Terim'den "hükmen yenilgi" açıklaması

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Covid-19 vakaları nedeniyle Süper Lig'deki maçlarda erteleme yerine hükmen yenilgi iddialarıyla ilgili konuştu.

NTV Spor 23.11.2020 - 19:15 | Son Güncelleme: 23.11.2020 - 23:21

Kayserispor maçı öncesinde yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim "Bildiğim kadarıyla henüz hükmen mağlubiyet yok. 42 hafta oynuyoruz. Avrupa maçlarını da düşünecek olursak haklı olarak zaman sıkıntısı var. Pandeminin yakıp yıktığı ortamda TFF'nin de işi kolay değil. İkinci yarı için hükmen yenilgi düşüncesi var. Çünkü fikstürde zaman sıkıntısı var. TFF'nin yerinde olsam oyuncu sayısında 30'u 35 yaparım, 35'i belki 40 yaparım. O zaman bu maçlar oynanabilir. Ertelemenin çok fazla olamayacağını düşünecek olursak, yarın bir gün ülke adına 15 gün, 21 gün, 1 aylık bir karar alınırsa ve ara vermek zorunda kalırsak, esas sıkıntı o zaman. Her kafadan bir ses çıkacak o zaman. Bana kalırsa Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir an evvel 'Şu şartlar altında olursa böyle bir karar alacağım' demesi lazım" ifadelerini kullandı.

Fatih Terim, maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ligin geleceğini nasıl etkileyeceğine yönelik bir soru üzerine, şunları kaydetti:

"Şu anda 30 kişilik bir kadro içinde 14 kişi olduğu zaman maçın ertelenmesi söz konusu. 4-5 maç sonra devreye giriyoruz. İkinci yarı için 14'ün altına düşülürse, hükmen mağlubiyet gibi şeyler söz konusu. Sezon sonu Avrupa Şampiyonası olmasından dolayı lokal federasyonların maçlarını belli bir sürede bitirmesi gerekiyor. Lig 42 hafta sürüyor. Dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonunun fazla vakti yok. Bu lanet hastalığın nasıl devam edeceğini bilemiyoruz. Federasyonun sezon başında alması gereken bir karar vardı. O da futbolun kesintiye uğraması ihtimaline karşı yapılması gerekenler. 'Eğer böyle bir şey olursa ben ligi devam ettirmem, ligi bu sıralamayla kabul ederim, beyaz lig ilan gederim' gibi. Bunun kararının verilmesi lazım."

Covid-19 salgınında ikinci dalganın kötü geçtiğini aktaran Terim, "İşte Galatasaray'ın 9 oyuncusu yok, bunların 4-5 tanesi milli takımlardan Kovid-19. Deplasmanlar herkes için geçerli ve tehlikeli. Eğer oynanmasında ısrarcıysak 30 sayısını 35-40'a getirmemiz, 17, 18 ve 19 yaş grubundan bazı oyuncuları almamız gerekir. Böyle olursa ligin kalitesi aynı olmayabilir. Yayıncı kuruluşun bu kadar kulüpler için önemli olduğu bir noktada o maçlar cazip olur mu? Birçok soruya cevap verilmesi gereken bir noktadayız." ifadelerini kullandı.


Sayfa Yükleniyor...