Mustafa Cengiz: Gündemimizde seçim yok

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda sarı-kırmızılı ekibin gündemini meşgul eden seçimle ilgili konuştu. Aşkımızın, sevdamızın peşindeyiz ifadelerini kullanan Cengiz, "Bizim gündemimizde seçim yok" dedi.

NTV Spor 21.11.2019 - 13:37 | Son Güncelleme: 21.11.2019 - 14:34

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda gündemi değerlendirdi ve vergi yasası çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. 

Türkiye'nin futbolla çok ilgili olduğunu söyleyen Cengiz, "Mecliste çok önemli bir yasa var. Galatasaray'ımızın sorunları dışında Kulüplür Birliği'yle birlikte geçmekte olan vergi kanununda sporla ilgili daha doğrusu futbolla ilgili düzenlemeyle ilgili de uğraşıyoruz. Türkiye'de, 'Herkes vergi veriyor futbolcular vermiyor' diye yanlış bir algı var. Futbolcuların vergilerinin arttırılması istendi. Bu futbolcuların verdiği vergiyi artırmaz. Kulüplerin üzerindeki sözleşme yükünü artırır. Çıkan yasanın taslarığının 22. maddesinde açıkça diyor ki "Eğer futbolcu ödemezse kulüp öder" deniliyor. Sorumluluk tamamen kulüpte. Futbolcunun ödeyeceği dediği var sayım maaselef kulüplerin üzerinde. Kulüpler yıllardır maalesef vergi ödeyemiyor. Bir büyük kulüpteki vergiyle ilgili sorun neyse diğerinde de aynı. Birine afa geliyorsa diğerine de geliyor. Devlet bir ayrım yapmıyor. Ancak bir algı operasyonu yapılıyor. Şu kulüp vergiyor diğeri vermiyor değil." dedi.  

"STOPAJ OLDUĞU GİBİ KULÜPLERE GİTSİN"
"Göreve geldiğimizden bu yana 288 milyon TL vergi ödedik." açıklamasını yapan Cengiz şöyle devam etti, "Yapılandırdığımız vergi 180 milyon TL. 300 milyon TL'ye yakın vergi ödedik. 200 milyon TL'ye yakın vergiyi yapılandırdık. Diğer kulüpler de aynı. Kulüpler vergi bazında yol ayrımına geldiler. Meclis ve hükümet geçen Nisan ayında müthiş bir karar çıkardı. Profesyonellerden alınan vergilerin amatörlere aktarılması yönünde karar alındı. Bunların içinde bütün yaş grupları var. 1700'e yakın sporcuyu ilgilendiriyor. 104 milyon TL'lik stopajı kontrüllü olarak alt yapıya verdik: Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta bir takım dallarda kıpırdanmalar yapıyorsak, nedeni bu yasa. Bunun kalkma riski var. Buna dokunmayalım. Stopaj olduğu gibi kulüplere gitsin. Profesyonellere harcamadan doğrudan amatörlere gitsin." 

"GÜNDEMİMİZDE SEÇİM YOK"
Galatasaray'daki seçim tartışmalarına de değinen Cengiz, "Bir grup var. Liseli değil. Başarısız oludğum anda zaten beni burada kimse tutamaz. Biz hangi konuda başarısız isek bunu söylesinler. 'İleşitimsizlik ve üslup' demişler. Olabilir. Bu konuda bir diksiyon dersi almam. İletişim konusunda eksikler olabilir. Biz 147 milyon Euro zararla kulübü almışız. Bu yaklaşık 900 milyon TL yapar. 147 milyon Euro zarardan reel kara geçtik. Kayyımdan bahsediliyor. 5 yıl üst üste zarar yapan Sportif AŞ'yi kâra geçirerek kayyımdan kurtardık. Kayyım çığlıkları söyleniyor. Bunları esefle kınıyorum. 'Benden değilse batsın zihniyetiyle' gidiyorsanız, galibiyetlerine üzülüyorsanız şapkayı koyup düşünmelisiniz. Ne için, kimin için Galatasaraylısınız. Bu bir mucize değil. Buna inanamadılar. Koca koca insanlar makyaj çantasıyla geziyor dediler. Dervişin fikri neyse zikri odur. Makyaja ihtiyacımız yoktur. Bu kadar denetleme kurulu olan bu kulüple insan bunu nasıl söylüyor. Halka açık bir kulüpte suç işliyorlar. Bir anlam veremiyorum. Demokrasilerde özgürcü eleştiri haktır. İnsanın eleştiriyi dinlemesi gerekiyor. Ben de dinliyorum.  Maalesf şu anda bir şey bulamıyorum. Biz çocukluk aşkımızın, sevdamızın peşindeyiz. Bizim gündemimizde seçim yok. Tarihi konularla uğraşıyoruz. Seçimek gitmek Galatasaray'a zarar verir." ifadelerini kullandı.  

FATİH TERİM İLE ARASINDA SORUN OLDUĞU İDDİALARI...
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim
'le aralarında sorun olduğu iddialarını da cevaplayan Cengiz, şunları aktardı:

"Biz buraya siyaset yapmaya gelmedik. Biz çocukluk aşkımızın peşindeyiz. Florya ile bir sorunumuz yok. Hocayla daha dün düğündeydik. O da gülüyor bizde gülüyoruz. Ben basketbola, voleybola hiç birine karışmıyorum. Florya'nın bir sorunu varsa Abdurrahim (Albayrak) Bey anlatır. Böyle yargıya nasıl varıyorlar bilmiyorum."

FLORYA VE RİVA KONUSU
Galatasaray'ın Emlak Konut ile Florya ve Riva arazileri konusunda yaşadığı sorunların sorulması üzerine ise Cengiz, "Orada müthiş bir ters algı yaratmaya çalışıyorlar, Florya ve Riva arazisi için 2015'te Emlak Konut ile bir anlaşma imzaladık. Hemen devamında bir konut krizi yaşandı. Florya'dan çıkmadık değil, çıkamadık. Futbol takımının sokakta antrenman yapacak hali yok. Öyle görünüyor ki Kemerburgaz'daki sıkıntı sürecek. Bir bedel koparmaya çalışıyorlar. Biz kimseye haraç vermeyiz. Florya'yı aldığımız günkü haline getireceğiz. Hayırlı bir şekilde bedelini ödeyerek tekrar Florya'da antrenman sahalarımızı uzun vadele kalıcı hale getirmeye çalışıyoruz. Kimse kimseye bir şey bağışlamıyor. Ali Sami Yen de öyle. Ali Sami Yen için ödediğimiz bedel çok yüksek. 1 milyar 400 milyon TL'lik hasıla yarattık. Devlete gitti. Galatasaray'dan başka bir takım, "Şu sahayı mülkü aldım, iskan ruhsatım var, devlete para kazandırdım" diyorsa onu tebrik ederim. Biz devlete para kazandırdık. Hiçbir şeyi bedelsiz almadık. Her şeyin bedelini ödedik ama parayla ama alın teriyle." yanıtını verdi.  

Sayfa Yükleniyor...