Şenol Güneş: Hakem kararları çok uzun tartışılıyor

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, gündeme dair TRT Spor'a açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 23.02.2021 - 16:54 | Son Güncelleme: 23.02.2021 - 17:15

Şenol Güneş'in açıklamaları şöyle:

"Hedefimiz Dünya Kupası'na katılmak, daha önce 2002'de katılmıştık, güzel şeyler yapmıştık. Yine başarmak istiyoruz. Mart ayında 3 maçımız var, ikisi önemli rakiplerimizle olacak. Avrupa Şampiyonası şu an için gündem değil. Sportif başarı ve ülke tanıtımı için Dünya Kupası bizim çok önem arz ediyor"

"Takımımız, Türkiye'nin sahiplendiği bir takım. Bizim kapımız herkese açıktır. İhtiyaç olunduğu anda takıma yeni oyuncularımızı alıyoruz. Tercih yaparken kulüplere değil mevkilere bakıyoruz. Nereye oyuncu lazımsa oraya oyuncu seçmeye çalışıyoruz"

"Ozan Kabak, Schalke'ye transfer oldu, kaybeden bir takım oyuncusu oldu, moral olarak da etkileniyor. Liverpool'a transfer oldu,orada da başarıyı ve başarısızlığı görecek, bu yıkılmasını gerektiren bir şey değil. Öğrenmenin esas alındığı bir yerde başarılı olursunuz"

"Cenk'in Şampiyonlar Ligi ve Milli Takım'da oynadığı oyun onu öne çıkardı. Merih'i alırken, Ozan'ı alırken adam 10 veriyorsam 30-40 alacağım diyor, onu hesaplıyor"

"Kaleci olarak Mert var, Uğurcan, Altay, Berke var. Oyuncularımız var. Tercih yaparken kulüplere değil mevkilere bakıyoruz. Nereye ihtiyaç varsa oraya oyuncu seçmeye çalışıyoruz. Ozan, Liverpool'a gitti. Çok iyi bir transfer. Orada da iyi, kötü maçları olacak. Yavaş yavaş öğrenecek, kendini geliştirecek. Şampiyonlar Ligi'nde başarılı bir performans gösterdi, ligde biraz sıkıntı yaşadı. Bunlar olacak. Bu Yusuf, Hakan, Burak için de geçerli"

"Hakem kararları çok uzun tartışılıyor. Maçlar bitiyor, her yerde kararlar tartışılıyor. Medyada bu tartışmaları konuşmak çözüm değil. Kulüpler Birliği ve Federasyon var. Oralarda konuşulması lazım"

"Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor kafa kafaya geldiler, demek ki kötü niyet yok burada. Ligde bir tane şampiyon çıkacak, diğerleri şampiyon olamayacak. Kaybettiğinizde mazeret ararsanız sorunu çözmezsiniz"

Şenol Güneş, 2022 FIFA Dünya Kupası eleme müsabakalarını heyecanla beklediklerini belirterek "Grubumuzdaki maçlara en güçlü rakipler Hollanda ve Norveç ile başlıyoruz. Bütün motivasyonumuz onların üstünde. Hedefimiz Dünya Kupası'na katılmak. 2002'ye katılmıştık, sonrasında güzel şeyler elde etmiştik. Ülkenin imajını da üst çıtaya çıkarmış olduk. 20 yıl geçmiş olacak. Dünya Kupası'na katılmak milli takımlar için çok önemli. Grubumuzda FIFA sıralamasında 14. olan Hollanda, 44. sırada Norveç var. Biz 32'nciyiz. İkisi de yükselen değer." ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyonası'nda da başarılı olmak istediklerini aktaran Şenol Güneş, "Yükselmek istiyorsak Avrupa Şampiyonası'nda İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu bu gruptan çıkmamız gerek. Rakiplerimiz güçlü kabul etmek lazım ama bir seviye atlamalıyız. FIFA sıralamasında 30'lardayız, ivme kazanarak onu 20'lere 10'lara çıkmalıyız." yorumunu yaptı.

Bu karşılaşmalar için belirleyeceği kadroya ilişkin de değerlendirmede bulunan ay-yıldızlıların tecrübeli çalıştırıcısı, "Bu takım Türkiye'nin sahiplendiği bir takım. Değişimler elbet olacak. Herkese kapımız açık. Gelecek oyuncu, mevcut oyuncuyu geçmeli. Hepsini takip ediyoruz. Bizim takım, herkesin takımı. Alınmayanlar da saygıyla beklemeliler, çalışmalılar, zamanı geldiğinde bakacağız. Tutuculuğumuz yok. Rekabet olacak, takımın başarısı için olacak. Tercih yaparken kulüplere değil, mevkilere bakıyoruz. Milli takımdaki başarılar, heyecan yaratıyor ve gelecek nesilleri daha çok çalışmaya itiyor. Yurt dışına çıkan oyuncularımla da gurur duyuyorum ama orada başarılı olmalılar." şeklinde konuştu.

Kulüplerin önce saha zeminlerini düzeltmesi gerektiğini savunan Şenol Güneş, "Kötü sahalar iyi takımların aleyhinedir. Son olarak Fenerbahçe-Göztepe maçını izledim, orada neyi izleyeceksiniz. Federasyon, yayıncı kuruluştan aldığı belli miktar parayı, sene sonuna kadar sahaları iyi olan kulüplere vermeli. Yayıncı kuruluş, federasyon, Türk futbolu ve oyuncuların sağlığı için de sahanın iyi olması gerek. Sahalara harcama yapılmıyor. Sadece transfere para harcanıyor." şeklinde görüş belirtti.

Sayfa Yükleniyor...