"Seneye kalede Harun ve Berke olacak"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç "Camiaya Sesleniş" programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

NTV Spor

11.09.2018 - 23:22

Alt yapıyla ilgili soruya cevap veren Ali Koç "Alt yapı konusu tercih değil mecburiyet. Yavaş yavaş oraya sirayet ediyoruz. Alt yapıda sandığımızdan ve beklediğimizden daha iyi oyuncu kalitesi çıktı. 6-7 oyuncuyla profesyonel sözleşme imzaladık. En son Ömer Faruk'la anlaştık. Ömer Faruk'u yakından takip edin. Gelişimini tamamlayabilirse Fenerbahçe'ye çok hizmet edecek. Ekonomik açıdan da Fenerbahçe'ye çok faydası olacak. Gidecek daha çok yolumuz var. Öncelikle tesise ihtiyacımız var. Öncelikle hedefimiz tesis. Bizi eleyen Benfica'da 11'de oynayan iki oyuncu yıllık 90 bin euro ücret alıyor. Oyuncuların ortalama aldıkları ücret 400 bin euro. Her sene 50-100 milyon euro oyuncu satışından gelir elde ediyorlar. En çok verdikleri 3 oyuncu, 2 milyon euro alıyor. Fenerbahçe'de yakında bir seferberlik başlatmak zorundayız. Bizim koyacağımız kaynaklarla ve mevcut borçlanma seviyeleri ve yarattığımız ekonomiyle bu işin gitmesi mümkün değil. Sadece kur artışından dolayı borç ve yıllık giderimizde 400 milyon TL'lik artış oldu. Hepimiz elimizi taşın altına sokmak zorundayız" dedi.

Ali Koç "Fernandao satılmasaydı Benfica turu geçilirdi düşüncesi bana göre saçma sapan. Transferlerin geç yapılmasında bir hata varsa bundan sadece Damien Comolli sorumlu değil, ben de sorumluyum. Burası sportif direktörün her şeyi kafasına göre yaptığı bir kulüp değil. Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi ben istemez miyim? Benfica'yı eleyince de gitme garantimiz yoktu. Bu kadroyla orada ne kadar puan toplayabilirdik, ondan da emin değilim. Avrupa'da kalıcı bir Fenerbahçe konumuna gelmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Transfer edilen futbdolcularla ilgili konuşan Fenerbahçe Başkanı; Volkan Demirel'in sözleşmesinin önümüzdeki sezon biteceğini ve ondan sonra kalede Harun Tekin ile Berke Özer'in olacağını söyledi.

Koç "Slimani'yi çok istedik, müthiş bir oyuncu, göreceksiniz çok patlayacak burada. Slimani'yi kiralama yönteminden başka türlü alma yolunuz yok, satın alma opsiyonunu bile vermediler bize. Leicester City kiralayacakları oyuncuyu önce satmak istedi; almamız mümkün değildi. Ferdi Kadıoğlu, Hollanda futbolunun geleceği olarak gösterilen oyuncularından biri. Gelecek için aldığımız bir futbolcu. Cocu'nun çok çok istediği bir futbolcu. Kupa maçlarında da oynayacaktır. Fenerbahçe'ye kimler geldi, gencecik oyuncular. Barış Alıcı ve Berke Özer daha çok Damien Comolli ve benim üzerinde durduğumuz oyuncular. Biz almasaydık, Avrupa'ya çok fazla bir paraya gidebileceklerdi. Volkan Demirel'in sözleşmesi gelecek sezon bitiyor. Seneye kalede Harun ve Berke olacak. Berke kendi yaş grubunda dünyanın en iyi 3 isminden biri. Berke'nin Fenerbahçe kalesine geçmesini kimse durduramayacak. Berke, Türk futbolunun geleceğinin kalecisi. Barış müthiş bir futbolcu. Yassine Benzia'nın bize geleceği aklımın ucundan geçmezdi. Lille, içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle mecburen elinden çıkarmak zorunda kaldı" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...