Malatyaspor-Kayserispor maçında sahaya inen ev sahibi takım başkanı Adil Gevrek'ten açıklama: Ben oraya hakem dövmeye gitmedim

Süper Lig'in 18. haftasında 2-2 sona eren Öznur Kablo Yeni Malatyaspor-Yukatel Kayserispor maçının ardından sahaya inen ev sahibi takım kulüp başkanı Adil Gevrek olaylar için konuştu, "Ben oraya hakem dövmeye gitmedim" dedi.

NTV Spor 24.12.2021 - 17:53 | Son Güncelleme: 24.12.2021 - 20:01

Yeni Malatya Stadyumu'nda 2-2 sona eren karşılaşmanın ardından Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek, sahaya girerek hakemlerin üzerine yürüdü.

Orta sahaya kadar ilerleyen Gevrek, futbolcuların araya girmesiyle durduruldu. Başkan Gevrek, futbolcu ve polis ekiplerince sakinleştirilmeye çalışılırken, hakemler sahadan ayrılamadı.

Çevresi polis ekiplerince kapatılan hakemler Hüseyin Göçek, Kamil Çetin ve Candaş Elbil, çevik kuvvet ekiplerince oluşturulan koridor eşliğinde yaklaşık 20 dakika sonra soyunma odasına geçebildi.

Adil Gevrek, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından olaylarla ilgili konuştu. İnişiyle ilgili olarak Gevrek, "Benim oraya inişim, tepkim; bir haksızlığa, adaletsizliğe karşıydı. Adaletsizlik, haksızlık sadece dünkü maçta değildi. Demek ki sesimizi duyurmak için oraya inmemiz gerekiyordu. Ama bu iş oraya nasıl geldi? Gazeteleri gördüm, çok da üzüldüm. Başkan hakeme saldırdı. Neden sahaya indi? Türk futbolu var olmasına rağmen en çok tartışılan hakem hataları. Sadece Malatyaspor için değil. Diğer takımlar için de. Ceza alacağımı da biliyorum. Adamlar geliyorlar, bir hatadır diyoruz ama bir hatanın bedelini kimse ödemiyor. Camialar, takımlar olarak ödüyoruz. Bu hakemlerin temizlenmesi, düzeltilmesi lazım. O camiada 20 yıldır hakemlik yapan var. 20 yılda kaç TFF başkanı, kulüp başkanı değişti. Ama hakemler orada kalıyor. Adaletin gelmesi lazım. MHK mı, TFF mi yapar? Bunun yanlış olduğunu biliyorum, ama Anadolu takımları da camiadır, şehirdir. Bizlerin haklarının da korunması lazım. Sahaya indik bu şekilde gündeme geldi. Daha önce Alanya maçında da vardı. Türk futbolunda ayrım olmadan adalet olmalı. Tüm takımlara adalet olması lazım. Bu hataların son bulmasını diliyorum. VAR'daki hakeme maç verilmiş galiba. Bu daha büyük bir skandal. Asıl suçlu olan zaten VAR'ın başında olan hakem. Bugüne kadar konuşmadık, gündeme getirmedik; ama artık buramıza geldi. O güne kadar yapılan hatalarla ilgili TFF'yi aradık, açıklama da yaptık. Gündeme gelmedi. Sadece kendimiz için değil, Türk futbolu için adalet istiyoruz" dedi. 

Maç sonrası Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir ile konuştuğunu kaydeden Adil Gevrek, "TFF başkanı ile konuştum. 'Gerekeni yapacağım' dedi. Yapmış, VAR'ın başındaki hakeme maç vermiş! Süper Lig'de iyi veya kötü oynarız, düşeriz, çıkarız önemli değil. Ama adalet istiyoruz. Malatya'nın hakkını her zaman savunacağız. Sabah TFF başkanı ile görüştüm. Ama VAR'ın başındaki hakeme maç vermek adalet mi? Bir şehrin tepkisi olacak. Hakemin hatasından dolayı bu takımın puan kaybetmemesi lazım. Adaleti tüm takımlar için istiyoruz. Ancak bu muamele doğru değil. Kendi takımımız Allah'ın izniyle düşmeyecek. Soyunma odasındaki gördüğüm tabloya göre bu takım düşmeyecek. Türk futbolunun daha adaletli yönetilmesi için elimden geleni yapacağım. Türk futbolu için de bedel öderim. Ama bu bedeli bundan sonra da ödemeye hazırım. Kimse haksızlıklar karşısında susmayacak. Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır. Ben susmayacağım. Malatya'nın da Türk futbolunun da hakkını savunacağız." ifadelerini kullandı. 

"Sosyal medyada bir bildiri var. Bu Galatasaray ile alakalı bir bildiri değil" diyen Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, "Aslında bugün yapılan adaletsizliğin imzasıydı. Bir büyük takım için hakem düdüğü asılıyorsa, bunu Anadonu takımları için de yapın. O metinde ne yazıyor görün. O metine Anadolu takımlarını kendim ekledim. Galatasaray'a hak verdik; ama TFF'ye sadece bir takım için yapmayın. Hakemler de hata yapabilir. O gün de bugünde söyledik. VAR'a para ödülüyoruz, Onlar görsün dedik, ama görmüyor. Biz adaleti herkes için istiyoruz. Bu adaleti istiyoruz. Bu saatten sonra Malatya ve Türk futbolu için her zaman her yerde doğruyu söyleyeceğim. Kimseden korkum yok. Diyorlar ki sizin yaptığınız dünkü olayda hakem camiasını karşınıza aldınız. Bu mudur? Bu soru çok tehlikeli. Yapılan hareketten dolayı Malatya'yı doğrayacak mısınız? Haksızlık yaptığınızda karşınızda Malatyaspor'u ve camiasını göreceksiniz. Türk futbolu sadece 4-5 takımdan ibaret değildir. Anadolu takımları da vardır. Mücadelemizi vereceğiz. Bu takımla sonuna kadar savaşacağız. Bu takım Süper Lig'de kalacak" açıklamalarını yaptı. 

Video'da hakemi dövmeye gitmiş gibi göründüğünü vurgulayan Adil Gevrek, "Ben oraya hakem dövmeye gitmedim. Zaten uçakta benimle beraberdi. Gidişim ve sinirim, onun haksızlığının verdiği gidişti. Fiziki bir müdahelem olmayacaktı. Kalecimiz tuttu. Kalecimizle tartıştım. Bırak bu adaletsizlik ve haksızlık olduğunu söyleyeyim diye. Sanki dövmeye gittim. gibi bir algı oluştu. Taraftarların inmemesi için müdahele ettim. Fiziki bir müdahale söz konusu değildir. Belki gidişatım, Türk futboluna bakış açısı için tasvip edilmez. Ama hayatımda böyle sahalara mı indim. Sakin ve sabırlı olmaya çalışıyorum. Sabrımız kalmadı. Çoğu kişinin yapmadığı, konuştuğu, ama adalet için yaptım. Haksızlığın karşısında durmak için yaptım." diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...