Valverde: Süper Kupa para için Suudi Arabistan'da oynandı

Barcelona Teknik Direktörü Ernesto Valverde, İspanya Süper Kupası'nın Suudi Arabistan'da oynanma nedeniyle ilgili açık konuştu, "Para için burada oynandı."

NTV Spor

08.01.2020 - 22:50

İspanya Futbol Federasyonu ile Suudi Arabistan arasında yapılan 3 yıllık anlaşma çerçeverinde İspanya Süper Kupası'sı bu ülkede oynanacak. Anlaşmanın İspanya Futbol Federasyonu'na 120 milyon Euro kazandıracağı bildirildi.

Geçen sezon Fas'ta tek maç üzerinden oynanan Süper Kupa finalinde Barcelona, Sevilla'yı yenerek kupayı müzesine götürmüştü. Ancak yeni formata göre, La Liga şampiyonu ve ikincisi ile Kral Kupası şampiyonu ve ikincisi dörtlü finalde karşı karşıya geliyor.

Ancak Barcelona teknik direktörü Ernesto Valverde, Süper Kupa'nın Suudi Arabistan'da oynanmasından mennun değil. Valverde, Atletico Madrid ile oynanacak maç öncesi basın toplantısında eski formatı tercih ettiğini söyledi. Otobüs şoförünün yolu karıştırması ve trafik nedeniyle kafile antrenman sahasına geç kalırken; Barcelona basın toplantısı da planlanandan yaklaşık 1 saat geç başladı.

Süper Kupa'yla ilgili düşünceleri sorulan Valverde, "Ev gibi gibi değil; ancak buradayız. Seçme şansım olsaydı, eski formatı seçerdim. Ancak bu kararları Federasyon veriyor" dedi.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in Avrupalı takımlara, "Kadınlara statlarda maç izleme şansı vermeyen ülkelerde maç yapmayın" tavsiyesine rağmen; kadın erkek eşitsizliğinin en çok ülkelerden biri olan Suudi Arabistan'da turnuvanın oynanması dikkat çekti. İspanya Futbol Federasyonu ise anlaşmanın 2030'da Portekiz ile birlikte düzenlemek istedikleri Dünya Kupası'na yardım edeceği düşüncesini taşıyor.

Uluslararası Af Örgütü'de, hakları için mücadele eden kadın aktivistlerin serbest bırakılması için Madrid'deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yaptı.

Sayfa Yükleniyor...