"Şenol hoca keşke Beşiktaş'tan gitmeseydi"

Beşiktaş'ta başkan Ahmet Nur Çebi ve yeni transferlerin katılımıyla imza töreni düzenlendi.

NTV Spor 16.10.2020 - 14:22 | Son Güncelleme: 16.10.2020 - 16:30

Beşiktaş'ın bu sezon kadrosuna kattığı oyuncular için bir basın toplantısı düzenlendi.

Vodafone Park'ta kulüp başkanı Ahmet Nur Çebi'nin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısına, yeni transferler Vincent Aboubakar, Fabrice N'Sakala, Welinton, Francisco Montero, Valentin Rosier, Gökhan Töre, Atakan Üner, Josef de Souza ve Rachid Ghezzal katıldı.

Basın toplantısında konuşan Ahmet Nur Çebi, transferi yönetim, teknik heyet ve izleme komitesiyle beraber yaptıklarını belirterek, "Takımdan giden 8-9 oyuncunun yerine yaptığımız transferler, fizik olarak, taktik olarak gidenlerden daha aşağı değil. Hatta daha iyi olduğuna inandığım arkadaşlarımızın, ücretlerde 8 milyon avro tasarruf ederek Beşiktaş'a transferlerinin yapıldığını beyan etmek istiyorum." dedi.

Çebi, oyuncuları tarifeli uçaklarla İstanbul'a getirdiklerini belirterek, "Menajerlik ücretleri dahil olmak üzere, acil bir uçak kaldırılmasına rağmen, diğer oyuncular tarifeli uçakla getirilerek, camianın her kuruşuna ne kadar değer verdiğimizi söylemek istiyorum." diye konuştu.

Yeni transferlerin beklentileri karşılayacağına inandığını vurgulayan Çebi, "Bu sezon başarılı olacağımıza inanıyorum. Özellikle bu transfer döneminde değişik bir algı yaratılarak, transferlerin bizim tarafımızdan yürütülemediği, başarılı olunamadığı, Beşiktaş'ın transfer yapamadığı şeklindeki algıların yanlış olduğunu göstermek adına, kıymetli futbolcularımızla huzurlarınızdayız. Şampiyonluk mücadelesinin içinde olacağımızı belirtmek istiyorum. Transfer tek başına yapılan bir olay değildir. Özellikle Beşiktaş gibi yılların köklü camialarında bu işler ekip olarak yapılır." değerlendirmesinde bulundu.

Futbolculara da seslenen Çebi, "Beşiktaş'ı çok sevsinler. Beşiktaş çok değerli bir yer." ifadelerini kullandı.

Ekonomik sıkıntıları inkar etmediklerini belirten Çebi, "Kiralama konusunda sadece bir futbolcuya 200-300 bin avro verdik. Transferde kimseye bonservis bedeli ödemedik. Çok tasarruflu bir transfer dönemi geçirdiğimizi söyleyebilirim." dedi.

Transferlerde çok çabuk eleştirilerin başladığına dikkati çeken Çebi, "Yapılmayan transferler eleştirildi, arkasında kimlerin olduğu malumdur. Baskı altında hissetmeden, Beşiktaş'ın menfaatleri doğrultusunda, hocamızın ve izleme ekibin içinde olduğu bir süreçte transferleri yaptık. Başarılı bir transfer dönemi geçirdik. Teknik anlamda da başarılı olduğumuzu göreceksiniz." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş'ın geleceğini iyi bir şekilde planlamaya çalıştıklarını vurgulayan Çebi, "Beşer yıllık sözleşmeleriyle, menajerlik ücretiyle 500 milyon lirayı bulan ücretleriyle 2-3 futbolcuyu takımda görebilirsiniz. Biz bu futbolculardan yararlanmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Çebi, bir santrfor eksik aldıklarını ve bu açıklarını da ocak ayında tamamlamak istediklerini dile getirdi.

Antalyaspor'dan Nazım Sangare'yi transfer etmek için görüşmeler yaptıklarını belirten Çebi, "Karşımıza konulan, sunulan rakamların doğru fiyatlar olmadığını anladığımızda, transferden vazgeçtik." değerlendirmesinde bulundu.

Kadro dışı kalan futbolcuların durumu

Kadro dışı kalan Jeremain Lens, Douglas ve Nicolas Isimat-Mirin'in durumunu değerlendiren Çebi, "Teknik kadronun faydalanmak istediği oyuncuyu kadro dışı bırakmamız söz konusu değil. Kadro dışı kalanlar teknik kararlardan ibarettir. Kadro dışı kalanlardan biri Douglas, bir yıldır sakat ve PAOK maçında da sakatlığının geçtiğini düşünmemize rağmen kendisini iyi hissetmediğini söyleyerek oynamamıştır. Mirin, geçen sene yurt dışından geldiği günden beri oynuyor. Ücretinin neredeyse dörtte birini dışarıdaki kulüp ödüyor, geri kalanı ise biz ödüyoruz. Kendisinden faydalanamayacağımızı düşünerek kadro dışı bıraktık. Lens ise hareketlenmesi gerektiğini düşünmemize rağmen bu saate kadar bunu başaramamıştır. Vereceği katkılar söz konusu olursa, değerlendireceğiz. Tyler Boyd'u umut ediyorum ocak ayında takımda göreceğiz. Altyapıyla çalışıyor." dedi.

Teknik direktör Sergen Yalçın'ın transferler konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çebi, "Transfer tek kişi tarafından yapılmaz, ekip işidir. Bir ekipte herkesin aynı fikirde olması mümkün değil. Hocanın istediklerini, onayladıklarını da aldık. Onaylamadığı şeklinde elimizde bir futbolcu olduğunu sanmıyorum." şeklinde konuştu.

Genç oyuncuların Aytemiz Alanyaspor'a verilmesiyle ilgili eleştirileri yanıtlayan Çebi, "Belirli takımlarda kiraya verdiğimiz 17'ye yakın futbolcu var. Alanyaspor'da da iki oyuncumuz bulunuyor. Tapularını kimseye vermedik. İki yıl bu takımda oynayacaklar. Bu çocuklarla kontratımız minimum beş yıldır." değerlendirmesinde bulundu.

Dorukhan Toköz'ün takımda kalıp kalmayacağı yönündeki soruyu Çebi, "Dorukhan, Beşiktaş'ta kalmak istediği takdirde kontrat imzalayacaktır. İstemediği takdirde Allah yolunu açık etsin." diye yanıtladı.

"Şenol hoca keşke Beşiktaş'tan gitmeseydi"

Başkan Çebi, takımın eski teknik direktörlerinden Şenol Güneş'in milli takımda başarılı bir şekilde yoluna devam ettiğini belirterek, "Şenol hoca keşke Beşiktaş'tan gitmeseydi. Bunu acı acı itiraf ediyorum. Ama gitmesi için çok uğraştılar. Gitmek istemediği halde aşırı baskılar sonucunda Beşiktaş'ımızdan ayrılmıştır. Milli takımımızı ayakta tutuyor, güneşli günlere hazırlıyor." şeklinde görüş belirtti.

Çebi, geçen sezon yollarını ayırdıkları teknik direktör Abdullah Avcı ile görüşmelerin sürdüğünü ve çözüm bulmak için çabaladıklarını dile getirdi.

Avcı'nın 3 yıllık bir kontratının bulunduğunu hatırlatan Çebi, "Bu kontratta yazılı olan vecibeler var. Abdullah hocamıza ayrıldığı günden itibaren ödeme yapmadık, uzlaşmaya çalışıyoruz. Araya dostlar, hatırlı insanlar girdi. Avukatının yaptığı açıklama manidardır. Bu talepler Avcı'dan gelirse değerlendirebilirim ama avukatını muhatap almak istemiyorum. Avcı, açıklama yapabilecek kadar yürekli ve güçlüdür. Hocayla görüşmeleri yaptığımda maalesef, 'Ben para konularını sizinle konuşmak istemiyorum, avukatımla görüşün.' demiştir. Haklarından vazgeçtiğini de duymadım." diye konuştu.

"Sergen hocamız bizim için kıymetlidir"

Teknik direktör Sergen Yalçın ile sözleşmeyi uzatıp uzatmayacakları yönündeki soruya Çebi, şu yanıtı verdi:

"Beşiktaş'ın önem verdiği ve geçen sene de başarısını ispat etmiş hocamız var. Yönetime gelirken takımı 13. sıradan 3. sıraya getirdi. Sergen hoca bizim için kıymetlidir. Sözleşmeyi uzatmak istediğinde biz her zaman hazırız. Yeter ki talebi olsun. Hocamız şampiyonluğa odaklanmış. Her zaman kalacağını biliyor, biz de o cesareti kendisine verdik."

Geçmiş dönemlerin denetlenmesi

Geçmiş dönemlerin incelenmesi konusunun sürdüğünü kaydeden Çebi, pandemi döneminin bu incelemenin sonuçlarını geciktirdiğini aktardı.

Bu incelemeleri Beşiktaş'ın parasıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Çebi, "Kendi paramla bunu ödeseydim, yanlış anlaşılırdı. İncelemelere de çok müdahil olmak istemiyorum. O işin içinde ben de varım. Korkmuyorum, hesabını vermeye hazırım. Varsa da hesabımı veririm." şeklinde konuştu.

Geçmiş yönetimden hesap hesap sorma iddiasıyla gelmediklerini anlatan Çebi, "Camiamız inceleme yapılmasını ve bir yanlışlık varsa bunu ortaya koymamızı istedi. Birilerinin ihraç edilmesi gibi konular gündeme getiriliyor. Mağdur yaratmak için senaryo üretiliyor. Gündemimizde böyle bir şey yok, bunlar genel kurulun vereceği kararlardır." dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren genel sekreter Mesut Urgancılar, raporun ne zaman açıklanacağı konusunda, "En son kasım ayındaki mali ve idari genel kurulu hedeflemiştik. Ama İçişleri Bakanlığı kararıyla bu toplantının aralık ayında yapılması gerekti. Biz raporu kasım ayı içinde teslim almak istediğimizi yetkili kuruma ilettik ve bize teslim edecekler." açıklamasında bulundu.

Bankalar Birliği ile yeni bir yapılandırmanın söz konusu olup olmadığı sorusuna ise Çebi, "Sürekli yeni anlaşmalar yapıyoruz. Her gün sil baştan bir şeyler yapıyoruz. Bankasız yaşamak bakalım Beşiktaş'a ne zaman nasip olacak? Bir yapılandırmadır gidiyor. Ceket teslim edilmiş biz geri almaya çalışıyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Siyah-beyazlı takımın yeni transferleri, toplantıda duygularını paylaştı

Atletico Madrid'den kiralanan Francisco Montero, siyah-beyazlı formayı giydiği için gururlu olduğunu ve bütün kupalarda başarılı olmak istediklerini dile getirdi.

Savunma oyuncusu Welinton, Beşiktaş'ın şampiyonluklar yaşamış bir kulüp olduğunu ve kendisinin de aynı hedefleri bulunduğunu belirtirken, Josef de Souza ise siyah-beyazlı formayı giymenin büyük mutluluk olduğunu söyledi.

Santrfor Vincent Aboubakar, "Aynı istek ve arzuyla Beşiktaş'a döndüm. Bu formayı yeniden terleteceğim için çok mutluyum. Şampiyonluklar yaşadım, bundan sonra da yaşamak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Yeniden Beşiktaş forması giyecek futbolculardan Gökhan Töre, tekrar bu büyük camianın parçası olmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayarak, "İlk günkü gibi tekrar formayı heyacanla, gururla taşıyacağıma söz veriyorum." şeklinde konuştu.

Atakan Üner, takımı en iyi yerlere getirmek için çalışacaklarını vurgularken, Aytemiz Alanyaspor'dan transfer edilen N'Sakala, Beşiktaş formasını giymenin büyük onur olduğunu belirterek, "Yıllarca bu seviyede oynamak için çok çalıştım. Daha iyi çalışarak iyi yerlere inşallah geliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Ghezzal ise konuşmasında, "En kısa zamanda takım arkadaşlarımla lige kaldığımız yerden devam etmek istiyorum. İyi bir takımımız var. Taraftarın gücünü hissetmek çok önemli. Umarım en kısa sürede onları da aramızda görürüz." şeklinde görüş belirtti.

Yeni transferlerden Rosier de kulübün yaklaşımını beğendiği için teklifi kabul ettiğini ifade etti. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan yeni transferlerden Bernard Mensah, bir video ile mesajlarını aktardı.

Sayfa Yükleniyor...