün oyuncularımıza güveniyoruz. Form düşüklüğü olan ve istenileni veremeyen oyuncular olabilir ancak onlara destek olmalıyız. 

Seferovic'e topu ne kadar götürebildik ona da bakmamız gerekiyor. Onun üzerinden de değerlendirmek lazım. İyi çalışıyor, dün de oturup konuştuk. Gol atamadıkça baskıya girdi. Seferovic-Gomis-Icardi'den en büyük verimi almaya çalışacağım. Benim de işim zor bu konuda. "Seferovic çok iyi başladı. Hazırlık maçlarında etkili oldu. Biz kendimiz onu ne kadar besledik bunu düşünmemiz gerekiyor. Ona uygun bir oyun oynadık mı? Onu değerlendirmemiz lazım. İyi çalışıyor. Gol atamadıkça psikolojik olarak baskıya girdi.

Sayfa Yükleniyor...