City'den 500 milyon Dolar'lık satış

Manchester City'nin aralarında bulunduğu takımları elinde bulunduran Abu Dabi sahipli City Football Group (CFG), 500 milyon Dolar'lık hissesini ABD'li özel sermaye fonuna sattı. Bu satışın ardından 4.8 milyar Dolar'lık değere ulaşan CFG dünyanın en değerli futbol grubu oldu.

NTV Spor 27.11.2019 - 13:57 | Son Güncelleme: 27.11.2019 - 13:58

İngiltere Premier Ligi'nin son iki yılının şampiyonu Manchester City'yle birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Çin'de kulüplerine de sahip City Fottball Group'un (CFG) yüzde 10'luk hissesini Silver Lake isimli Amerikalı özel sermaye fonu aldı. 500 milyon Dolar'lık bu satışın ardından Abu Dabi kontrollü CFG'nin değeri 4.8 milyar Dolar oldu. Bu rakamla birlikte CFG, dünyanın en değerli futbol grubu haline geldi.

CFG Başkanı Haldun El Mübarek anlaşmayla ilgili yayınladığı açıklamada, "Silver Lake teknoloji yatırımlarında dünyanın lider kuruluşu ve onlarla yaptığımız anlaşmadan dolayı mutluyuz. Yeni fırsatlarla birlikte daha da büyüyeceğimize inanıyorum" diye konuştu.

New York City FC (ABD), Melbourne City FC (Avustralya), Yokohama F Marions (Japonya), Club Atletico Torque (Urugay), Girona (İspanya), Sichuan Jiuniu FC (Çin) gibi kulüplerin de sahibi olan CFGdeki diğer hissedarların paylarından Silver Lake'e verilmediği kaydedildi. Şeyh Mansur Bin Zayed El Nahyan'ın sahibi olduğu Abu Dabi United Grup'un, CFF'nin yüzde 77'sini kontrol etmeye devam edeceği belirtildi.

ALT LİGLERDEN ZENGİNLİĞE
Manchester City 1968'de İngiltere şampiyonluğunu kazansa da ezeli rakibi Manchester United'ın gölgesi altında kaldı. 1998'de ise İngiltere 3. Ligi'ne düşecek kadar başarısız dönemler geçirdi. Ancak son yüzyıldaki yatırımlarla zirveye çıktı. Manchester City'yi Abu Dabili CFG'nin satın almasının ardından İngiltere Milli Takım oyuncusu Raheem Sterling, Belçika'lı Kevin De Bruyne ve Arjantinli Sergio Aguero gibi oyuncuları kadrosuna kattı. Sürekli Permier Lig'de zirveye oynamaya başlayan Manchester City, 2018-19 sezonunda 687 milyon Dolar'lık gelir açıkladı ve üst üste 5. sezonunda da kâr ettiğini duyurdu. İngiltere kulübü Abu Dhabi kraliyet ailesinin kontrolünde arka arkaya 11. yılda da gelirini artırdı. Manchester City geçen sezon ise Pep Guardiola yönetiminde Premier Lig, Federasyon Kupası ve Lig Kupası olmak üzere sezonu üç kupayla tamamladı.

BÜYÜK KÜLÜPLERE YATIRIMCI İLGİSİ
1990'lardan sonraki yatırımlarla ayağa kalkmaya çalışan Manchester City, Orta Doğu parasının kulübe akması sonrası dünyanın en zengin kulüplerinden biri haline geldi. Avrupa'nın önde gelen kulüpleri de son yüzyılda dünyanın önce gelen yatırımcılarla da Asya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Orta Doğu'da daha çok taraftarın ilgisini çekmeye başladı.

Manchester City'nin en büyük rakibi Manchester United'ı Amerikalı Glazer ailesi, Premier Lig'in önde gelen kulüplerinden biri haline gelen Chelsea'yi Rus milyarder Roman Abramovich ve son Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve Premier Lig lideri Liverpool'u ise Amerika'lı Fenway Sports Group kontrol ediyor. Katar Sports Investment ise Fransa Ligi'nde hegemonyası altına alan Paris Saint Germain'in (PSG) sahibi konumunda bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...