Pasif direniş bu kez yeşil sahalarda!

Vietnam Ligi futbol tarihinin en ilginç protestolarından birine sahne oldu.

NTV Spor 20.02.2017 - 16:58

Amerikalı yazar ve filozof Henry David Thoreau'nun literatürümüze soktuğu ve daha sonra Hindistan'ın bağımsızlık simgesi Mahatma Gandhi başta olmak üzere özgürlük yanlısı bir çok kişilerin uyguladığı sivil itiatsizliğin (diğer adıyla pasif direniş) örneği Vietnam'daki bir maçta yaşandı. 

Vietnam Ligi'nde Ho Chi Minh City ve Long An arasında oynanan maçın 90. dakikasında hakemin verdiği penaltı kararı sonrasında yaşananlar uzun süre unutulmayacak.

Karşılaşmanın 2-2 biteceği düşünülürken hakemin ev sahibi Ho Chi Minh City lehine verdiği penaltı, Long An futbolcuları ve teknik ekibi tarafından sert tepki gördü. Uzun süre devam eden itirazların ardından Victor Ormazabal'ın kullandığı penaltı vuruşunda kararı protesto amacıyla topa sırtını dönen Long An kalecisi gole engel olmadı. Skorun 3-2'ye gelmesinin ardından santrada topu rakibine veren Long Anlı futbolcular, savunma yapmayarak rakibin gol atmasına izin verdi. Farkın ikiye çıkmasının ardından aynı senaryo tekrarlanınca Ho Chi Minh City sahadan 5-2'lik zaferle ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...