Emre Can futbolda ırkçılık hakkında açıklamalarda bulundu

Juventus'un Türk asıllı Alman futbolcusu Emre Can, futbolda ırkçılık hakkında açıklamalarda bulunurken ırkçı taraftarlar hakkında "aptal" ifadesini kullandı.

NTV Spor 25.05.2019 - 12:58

Juventus'un 25 yaşındaki orta saha oyuncusu Emre Can, yeşil sahalardaki ırkçılık hakkında görüşlerini paylaştı.

DAZN'a yaptığı açıklamalarda Saha içerisinde şahsen hiç ırkçılığa maruz kalmadığını belirten Emre Can; "Irkçı söylemlerde bulunan aptalları daha iyi bir eğitime tabi tutmak gerekir" dedi.

Irkçılığın geniş çapta ele alınması gereken küresel bir sorun olduğunu söyleyen Emre Can görüşlerini; "Bu utanç verici. Bedeninin rengi ne olursa olsun tüm insanlar eşittir. Irkçılığın sadece İtalya'da olduğunu söyleyemezsiniz, bu tüm dünyada oluyor" şeklinde dile getirdi. 

Çocukların çeşitli konularda daha iyi bir eğitime ihtiyaçları olduğunu ve bunun da dünyayı herkes için daha iyi bir yer haline getireceğini söyleyen Emre Can sözlerini şu şekilde noktaladı; "Suçlu olan çocuklar değil. Onları böyle büyümesine izin veren insanlar suçlu, hepimiz suçluyuz. Bence eğitim sistemi gözden geçirilmeli. Irkçılığın yükselişinde sosyal meydanın da rolü olduğunu düşünüyorum. Sosyal medya sahte bir dünya".

Emre Can'ın takım arkadaşı Moise Kean Serie A'nın 30. haftasında oynanan maçta Cagliari taraftarları tarafından ırkçı tezahüratlara maruz kalmıştı. Moise Kean'e yönelik ırkçı söylemler hakkında Juventus'lu Leonardo Bonucci'nin yaptığı; "Golden sonra Kean'e ırkçılık yapıldı. Ama bence her iki tarafın da hatası var. Moise Kean de taraftarlar da hatalı" açıklaması büyük tepki çekmişti. 

Sayfa Yükleniyor...