TFF'den Sportif Ekipman Talimatı: Numaralar, isimler, şampiyonluk yıldızları...

TFF, Sportif Ekipman Talimatında değişikliğe giderek takımların formalarında kullanacağı yazı fontu, reklam detayları gibi yapısal kuralları anons etti.

NTV Spor 08.07.2022 - 10:07 | Son Güncelleme: 08.07.2022 - 10:14

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Sportif Ekipman Talimatında değişikliğe gitti. 

TFF'den yapılan açıklamada; müsabakalara katılacak futbolcuların, müsabaka görevlilerinin ve diğer kişilerin, forma setleri ve benzeri sportif giysileri ile bunların üzerindeki reklam sayılabilecek her türlü resim, yazı ve benzeri şekillerin kullanımı ile ilgili esasların belirlendiğini duyurdu.

TFF yayınladığı Sportif Ekipman Talimatında 'Arial' font zorunluluğunun devam edeceğini açıkladı.

Değişiklik 10. maddenin 2. fıkrasında yapıldı.

MADDE 10 – NUMARALAR ve İSİMLER

(1) Futbolcuların formalarında ve şortlarının sol ön yüzünde aynı numaraların bulundurulması zorunludur. Numaralar, formalarda 25-30 cm, şortlarda 10-15 cm büyüklüğünde olmalıdır.

(2) Numaralar ve isimler, forma setlerinden farklı olacak biçimde tek renkte ve görülebilir olmalıdır. Bununla birlikte kulüpler, yasal mevzuata uygun olması, forma numaralarının görünürlüğünü etkilememesi ve TFF’den onay alması kaydıyla, formalarda yer alacak numaraların içerisinde desen, figür, çizim, fotoğraf vb. ibareler bulundurulabilirler.

Son günlerde tartışma konusu olan şampiyonluk yıldızları konusu ile ilgili madde talimatta yer aldı. Talimatın 16. maddesinde şu ifadelere yer verildi;

MADDE 16 – ŞAMPİYONLUK YILDIZLARI

(1) En üst profesyonel ligde şampiyon olmuş kulüpler, her 5 şampiyonluk için bir yıldız takma hakkına sahiptirler.

(2) Yıldızlar, kulüp logosu üzerinde yer almalı ve 2,5 cm. çapında olmalıdır.

TIKLA: TFF'nin sitesindeki talimatındaki tam metin <<<

Federasyon yaptığı açıklamayla 11.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren Sportif Ekipman Talimatı'nın yürürlükten kaldırıldığını duyurdu.. 

- 5 yıldızlı logo tartışmasında neler yaşandı?


Galatasaray Kulübü, "ulusal lig statüsü dışında elde edilen şampiyonluklara dair yapılan hukuk dışı işlemlerin durdurulması ve gerekli önlemlerin alınması" talebiyle Türkiye Futbol Federasyonuna başvuruda bulundu.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Fenerbahçe'nin internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruyla beş yıldızlı logo kullanımını hayata geçirdiği hatırlatıldı.

TFF tarafından bu konuda alınmış bir karar olmamasına rağmen yapılan duyurunun gayrimeşru olduğu savunulan açıklamada, Galatasaray Kulübünün 23 Mart 2021 tarihinde bu konuyla ilgili itirazlarını yazılı olarak beyan ettiği ve başvurunun neden reddedilmesi gerektiğini sebepleriyle birlikte federasyona ilettiği kaydedildi.

"62 yıldır uygulanmakta olan Milli Lig sisteminin kişisel hesaplar için yetki, şekil, usul, konu ve amaç bakımından hukuka aykırı bir şekilde değiştirilmesi amacıyla çaba harcamaya devam etmek, sportif başarısızlıklarını örtbas etmek için Türk futbolunu ve Türkiye Futbol Federasyonunun itibarını zedelemek için gözünü kırpmayan sorunlu bir düşüncenin ürünüdür." denilen açıklamada, şu ifadelere ver verildi:

"İzansız ve hukuk tanımaz bir şekilde yapılmaya çalışılan bu ve benzeri girişimleri hoş görmemiz, Türk yargı ve idare sistemi ve kararlarını hiçe sayan, eşi benzeri olmayan şımarıklıkları görmezden gelmemiz beklenemez. İnanıyoruz ki sadece Galatasaray camiasının değil, diğer kulüp yönetimleri ve taraftarlarının da ortak amacı, maddi ve manevi kayba uğramamak, armalarını asılsız pazarlama ve manipülasyon malzemesine aracı etmemektir. Bu amaçla herkesi hukukun, adaletin ve tarihi gerçeklerin yanında olmaya davet ederiz."


- Federasyona çağrı

TFF yönetiminin göreve geldiği ilk günden bu yana eylem ve söylemleriyle hukukun üstünlüğü ve adalet duygusuna önem verdiğine dikkat çekilen açıklamada, "TFF'nin ilgili talimatlarında şampiyonluk yıldızlarının nasıl kullanılacağı açıkça belirtilmesine rağmen sürdürülmeye çalışılan bu orta oyununun sona erdirilmesi ve Türk futbolunun telafisi imkansız zararlara uğramasının engellenmesi için gereken tedbirlerin alınmasını ve TFF talimatları uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasını talep ederiz." denildi.

- Fenerbahçe'den "28 şampiyonluk" açıklaması 

Fenerbahçe Kulübü, 1959 öncesi şampiyonluklarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonuna yaptıkları başvurunun cevabını yeni TFF yönetiminden beklediklerini bildirdi.

Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada Süper Lig'de 1959 yılının milat alındığı için öncesindeki 9 şampiyonlukların yok sayıldığı ve kulüplerin şampiyonluklarını simgeleyen yıldız hesabına katılmadığı kaydedildi.

Milat kabul edilen 1959 tarihine uyulmayarak istisnalar yapıldığını ileri sürüldüğü açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kulübümüz, 1923 yılında kurulan Türkiye Futbol Federasyonunun bizzat oynatmış olduğu ve sonrasında yok saydığı (!) bu şampiyonluklarla ilgili 6 Mart 2021 tarihinde resmi, hukuksal tüm kanıtlarını sunarak Türkiye Futbol Federasyonuna bir başvuru yapmıştı. Ve bu başvurunun yanıtı 'kurumlarda devamlılık esastır' gerçeğinden hareketle TFF'nin yeni başkanı ve yönetiminden beklenmektedir. Kulübümüzün gerek ulusal gerekse uluslararası arenada hakkını savunmaya hazır olduğu bu konuyu Türkiye Futbol Federasyonuna hatırlatıyor, kendilerinin bu başvuruyu hukuki şartlar çerçevesinde değerlendirmeye almasını beklediğimizi vurguluyoruz. Bu konunun değerlendirilmesi sürecinde, kulübümüzden herhangi bir bilgi talebi ve sorusu olması halinde her tür adımı atmaya hazır olduğumuzu paylaşıyoruz."

Galatasaray Kulübünün konuyla ilgili TFF'ye yaptığı başvuruya değinilen açıklamada, "Bu konuyla ilgili olarak maalesef hak ve hukuktan yoksun, tarihi gerçeklerden uzak bir yaklaşımla açıklamalarda bulunan Galatasaray Kulübüne yönelik olarak, 1 Nisan 2021 tarihinde 'istediğiniz mecrada isterseniz sizin kanalınızda bu konuyu tüm Türkiye önünde tartışmaya davet ediyoruz.' demiş ve aynı şekilde 9 Mayıs 2022 tarihinde de bir açıklama yaparak 'davetimiz hala geçerlidir.' diyerek çağrımızda ısrar etmiştik. Ancak bu çağrılarımıza dair hiçbir yanıt alamamıştık. Davetimiz bugün de geçerlidir. Ya gelin tartışalım ya da ilelebet susun!" ifadeleri kullanıldı.

Sayfa Yükleniyor...