Porto'dan 'cılız' diyerek yollanan Felix'in evinin salonunda başlayan hikayesi...

Kimileri onu Kaka'ya benzetiyor ama, Felix çoktan kendi hikayesini yazmaya başladı bile!

NTV Spor

05.07.2019 - 13:41

YAZI | Oğuz Öztürk

Atletico Madrid kulüp rekorunu kırarak Joao Felix'i transfer ettiğini resmen açıklamıştı. Benfica'da forma giyen 19 yaşındaki oyuncu için İspanyol devi tam 126 milyon euro bonservis bedeli ödedi. Genç Felix'in bu transferi, futbol tarihinin primler hariç en pahalı 3. transferi oldu. 

19 yaşındaki Felix'in, evinden Porto tesislerine hergün gidip geldiği 240 kilometre ile başlayan bir hikayesi var. Anne ve babasının öğretmen olduğu Joao, futbolculuk da yapan babası Carlos Felix'in de etkisi ile daha çok küçükken evin salonunu bir futbol sahası olarak kullanmaya başlamıştı bile!

13 yaşına kadar onu Porto tesislerine babası getirip götürdü. Tam 240 kilometre...

Henüz 6 yaşında, Escola Pestinhas'ın altyapısında oynamaya başladı. Bu yaştaki yetenekleri keşfetme konusunda bir marka olan Porto ise daha onu 7 yaşındayken transfer etti. Ancak Joao'nun aşması gereken bir zorluk vardı. O da 240 kilometreydi...

Joao Felix, evinden Porto idmanlarına hergün gidip gelirken tam 240 kilometre yol yapıyordu. Bu yol, onun yıldız olma basamaklarını çıkarken yürüdüğü bir yoldu aslında... 

 

13 yaşına kadar onu Porto tesislerine babası getirip götürdü. Ve artık, babası onu son kez tesislere bıraktığında Porto altyapısının tam olarak bir oyuncusu olmuştu. Tesislerde kalacak olan genç Felix'in evi artık Porto'ydu. Felix, bu dönemde çok zorluk çekti. Birçok kez ailesini arayıp onu almalarını istedi. Ailesi sık sık görmeye gitti ve onunla beraber zaman zaman kalmaya başladı. Genç Felix, bu zorlukları futbola olan tutukusu ile aştı. Yıldız olmaya giden bir hikayenin sadece başındaydı. Üstelik günün birinde kendisi için 126 Milyon Euro ödeneceğinden de habersizdi. 

"BU FİZİKLE OLMAZ..."

Felix'i Porto'dan koparıp Benfica'ya yaklaştıran şey aslında klasik bir hikaye. Porto'daki bazı hocaları onun fiziğini eleştirdiler ve güçsüz olduğunu söyleyerek yükselemeyeceğini iddia ettiler. O an zor zamanlar geçirmeye başlayan Felix'e 'bitti' derken kapılarını Benfica açtı. Bu, onun için kırılma noktası oldu. Benfica altyapısına geçtiğinde yıl 2015'ti. Gittiği gibi, Benfica B takımı ile ilk oynadığı maçta golünü attı. Annesi Carla ve babası Carlos da o maçı izleyenler arasındaydı ve oğullarıyla gurur duydular.

HIZLI YÜKSELDİ, DERBİDE PARLADI!

Benfica B takımı ile iyi bir sezon yaşayan Felix, 2018-2019'da Benfica ile ilk maçını Ağustos 18'de Boavista'ya karşı oynadı. Sadece bir hafta sonra, Benfica ile ligde ilk golünü bir derbi maçta, Sporting'e karşı attı. Artık herkes genç yetenek Felix'i konuşuyordu. 10 yıl önce 240 kilometre yol gidip gelen Felix, artık Benfica'nın Işık Stadı'nda 60 bin kişinin hayranlıkla izlediği bir futbolcu haline gelmişti. Fiziği yetersiz olduğu için onu yollayan Porto antrenörleri ise Felix'i büyük bir pişmanlıkla izlemeye devam ettiler...

Felix, 2018-2019 sezonunu Benfica forması ile attığı 20 golle tamamladı. Bunlar arasında Avrupa Ligi'nde Frankfurt karşısında yaptığı hat-trick ve ligde Porto ve Sporting maçlarında attığı ve taraftarı çılgına çeviren goller de vardı.

KİMİLERİ 'YENİ KAKA' DİYOR AMA...

Felix'in Viseu'daki evin salonunda başlayan hikayesi, 126 Milyon Euro ve Atletico Madrid ile devam edecek. Kimileri onu Kaka'ya benzetiyor ama, Felix çoktan kendi hikayesini yazmaya başladı bile!

Sayfa Yükleniyor...