"Siyahi Mourinho ya da Pakistanlı Guardiola"

Milanlı Kevin-Prince Boateng, ırkçılığın önüne geçmek için futbolun çok kültürlü bir yapıya bürünmesi gerektiğini savundu. Boateng; "Umarım gelecekte futbol sahalarında siyahi Mourinho ya da Pakistanlı Guardiola görebiliriz" diye konuştu.

NTV Spor 22.03.2013 - 14:28

Milanlı Kevin-Prince Boateng, bir alt ligi takımı ile oynanan hazırlık maçında ırkçı tezahürata maruz kalınca, hakem kararını beklemeksiniz sahayı terketmişti. Boateng bu eylemiyle, futbolda ırkçılığa karşı mücadelenin sembollerinden biri haline gelmişti. Daha sonra ırkçılıkla mücadele için sahayı terketmenin etkili bir yöntem olmadığını kabul eden Ganalı oyuncu, yetkilileri sert önlemler almaya davet etti.

Para cezasının yeterli olmadığını savunan Boateng, ırkçı oyuncuların futbol hayatlarının bitirilmesi gerektiği görüşünde. Boateng'e göre, Avrupa futbolunun fazlasıyla beyazların egemenliği altında olması da ırkçılığın önemli nedenlerinden biri.

Çok kültürlü futbol yapısının bu tür sorunları ortadan kaldıracağını ifade eden Boateng, farklı ırklardan gelecek kitleleri etkileme gücü yüksek futbolcuların ırkçılıkla savaşta öncülük yapabileceğini vurguladı.

Jose mourinho ve Pep Guardiola'nın kitleleri etkileme gücüne atıfta bulunan Boateng; "Umarım yakın gelecekte sahalarda siyahi Mourinho ya da Pakistanlı Guardiola görebiliriz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...