Süper Lig'de yabancı oyuncu sınırı ne olacak?

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, yabancı oyuncu sayısı ve yeni sezonun ne zaman başlayacağı konularında açıklamalar yaptı.

NTV Spor 02.07.2020 - 18:50 | Son Güncelleme: 02.07.2020 - 18:58

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, yabancı oyuncu sayısıyla ilgili yayıncı BeIN Sports'a açıklamalar yaparken şu ifadeleri kullandı;

"Çok kritik bir konu. bu konu öyle bir konu ki herkes kendine göre haklı. Bir yorum yapmak yerine, dün neyi tartıştık onu söyleyeyim. TFF tarafından, kulüpler olarak bize bir öneriyle gelindi.

Geçmişte konuşma bazında bir takım görüşmeler yapıldı. Bu arada işin esası şu. Şöyle bakalım. Herkes tarafından değişik değerlendiriliyor. Herkesin kendine göre fikri var. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'e, Kulüpler Birliği başkanı seçildiğimde kulüpler olarak tek bir görüş oluşturmamızın kolay olmadığını söyledim. Hepimizin görüşü var. Kulüpler bunu kendi aralarında değerlendirsin federasyonun ortak görüşünü de öğrenmek istedik. TFF'nin ortak görüşünü alırken, Federeasyon hem milli takımdan hem kulüplerden sorumlu. Hem milli takım hocalarının hem de kulüplerin görüşünü almaları gerekiyor. Kulüpler bunun geldiğini biliyordu ama toplu bir görüş gelmemişti."

YABANCI OYUNCU SAYISI KONUSU
"Önümüzdeki sezondan itibaren bir değişiklik olacak mı?" sorusuna ise Sepil, "Ortada verilmiş bir karar yok. Kulüpler Birliği'ne TFF'nin bir öneri paketi var. Şu anda 14 yabancıyla imzalanabilir varken, onların aklında 12 geçtiğini, özellikle İstanbul kulüpleri bunun oldukça zor olacağını ellerindeki kontratlar artı, mevcut kontratlardan bunun 14'te kalmasını istediler. 14 sayısında kalmanın doğru olacağı konuşuldu. Avrupa'da mücadele eden kulüplerin daha fazla yabancıyla oynama istekleri var. Federasyon 12 tane dedi. Genel görüş 14 kalması yönünde genel görüş geldi.

Kulüpleri bağlamadan söylüyorum. Önümüzdeki 3 sene sahada olabilecek yabancı sayısıyla ilgili öneriler geldi. TFF'den ilk yıl için 2020-21 için sahada 8 yabancı önümüzdeki üç yıl için bunun 7 ve 6 olması yönünde teklif geldi.

TFF tarafından tartışılan alt yapıdan oyuncu oynatma konusu geldi. Önümüzdeki sezon alt yapıda minimum 1 sonraki sezonda 2 şeklinde yorum söylendi. Kulüplerden eri dönüş istedi. Bunu kulüplere izahını yaptıktan sonra onlardan geri dönüş bekliyoruz. Geri dönüşü toplayıp bunu TFF'ye kulüplerin görüşünü bildireceğiz. Bütün kulüpler aynı şeyi düşünmeyecektir. 18 kulübün görüşünü toplarıp bunu TFF ile paylaşacağız" yanıtını verdi.   

"REZERV LİG'İN ADI B LİGİ OLACAK"
Rezerv Lig'in isminin B Ligi olacağını söyleyen Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, "Uygulama nasıl olacak? O konuda net bir fikir yok. Problemi yabancı oyuncu sayısı olarak görmüyorum. Nasıl Türk oyuncuları yetiştiririz sorusu var. Türk futbolunda en önemlisi, bu çocukları oynatabileceğimiz yerler çok az. Eskiden u-21, u-19'lar vardı. Gazozuna maçlarda futbolcu yetişmiyor. Rekabetçi olmayan yerlerde futbolcu yetiştirmekk zor oluyor. Bizim teklifimiz şu. 3. ligden başlayan ve orada rekabetçi bir şekilde oynayacak bununla ilgili kulüplerin tamamı istemeyebilir. Hatta 2. ligdeler. Böyle bir sistem kurulsun.

Tercimiz diğer kulüplerle rekabetçi bir şekilde oyanamak. Takımlar arası B takımı ile A takımı arasında mantıki geçişler olmalı. Suistimale yol aüçmayacak bir şekilde uygulanmalı. Bizim 3. ligde olma ihtimalimiz olabileceğini ama kendi aramızda oynamak gerektiğini söylediler. Rekabeti kendi içinde yaratmalı. İnşallah B Ligi'ni önümüzdeki sene TFF'yi ikna edip gerekli kararlar çıkarsa oynayacağız" ifadelerini kullandı. 

SÜPER LİG'DE YENİ SEZON NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Süper Lig'de yeni sezonun ne zaman başlayacağını yönelik soruya da Mehmet Sepil, "Dünkü toplantıda mutabakattan çok görüş alış verişinde bulunduk. TFF başkanımız zaten beni arayıp ilk tercihlerinin 15 Ağustos olduğunu bundan 1 hafta önce söylemişti. 34 maç oynanması gerekiyor. En az 3 tane milli maç haftası. Hocamız (Şenol Güneş) 2. devre için mutlaka bir tane daha isteyecek. Şenol Hocamızın hazırlık olarak bitmek için erken başlaması söylendi. Geçen hafta Kulüpler Birliği ile uzun bir tele konferans yaptık. Yayıncı kuruluşumuz da bu konuda hassas. Erken başlayan veya daha fazla zamana yayılan ligin kendileri için daha uygun olacaağını söyledi. 

Herkes çok yogun. Hiçbir oyuncum İzmir'i terk etmedi. Aylardır ailelerini görmediler. Transfer yapmamız lazım. 26'da lig bitecek. Transfer sürecinin olması gerekiyor. Ne kadar çok acele ederseniz, maliyeti o kadar yüksek oluyor. Geçen sezonun seyircili mi,. nasıl başlayacağı konusu var. Ne kadar uzatırsak o kadar seyircili oynatma ihtimalimiz artacak. daha çok 28 Ağustos ile 12 Eylül olasılıkları tartışıldı. Konuyla ilgili karar verilmedi. Nihat Başkanımız Şenol Hoca ile bir kez daha konuşacağını ve tekrar bir araya geleceğimizi tartıştık" yanıtını verdi. 

Sayfa Yükleniyor...