"Rakibi tebrik etmek bile doğru değil ama..."

Şenol Güneş: Rakibi tebrik etmek bile doğru değil ama kazanan bir takım var. Maçtan evvel oyuncularımla gurur duyuyordum, bugün de gurur duyuyorum. Ama sadece futbol oynamanın yetmediğini anladılar. Provoke etmeyi de öğrenmeleri lazım...

NTV Spor

05.02.2017 - 23:38 | Son Güncelleme: 06.02.2017 - 01:09

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Fenerbahçe maçından sonra "Rakibi tebrik etmek bile doğru değil ama kazanan bir takım var. Maçtan evvel oyuncularım gurur duyuyordum, bugün de gurur duyuyorum. Ama sadece futbol oynamanın yetmediğini anladılar" dedi.

Sözlerine "Maça çıkarken kazanmayı düşünüyorduk. İlk yarıda bütün provokasyona rağmen oyunu toparladık" diyerek başlayan Güneş "Anormal şeyler yaşandı. 'Futbol bu olabilir' deyip geçiştiriyoruz. İyi oynuyorken gereksiz bir kırmızı kart oyun üstünlüğünü rakibe verdi. 11'e 10 olunca Fenerbahçe iyi oynuyor. Çıkarken top kaybında yediğimiz gol rakibe avantaj sağladı. Kolay bir maç değildi. Kupadan elendik. Rakibi tebrik etmek bile doğru değil ama kazanan bir takım var. Maçtan evvel oyuncularımla gurur duyuyordum, bugün de gurur duyuyorum. Ama sadece futbol oynamanın yetmediğini anladılar. Provoke etmeyi de öğrenmeleri lazım" ifadesini kullandı.

Maçın hakemi Ali Palabıyık'ı eleştiren Şenol Güneş "Hakem skora göre maçı yönetmeye çalıştı. Hakem yanlış da yapsa, kendi oyunumuzla başarılı olacağız. Bugün de mazaretleri hakem ve rakip üzerinden yapmamalıyız. Futbol oynamasınız bile rakibi mağlup edebilirsiniz, bugün bir oyuncunun yaptığı gibi. Benim Kjaer ile işim yok ki. 'Bu adamın provokasyonuna gelip nasıl atılıyorsunuz?' diye kendi oyuncularıma kızarken benim üstüme niye geliyor? Türkçe mi biliyor. Üzerime gelince rahatsız oldum. Aynı şeyi van Persie de çok yaptı. Belli ki iyi profesyonel olmuşlar, Türkiye'yi de iyi tanımışlar. Bunun adına da futbol diyorlar. Canları sağolsun" dedi.

Güneş, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, oyuncularıyla gurur duyduğunu belirterek, "Şu anda da gurur duyuyorum. Futbol oynamaya çalıştık. İlk bölümde rakibin provokasyonları ve sert oyunlarına yanıt veremedik. Kontrol bizdeydi, gol atmayı beklerken beklenmeyen bir şekilde, tuzağa da düşerek 10 kişi kaldık. Rakip 11-10 oynadığı için kazandı." dedi.

"Futbol deyip geçiştiriyoruz, futbolun bu olmaması gerekiyor" diyen tecrübeli teknik adam, şöyle devam etti:

"Bizim eksikliğimiz, takım olarak sadece futbol oynamayı düşünürken, bazen oyunun içerisinde agresif, provokasyonlara karşı soğukkanlı olup tuzağa düşmeden oynamak gerekiyordu. Bu tuzağa düştük. Aslında atılması gereken başka oyuncusu olabilirdi, bunu biz beceremeyince bizden atılan oyuncu oldu. Hak ettiğini düşünüyorum. Atılması hatalıdır, cezasını alacaktır. Aynı zamanda ileriye dönük bize baskı kurmaya çalışanlara karşı daha soğukkanlı olmak durumundayız. Uzun yıllardır buradayım polisin bizi baskı altına almasını kabul edemiyorum. Fenerbahçe sahasında oynadım, şampiyonluk maçı orada baskıyı yiyen kaçan biz olduk. Biz ne yapıyoruz ki bana saldırıyorsunuz. Güya beni korumaya çalışıyormuş. Bu psikolojik baskıdır. Soyunma odası koridorlarında olacak şey değil. Bütünün parçaları olarak görüyorum."

Fenerbahçeli futbolcu Simon Kjaer ile yaşadığı gerginliğe açıklık getiren Güneş, kendisinin oyuncularını uyarmaya çalıştığı sırada Danimarkalı futbolcunun yanına geldiğini ve kendisine yaptığı hareketi anlayamadığını dile getirdi.

Kjaer ile kendisinin bir derdi olmadığını vurgulayan Güneş, "Onun benimle bir derdi var. Van Persie de saha içinde herkesle yapmaya çalıştı. Bana göre bu çalışılmış bir şey. Biz de artık bundan sonra antrenmanlara öyle başlayacağız. Sadece futbol üretmek değil, saha dışında nasıl rakipler provoke edilir oyunculara öğreteceğiz." diye konuştu.

Futbolun daha güzel oynanması için herkesin görev verdiğini anlatan Şenol Güneş, "Oyunumuzu geliştireceğiz. Rakipler nasıl oynarsa oynasın daha sakin kalacağız. Hakem hata yapsa da yapmasa da biz kendi oyunumuzu oynamaya çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.

İLHAN EKŞİOĞLU'NA SERT TEPKİ
Şenol Güneş, Kjaer ile yaşadığı diyalog sonrasında Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu'nun sosyal medyadaki paylaşımıyla ilgili soru üzerine Ekşioğlu'na sert tepki göstererek, "Bu konuda hiçbir eksik yok, lehime olanlar var. O şahısla ilgili, ismini vermiyorum, resmimi koyarak ne yapmaya çalıştı? Tapelerde neleri olduğunu siz biliyorsunuz. O taraflara girersek hesabını vermeyenler hesabını soramazlar. O yüzden önce kendileri hesap versinler." şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...