Premier Lig kulüpleri ne kadar çevreci?

Sel, orman yangınları, çevre sorunları, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik dünya gündeminin başında yer alan konular arasında. Peki futbol kulüpleri çevre için neler yapıyor?

NTV Spor

13.11.2019 - 10:24 | Son Güncelleme: 13.11.2019 - 11:13

BBC Sport, 20 İngiltere Premier Lig kulübünün sürdürülebilir bir yaşam için enerji verimliliği, atık yönetimi, düşük karbonlu gıda ve su verimliliği gibi çeşitli başlıklarda neler yaptığını ele aldı.

Arsenal Kulübü, 8 kategorinin tamamından geçer oy alarak listenin başında yer alıyor. 2017'de yenilenebilir elektriğe geçiş yapılan Emirates Stadyumu'nda 90 dakikalık bir maç için çalıştırabilen bir pil depolama sistemiyle 7 milyon kilo karbondioksit(CO2) tasarrufu elde edildi. Sürdürülebilir ulaşımda da testi başarıyla geçmeyi başaran Londra kulübü, metro, tren, otobüs ve bisiklet alt yapısıyla taraftalara stat ulaşımı için yeterli hizmeti sağlıyor.

Norwich'in evi The Carrow Road'daki saha sulama teknoloji ile kullanılan su geri dönüştürülüyor. Liverpool ise Anfield'da tek kullanımlık plastik gıda ambalajı yerine gübrelenebilir palmiye yaprağı ve mısırdan yapılmış ürünleri tercih ediyor.

Araştırma verilerini yayımlayan Sport Positive Summit'in CEO'su Claire Poole, sürdürülebilirlik tablosunu daha fazla teşvik yaratmak için paylaştıklarını belirtirken, "Çevreye olan etkimizi azaltma konusunda hepimiz bir yolculuğa çıktık ve bu girişimler hakkında farkındalığın futbol ve diğer spor dallarının yardımcı olacağını umuyoruz." dedi.

Sayfa Yükleniyor...