Richard Wright, Scott Carson kadar şanslı değildi

Manchester City'nin 35 yaşındaki kalecisi Scott Carson, 11 yıl sonra Premier Lig'de boy gösterdi. Carson iki yıllık City kariyerinde ilk kez forma giydi. Ancak meslektaşı ve kader ortağı Richard Wright onun kadar şanslı değildi.

Süleyman Tetik 15.05.2021 - 00:04
Son Güncelleme: 15.05.2021 - 00:08
Richard Wright, Scott Carson kadar şanslı değildi

YAZI:

Yıl 2011. İngiliz kaleci , takımı West Bromwich ile iyi bir sezon geçirdi ve son hafta 3-3 biten bir Newcastle United maçıyla sezonu noktaladı. Carson için yalnızca sezon bitmedi, aynı zamanda uzun yıllar sürecek bir Premier Lig hasretinin başlangıcıydı bu maç.

Aradan 10 yıl geçti. Carson bu dönemde İngiltere'de çeşitli takımlarda boy gösterdi. Bir dönem Türkiye'ye geldi, iki sezon Bursaspor'un kalesini korudu. Bursa'dan Wigan'a, oradan da dört yıl sürecek Derby serüvenine adım attı. 2019 yazında ise Avrupa futbolunda son dönemde klasikleşmiş sürpriz bir kaleci transferi yaşandı. Manchester City, Scott Carson'ı üçüncü kaleci olarak Derby County'den iki yıllığına kiraladı.

Scott Carson, Manchester City formasını iki yıl boyunca hiç giyemedi, ta ki bugüne kadar... Premier Lig'de şampiyonluğunu ilan eden Manchester City'de Pep Guardiola, kaleyi Scott Carson'a emanet etti. Hayatın tatlı tesadüflerinden midir bilinmez, bir Newcastle United maçıyla Premier Lig kariyerini yaşanacaklardan habersiz noktalayan Carson, 10 yıl sonra yine bir Newcastle United maçıyla lige geri döndü. Tıpkı 10 yıl önce olduğu gibi yine 3 gol yediği bir Newcastle United maçıyla...

Maçtan önce verdiği demeçte ise esprili bir dille, "Premier Lig'in benim için artık bittiğini düşünüyordum" dedi. Ancak Pep Guardiola, Scott Carson'ın hasretini dindirdi. Tabii her kaleci Scott Carson kadar şanslı değildi. Mesela Richard Wright...

Richard Wright, Scott Carson kadar şanslı değildi

Arsenal, Richard Wright için Ipswich Town'a 9 milyon sterlin ödediğinde tarihler 2001'i gösteriyordu. Wright o dönem 23 yaşındaydı. 2002'de Arsenal ile Premier Lig şampiyonluğu yaşasa da takımda kalıcı olamadı. Arsenal daha çok zarar etmeden 2002'de onu Everton'a 5 milyon sterlin'e gönderdi.

2002-03 sezonunda Everton'ın kalesini koruyan Wright için o sezon yolun sonuydu. West Ham, Southampton, Sheffield United, Preston derken Wright'ın seyahat defteri kabarmaya başladı. İşin kötüsü, gittiği hiçbir takımda as kaleci olamadı. Bazı sezonları ise maça çıkmadan tamamladı.

2012 yazında Preston'dan ayrılan Richard Wright boşa çıktı. O, İngiltere'deki ideal yedek kalecilerden biriydi. Oynadığı takımlarda bazı taraftarlar onun takımda olduğundan bile bihaberdi. Manchester City kadro rotasyonu için Richard Wright ile sözleşme imzaladı ve Wright adeta tırmanmadan basamakları bir anda çıktı.

Wright, Manchester City'ye transfer olduğunda 34 yaşındaydı. 2016'ya kadar sürecek 4 yıllık Etihad macerası İngiltere'de bir komedi hikayesine dönüştü. Wright, 4 yıl boyunca kadrosunda bulunduğu Manchester City'de 'hiç' maça çıkmadı. Evet, hiç! Sezon öncesi hazırlık maçlarında zaman zaman insanlar onu görüyordu. Görenler de zaten tanıyamıyor ya da yeni transfer sanıp heyecanlanıyordu! Ancak Wright hiçbir resmi maçta forma giymedi ve 2016'da kariyerini noktaladı.

Pep Guardiola, Scott Carson'ın hayallerini gerçeğe dönüştürürken Richard Wright bir kez bile forma giymeden Manchester City'den ayrıldı. O, Scott Carson kadar şanslı olamadı.

Richard Wright için üzülmeyin!

Eğer Richard Wright'a üzülüyorsanız muhtemelen biraz sonra okuyacaklarınızdan sonra fikriniz değişecek.

Wright, Manchester City kariyerini sahaya çıkmadan tamamlasa da 4 yılda cebine 4 milyon sterlin koyarak kulüpten ayrıldı ve 38 yaşında kariyerini bitirdi. 2010'lu yıllarda toplam 3 maça çıktı ve hepsini kaybetti!

Manchester City, Wright'a oynama fırsatı sunmadı ancak ona bu emekli ikramiyesini verecek başka bir iş bulması da imkansızdı...

Sayfa Yükleniyor...