Çalımbay: Trabzonspor camiası emin olsun

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Fenerbahçe karşısında sahaya her şeylerini koyacaklarını ve bundan Trabzonspor camiasının da emin olması gerektiğini söyledi.

NTV Spor 18.05.2011 - 16:55

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, hafta sonu Fenerbahçe ile yapacakları maçla ilgili, ''Herkesin emin olması gerekiyor, başta tabii ki Trabzonspor camiasının, biz sahada her şeyimizi ortaya koyacağız. Yani her şey sahada bitecek'' dedi.

Çalımbay, kulüp tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, bu seneki hedeflerinin ligde kalmak olduğunu, bunu da gerçekleştirdiklerini söyledi. Ligin son haftasında kader maçının, Fenerbahçe ile oynayacakları maç olduğunu ifade eden Çalımbay, ''Antrenörlük hayatımızda tabii ki böyle şeylerle karşılaşacağız. Futbolculuk hayatımda böyle maçları çok oynadım, antrenörlük hayatımda da böyle olacak. Bize düşen çok büyük bir sorumluluk var, biz de bu sorumluluğun inşallah üstesinden geleceğiz. Biz başka birilerine benzemeyiz. Yani şunu anlatmak istiyoruz, biz takım ayırmayız. Bizim için Trabzonspor takımı da birdir, Fenerbahçe takımı da birdir. Ona sıkıp, buna sıkmama gibi, ona oynayıp, buna oynamama gibi bir düşüncemizin olması mümkün değil'' dedi.

İki takıma da çok büyük saygı duyduğunu dile getiren Çalımbay, ''İki takımı da çok tebrik ediyorum. En başta büyüğümüz olan Şenol hocayı, arkadaşımız olan Aykut hocayı tebrik ediyorum. Gerçekten mükemmel bir grafik çizdiler, bana göre ikisi de şampiyonluğu hak ediyorlar. Ama tabii ki bir tane şampiyon çıkacak. Bize düşen de burada gerekli mücadeleyi göstermek. Bir kere herkesin emin olması gerekiyor, başta tabii ki Trabzonspor camiasının, biz sahada her şeyimizi ortaya koyacağız. Yani her şey sahada bitecek. Sahanın dışındaki hiçbir şeye izin vermiyoruz. Benim kesinlikle böyle bir şeye izin vermem mümkün değil. Her şey sahada bitecek'' diye konuştu.

Karşılarındaki takımın Fenerbahçe olduğunu söyleyen Çalımbay, ''16'da 16 giden bir takım. Mükemmel bir grafik çizen bir takım ve son maçı da bizimle. Tabii ki bu 3 ihtimalli bir maç. Yenebiliriz, yenilebiliriz, berabere kalabiliriz. Ama ben şunu söylemek istiyorum, sahamda mağlup olmak istemiyorum. Kendi taraftarımın önünde de mağlup olmak istemiyorum. Ama futbol bu. Onun için de her şeyin olabileceği bir maç. Kendimi Aykut hocanın veya Şenol hocanın yerine koyduğum zaman, her şey bir 90 dakikaya kalmışsa orada her şeyimi ortaya koyarım. O yüzden bizim oynayacağımız maç, zor bir maç ama çok büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Bunun da farkındayız ve hiçbir oyuncuma izin vermedim. Sadece eşi rahatsız olduğu için izin verdiğimiz Sandro dışında bütün arkadaşlarımızı burada tuttuk. Ve antrenmanlarımızı da aynı ciddiyetle yapıyoruz. Sanki final maçını biz oynuyormuşuz derecesinde. Biz çıkacağız, sahada her şeyimizi ortaya koyacağız. Tabii ki futbol bu, her şey olabilir. Ama bizim oynayacağımız maçta kimse bir şey aramasın. Öyle bir şeyin olması mümkün değil. Trabzonspor camiası da rahat olsun, biz Sivasspor olarak bize yakışanı sahaya çıkıp yapacağız. Tabii ki bizim Fenerbahçe'ye karşı tekme, tokat gibi veya başka bir şey gibi oynamamız da mümkün değil. Bizim Fenerbahçe'ye saygımız sonsuz, Trabzonspor'a da saygımız sonsuz. Biz sadece yapılması gereken mücadelemizi, bize yakışacak mücadelemizi sahada göstereceğiz. Onun için kimse oralarda bir şey aramasın. Oynadığımız oyunla, verdiğimiz mücadeleyle bu maçta hiçbir şeyin olmadığını, hiçbir şaibenin olmadığını da görecekler'' ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı bütün takımlarda beyaz bir sayfa bıraktığını ifade eden Rıza Çalımbay, ''Yani kimse bizim arkamızdan laf söyleyemez. Futbol ne gerektiriyorsa onu yaparız. Çünkü ben futbola minnettarım, eğer biz bu günlere gelmişsek futbol sayesinde geldik. O yüzden de futbola hiçbir yerinde ihanet etmem. O yüzden ne gerekiyorsa onu yapacağız'' dedi.

FENERBAHÇE TARAFTARININ AÇTIĞI PANKART
Beşiktaş'ta teknik direktör olduğu dönemde Fenerbahçe taraftarlarının kendisi hakkında açtığı pankarta da değinen Çalımbay, ''Tabii ki insan görünce üzülüyor ama benim kafama takacak bir şeyim yok. Çünkü ben geçmişimden rahatsız olan bir insan değilim. Ama benim o pankart olayını koskoca Fenerbahçe camiasına bağlamam mümkün değil. Orada kendini bilmez 3-4 kişinin yaptığı bir şey. O 3-4 kişi için söylüyorum, o cevabı da biz zaten o gün sahada verdik. Belki de Beşiktaş-Fenerbahçe tarihinde olmayacak bir maç oynadık ve Fenerbahçe takımını kalecisiz de olsa 4-3 yendik. Onun için onun üstünde duracak değilim. Öyle şeylerden dolayı da Fenerbahçe düşmanlığı gibi bir şey yaratmalarına da gerek yok. Biz her şeyin farkındayız. Benim çok Fenerbahçeli arkadaşım var, çok sevdiğim arkadaşlarım var. O yüzden de Fenerbahçe'ye karşı ayrı bir şeyim olması da mümkün değil. Biz futbolun gerektirdiği şeyleri sahada yapacağız. O yüzden de herkes rahat olsun'' dedi.

Çalımbay, Trabzonspor'un, Fenerbahçe taraftarına daha fazla bilet ayrılmasıyla ilgili itirazının sorulması üzerine, ''Aslında fazla o konulara girmek istemiyorum. Ama biz son maçı burada Trabzonspor ile oynasaydık, Trabzonspor'a da verilmesini isterdim. Çünkü Trabzonspor taraftarı da Fenerbahçe taraftarı da son maçta takımının yanında olmak ister. Bence orada biraz anlayışlı davranmak gerekiyor. Yönetim kurulumuzun yaptığı hareketin doğru olduğuna inanıyorum'' açıklamalarını yaptı.

''SİVASSPOR'A LEKE SÜRDÜRTMEM''
Takım ayırma gibi bir düşüncelerinin kesinlikle olamayacağını söyleyen Çalımbay, ''Ben Sivasspor'a leke sürdürtmem. Onu herkes bilsin. Biz çıkacağız alnımızın akıyla maçımızı oynayacağız. Maç ne olur onu bilemem. Üç ihtimalle bir maç ama kimse hiç bir şey aramasın'' dedi.

Çalımbay, Fenerbahçe'nin yıldız futbolcularına özel bir önleminin olup olmayacağının sorulması üzerine, ''Ben Fenerbahçe takımını gerçekten tebrik ediyorum. Aziz Yıldırım'ı tebrik ediyorum. Çünkü Aykut hoca zor günler yaşamasına rağmen sonuna kadar arkasında durdu. Ve şu günlere geldiyse Fenerbahçe takımı, bundaki en büyük pay sahiplerinden bir tanesi başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kuruludur, çünkü Aykut hocanın arkasında durdukları için. Fenerbahçe takımına baktığınız zaman, sadece bir kişiyi tutmakla bu iş olmuyor. Çok iyi bir takıma sahipler'' cevabını verdi.

Sayfa Yükleniyor...