"Sevk etme mi, zevk etme mi desem..."

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Fenerbahçe derbisinde yaşananlar hakkında konuştu. Terim, olaylı derbi sonrası PFDK sevklerine ve hakem Fırat Aydınus'a yüklendi.

NTV Spor 07.11.2018 - 11:33

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 2-0'lık Schalke 04 maçının ardından açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında soruları yanıtlayan Terim, olaylı Fenerbahçe maçı ve PFDK sevkleri hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.


"ÇUVALDIZI HAK EDEN DIŞ MESELELER"
"Derbi sonrası olayı değerlendirdiğimizde, belki sportif nedenlerle birçok şeyle boğuşuyoruz ama derbiden sonra iğneyi kendimize batırırken, çuvaldızı hak eden dış meseleler var.
Derbide tek bir pozisyon ya da kişi üzerinden sonuç çıkarmaya çalışmak çok doğru değil. Maç 2-0 devam ederken, bir takımın temposunu düşüren ve aldığı, almadığı ya da yanlış aldığı kararlarla tribünleri ve bizi çileden çıkaran bir saha yönetimi vardı. Derbide maçın başından bu yana susmayan ve yerinde durmayan bir rakip takım yedek kulübesi de vardı. Bazen stattan izlemekle, televizyondan izlemek arasında çok büyük fark vardır. Olayların o boyuta gelmesine neden olanların değerlendirme sürecine tabi olmasını talep ediyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ve bu olaylar kimin işine yaradı, kimin gündemini değiştirdi, içinde bulunulan durumu kim meşru bir zemine taşıdı? Bir bakın isterseniz."

"SEVK ETME Mİ DESEM, ZEVK ETME Mİ DESEM"
"Meseleye Galatasaray'a sahip çıkma olarak bakılmalı. Görüş ayrılıklarını bırakmalı Galatasaray ve birlikte devam etmeli. Galatasaray ile Fatih Terim markasının bir arasına gelmesinden rahatsız olanlar var, bu net. Kenetlendikçe, emeğini, haklılığını aramaktan çekinmeyen bir kitle ortaya çıkıyor ve ortak sevdaları da Galatasaray. Dünya üzerinde çok az böyle bir grup vardır. Bugün zamanlaması manidar olan sevk... Sevk etme mi desem, zevk etme mi desem, kararsızım. Kararları Perşembe günü göreceğiz. Biz galiba kendi kendimize olay çıkarmışız, benim sevklerden anladığım o." 

"AKTÖRLERİ İYİ BİLİRİM"
"Ben hayatım boyunca kayrılan tabakadan olmadım. Hayatım boyunca çalıştım, gerektiğinde özür diledim ama hiç kayrılan tabakadan olmadım. Son yıllara bakarsak, kimin kimleri kayırdığını da net görürüz. Türk spor tarihinin en büyük cezasını almış biri olarak konuşuyorum. Ben adil olunmasını istiyorum. Ben tahrik unsurları ile niyetin iyi okunmasını istiyorum. TFF'yi, başkanı, yönetim kurulundakileri, hakem kurulunu, organizasyonun içindeki aktörleri pek çok kişiden iyi tanırım ve bilirim. Skor istedikleri gibi olmadığında ya da işler iyi gitmediğinde, hedef göstererek işin içinden sıyrılacak biri olmadığımı herkes bilir. 

"MELO'YA KÜFREDEN BU HAKEM DEĞİL Mİ?"
Aralık ayında geldiğimden bu yana herkes hakemlere ateş püskürürken, ben bir şey demedim. Sivas'ta Fırat Aydınus topu alıp penaltı noktasına koyduğunda, bizim hakemle işimiz yok dedim. Şampiyonlar Ligi'ndeyiz, olmazsa UEFA'dayız. Ligde 4 puan gerideyiz, rakiplerimizin de önündeyiz. Melo'ya küfreden bu hakem değil mi? Diyorlar ki, hoca gibi birine bir taç, bir faul yakışmadı diyorlar. Vah vah vah... Ben onu mu işaret ettim? Alper'in yaptığı harekete bir bakın bakalım, Martin'e arkadan yaptığı.. Utanın. Fırat Aydınus o kadar kendinde değil ki, dakika 94 iki oyuncu didişiyor, kendinden emin olsa çağırır ikisini, sarı kart gösterir ve ayırır, öyle bitirir. Ben ayrıca kimseyi tehdit etmedim, bunu yapan sensin dedim. Fenerbahçeli oyuncuları ve yöneticileri soyunma odasına kadar biz götürmedik mi?" 

HASAN ŞAŞ YORUMU
"Hasan Şaş'ın davranışını kesinlikle onaylamıyorum ama Hasan kimsenin ceza vermesini beklemeden kendisine ceza veren bir karaktere sahip
. Yaptığının yakışmadığını ve zarar verdiğini de biliyor. Ancak bana göre Galatasaray'a verdiği yarar, zarardan fazladır." 

"PLAY-OFF ÇIKTI 2 GALATASARAYLI ÖLDÜ"
"Tükürme mükürme bir şeyler var galiba, ben kimseye tükürmedim. Ceza ne olur, olmaz bilemiyorum ama sahaya 11 kişi çıkacağız. Bu defa sadece işlerini yapmak için çıkmayacak o 11, herkes için oynayacak. Vefat eden taraftar... Olanlar bana maç sonunda aktarıldı. Flaşta haberim yoktu. Vefatı ahlaksızca gündem değiştirmeye yönelik kullananları kınıyorum. Her şeyi çabuk unutuyoruz. Bir gecede playoff çıkarıldı. Son maçta 2 Galatasaraylı öldü. Playoff olmasa ölmeyeceklerdi. Biz kimseyi suçladık mı?"

"SOKAK KABADAYISI'NA CEVAP VEREYİM"
"ALİ KOÇ VİZYONUNA YAKIŞMIYOR"

"Taraftarlarımız bana ne zaman bir koreografi yapsa ya da ben ne zaman Galatasaray için sesimi yükseltsem, bu ve benzeri şeyler söyleniyor bana. 'Başkanlığı da Fatih Terim yapıyor' deniyor. Hep aynı şeyler yaşanıyor. Ortak hayallerimiz için yapacak çok iş var. Makamın, mevkinin benim için bundan sonra çok önemi yok. Bu camianın hakkının yenmemesi için elimden geleni yapıyorum. Sokak kabadayısı da var bildiğiniz gibi, ona da bir cevap vereyim. Hani yeniden centilmenlikten bahsediyordu suyun öte yanı. üste çıkmak için had aşmak ve sokak kabadayısı gibi ifadeler kullanmak, bizim sandığımız Ali Koç vizyonuna yakışmıyor. Muhakkak taraftarların beklentileri kazanmak ve başarı yönünde. Kısaca biz bir sistem kurup yapıyı organize ederken, bir yandan da yarışıyoruz. Onun için zamana da ihtiyacımız var. Görecekler ki Galatasaray Futbol Takımı değişime uğrayacak. Daha söyleyeceğim çok şey var."

Sayfa Yükleniyor...