Pique'nin referandum kararı: Oy vereceğim

Barcelona'nın yıldızı Gerard Pique, bu pazar yapılacak Katalonya bağımsızlık referandumu ile ilgili kararını twitter hesabından açıkladı: "Yüksek sesle haykırın: Oy vereceğiz."

NTV Spor

28.09.2017 - 15:46 | Son Güncelleme: 28.09.2017 - 15:50

Gerard Pique, Pazar günü Katalonya'nın bağımsızlığını oylanacağı referandumla ilgili görüşlerini açıkladı ve oy kullanacağını belirtti.

İspanya hükümeti, referandumu yasadışı ilan etmiş ve durdururlması için kolları sıvamıştı. Bunun sonucu olarak da, polis bazı Katalan resmi binalarını basmış, aramış ve bazı gözaltılar yaşanmıştı. İspanya hükümetinin ve polisin bu tavrı Katalonya'da gösterilere yol açmıştı.

Referanduma bu havada gidilirken Barcelona'nın yıldızlarından, İspanya Milli Takımı'nda da oynayan Gerard Pique twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Pique'nin mesajı çok açıktı: "Bugündan Pazar gününe kadar, düşüncelerimizi barışçıl bir şekilde dışavuralım. Onlara bahane vermeyelim. Onların istediği bu. Yüksek sesle ve güçlü bir şekilde haykıralım: Oy vereceğiz."

Pique, referandumda bağımsızlıktan yana, yoksa bağımsızlığa karşı mı oy kullanacağını açıklamadı. Tıpkı Barcelona Kulübü'nün yaptığı gibi... Barcelona da geçen hafta İspanyol hükümeti ve polisinin tavrını eleştirmiş, "Demokrasi, düşünce özgürlüğü ve kendi kararını verebilme hakkının savunan bir kurum olarak herkesin bu kavramlara saygı göstermesini istiyoruz. Katalonya halkının çoğunluğunu isteğine desteklemeyi barışçıl ve örnek olacak şekilde sürdüreceğiz" açıklamasını yapmıştı.

LAS PALMAS MAÇI TEHLİKEDE

İspanyol basını, Barcelona'nın bu hafta La Liga'da oynayacağı Las Palmas maçının ertelenebileceğini yazdı. Karşılaşma Pazar günü yerel saatle 16.15'te... Ancak aynı gün Katalonya'da İspanya hükümetinin yasa dışı ilan ettiği referandum da var. Yerel yetkililer, maç için yeterli güvenlik gücü tahsis edilemeyeceğinden çekiniyor.

Sayfa Yükleniyor...