Çok garip bir final olabilir!

Fenerbahçe'ye verilen 1 maçlık seyircisiz oynama cezası çok ilginç sonuçlara yol açabilir! Öyle ki gelecek sezon başında Fenerbahçe ile Galatasaray'ın karşılaşacağı Süper Kupa finalinde tribünlerin yarısını Galatasaraylılar doldururken, diğer yarısı bomboş kalabilir...

NTV Spor 15.05.2014 - 19:03
PFDK, Karabükspor maçında çirkin ve kötü tezahüratlar yapılması, ayrıca bu eylemin bu sezon 6. kez tekrarlanması nedeniyle Fenerbahçe'ye 1 maç seyircisiz oynama cezası verdi.
 
Ancak Fenerbahçe'ye verilen bu ceza, bir soruyu gündeme getirdi: Ceza hangi maçta çekilecek?
 
Bilindiği üzere Fenerbahçe bu sezonki iç saha maçlarını tamamladı. Dolayısıyla sarı lacivertliler bu 1 maçlık cezayı önümüzdeki sezon ilk resmi maçında çekecek.
 
Bu da akıllara şu soruyu getiriyor: Fenerbahçe cezasını gelecek sezon Süper Lig'deki ilk iç saha maçında mı yoksa Galatasaray ile oynayacağı Süper Kupa finalinde mi çekecek?
 
PTT 1. LİG ÖRNEĞİ
Bu konuyla ilgili olarak önümüzde ilginç bir örnek var. Hem de tıpkı Fenerbahçe ile Galatasaray'ın karşılaşacağı Süper Kupa finali gibi tarafsız bir sahada oynanacak olan bir maç.
 
Pazar akşamı Mersin İdmanyurdu ile Samsunspor arasında oynanacak PTT 1. Lig Play-Off final maçında çok ilginç bir tribün manzarası olacak.
 
Samsunspor'un seyircisiz oynama cezası nedeniyle, stadın Samsunspor'a ayrılan kısmında sadece kadın ve çocuk taraftarlar olacak. Şükrü Saracoğlu'ndaki maçta tribünün Mersin İdmanyurdu'na ayrılan diğer yarısına ise erkek taraftarlar girebilecek.
 
SÜPER FİNAL'DE UYGULANIRSA...
TFF önümüzdeki sezondan itibaren kadın ve çocuk taraftar uygulamasını kaldırmayı planlıyor. Eğer federasyon kadın ve çocuk taraftar uygulamasından vazgeçer ve maçlar yeniden seyircisiz oynanmaya başlarsa durum daha da ilginç bir hal alacak.
 
Çünkü eğer TFF, Fenerbahçe'nin cezasının Spor Toto Süper Lig başlamadan önce oynanacak olan Süper Kupa finalinde uygulanmasına karar verirse Mersin-Samsun maçındakinden de ilginç bir senaryo ile karşı karşıya kalacağız.
 
Bu durumda stadın yarısında Galatasaray taraftarları olacak. Kalan yarısı ise Fenerbahçe'ye ayrıldığından ama Fenerbahçe taraftarı stada alınmayacağından boş kalacak.
 
Tabii ki TFF'nin Fenerbahçe'nin cezasının Süper Lig'de uygulanmasına karar vermesi, ligdeki ilk iç saha maçının boş tribünler önünde oynanması; Süper Kupa finalinin ise kısıtlamasız tribünler önünde oynanması da ihtimal dahilinde.
 
TALİMATLAR NE DİYOR?
Futbol Disiplin Talimatı'nın 91. Maddesi “İnfazın Özel Hükümleri” başlığını taşıyor. Bunun 1. fıkrası kişilere uygulanan müsabakadan men cezasının infazını tamamlıyor ve “Müsabakadan men cezası, ilgili resmi müsabaka kategorisi dikkate alınarak infaz edilir. Bu kapsamda profesyonel kulüp futbolcusu yönünden profesyonel lig ile Türkiye Kupası ve Süper Kupa müsabakaları infaz hesabında aynı kategori sayılır” diyor. Yani futbolcular için müsabakadan men cezası ertesi sezon başındaki Süper Kupa maçına taşınıyor.
 
Talimatın 98. maddesi ise “Seyircisiz Oynama Cezasının Uygulanması” başlığını taşıyor. Bu maddenin 5. fıkrası “Seyircisiz oynama ve saha kapatma cezasının infazında profesyonel lig ile Türkiye Kupası müsabakaları aynı kategori sayılır” şeklinde. Burada Süper Kupa müsabakası sayılmamış. Ancak hemen önceki 4. fıkrada cezanın tarafsız sahalarda oynanan play-off müsabakalarına denk gelmesi durumunda (alt liglerdeki terfi maçları kast ediliyor) rakip takımın seyircisinin stadyuma alınacağı, ceza alan kulübün kadın-çocuk taraftarlarının tribüne girebileceği hükme bağlanmış.
 
Süper Kupa müsabakası için talimatlarda özel bir hüküm bulunmuyor. Dolayısıyla durum yoruma açık. Bu yorum, talimatın 98/4 maddesindeki tarafsız sahadaki play-off müsabakalarındaki uygulamadan hareketle yapılırsa Fenerbahçe tarafında sadece kadın-çocuk seyirciler olacak gibi görünüyor. Tabii TFF'nin seyircisiz maç cezası uygulamasında bu yönteme devam edip etmeyeceği, edilmemesi yönünde bir karar çıkarsa bir önceki sezondan devreden cezaların infazının nasıl yapılacağı gibi konular tartışmaya açık.
 
Bir de maçın hasılat paylaşımı var. Süper Kupa'da kazanan taraf hasılatın % 60'ını, kaybeden de % 40'ını alıyor. Taraflardan biri cezalı olursa diğer takım seyircisinin ürettiği hasılatın iki takıma paylaştırılması gibi garip bir tablo ortaya çıkacak.
 
Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki her maç öncesinde, sırasında, sonrasında çok tartışma yaratır. Süper Kupa finali için ilk tartışma konusu şimdiden belli: Cezanın infazı ve yöntemi...
 
(NTVSpor.net)

Sayfa Yükleniyor...