YORUM | Pep Guardiola'nın tek hedefi Şampiyonlar Ligi olmalı

Pep Guardiola, birçok başarı elde ettiği Man City'de kalıyor ancak yeni bir anlaşma yaptıktan sonraki nihai hedefi Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak olmalı.

Oğuz Öztürk 23.11.2020 - 21:43 | Son Güncelleme: 23.11.2020 - 21:51
AP

YAZI | Oğuz Öztürk

Manchester City, teknik direktör Pep Guardiola’nın sözleşmesini uzattı. İspanyol teknik adam kulübüyle 2023 yılına kadar sürecek yeni sözleşme imzaladı.

Manchester City, 2016 yılında göreve başlayan Pep Guardiola yönetiminde iki Premier Lig şampiyonluğu yaşamış, bir Federasyon Kupası, üç Lig Kupası ve 3 İngiltere Süper Kupası kazanmıştı.

Tecrübeli teknik adamın sözleşmesi gelecek yıl Haziran ayından sona erecekti. Son dönemin en gözde teknik direktörlerinde Guardiola ile yola devam etmek isteyen kulüp yönetimi, bir süredir devam eden görüşlemleri olumlu sonuçlandırdı.

İspanyol teknik adam sözleşmesini 2023 yılına kadar uzattı.

2016 yılında Manchester City'nin başına geçen 49 yaşındaki Guardiola, İngiliz ekibiyle çıktığı 245 maçta 181 galibiyet, 28 beraberlik ve 36 mağlubiyet yaşadı.

Guardiola ile yeni sözleşme yapan Manchester City'de göze çarpan en büyük eksiklik, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu.

 

Pep Guardiola, Şampiyonlar Ligi'ni tekrar kazanma konusunda takıntılı olmadığını açıkça iddia edebilir ancak Manchester City'nin bu kulvarda büyük eksiklik hissettiği gerçeği ortada duruyor. Bu durum, Guardiola'nın City ile en az 2023'e kadar kulüpte kalmasını sağlayacak bir sözleşme imzalaması konusunda en büyük belirleyici faktördü.

Barcelona'nın 2009 ve 2011'de Şampiyonlar Ligi başarısına ulaşmasına rağmen Guardiola'nın Avrupa kariyerinin sorgulanması da son zamanlarda konuşulan durumlardan bir tanesi. Her iki zafer de Lionel Messi'nin nefes kesici performanslarından ilham aldı ve Guardiola, altı kez Ballon d'Or alan Messi olmadan Avrupa'yı fethedemediği yönündeki rahatsız edici gerçeklerden kaçamadı.

Hiç şüphe yok ki Guardiola, tartışmasız bir şekilde tüm zamanların en iyi oyuncuları arasında yer alan Messi ile yeniden yollarını kesiştirmek ve üzerine söylenen bu ithamlardan kurtulmak için çalışacak.

City'deki tüm yapı, Guardiola'yı rahat ettirecek şekilde inşa edildi ve Pep, dünyada pandemiden veya diğer başka krizlerden ödün vermeden bu kadar özgürce çalışabileceği başka bir kulüp olmadığının farkında. Barça'da birlikte çalıştıkları dönemden beri CEO Ferran Soriano ve sportif direktör Txiki Begiristain ile yakın bir ilişkisi olan Pep'in başkan Khaldoon Al Mubarak ile de yakın bir ittifakı var.

Guardiola, imza ile beraber "Kötü anlarda buradaki insanların beni nasıl desteklediğini defalarca gördüm" dedi. "Elbette Ferran ve Txiki başı çekiyor ama özellikle başkanımız Khaldoon, devam etmeye karar vermemdeki ana sebepti..."

"Birlikte uzun görüşmeler yaptık ve sonunda hepimiz için en iyisinin devam etmek olduğuna karar verdik. Çünkü hala bitmemiş bir iş olduğu hissine sahibiz"

Hiç şüphe yok ki bu bitmemiş iş, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu...

Guardiola, 100 ve 98 puanla arka arkaya şampiyonluklar elde ederek İngiliz futbolunda çıtayı benzeri görülmemiş bir seviyeye yükseltti. Geçen sezonun şampiyonu Liverpool 99 puanla yanıt verdi.

Şimdi, yeni anlaşma ile beraber Guardiola, bu yerel başarıları Avrupa sahnesine aktarmak için çalışacak ve City'nin Şampiyonlar Ligi hasretini sonlandırmak için çabalayacak. 

Sayfa Yükleniyor...